Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Ano, vím, že popularita distribucí se přesně změřit nedá. Existuje mnoho ukazatelů a žádný asi není zcela objektivní. Někteří měří popularitu podle Distrowatch, jiní třeba zase podle údajů zjištěných Googlem. Níže uvádím nejnovější žebříček popularity distribucí.
Trend je takový, že Ubuntu se bohužel asi nezadržitelně propadá. Následující obrázek je převzat z Distrowatch.com, stav k dnešnímu dni.
Tiskni
Sdílej:
Lehko se dá zjistit, co nemá vlastnosti plnohodnotné distribuce. Kdo je zvyklý dělat třeba v Ubuntu a koupí si za cca 4000 Kč např. toto, tak velice rychle zjistí rozdíl mezi tím softwarem co tam je a plnohodnotnou distribucí Ubuntu.Zřejmě si pleteš MeeGo a Android. Pokud jde o pouhou neznalost, budiž ti odpuštěno.
Hodnotit oblíbenost distribuce podle týdenní statistiky je naprosto zcestné. Mnohokrát se mi stalo, že týdenní statistika vypadala pro nějakou distribuci fantasticky a v půlročních statistikách se ta distribuce moc daleko nedostala.
A brát hodnotu kousek pod 2000 jako špatnou je také totálně mimo.
rekl bych ze uzivatelum Debianu je to celkem jedno.
Debian forever? Jenomže oproti Ubuntu i v testing a unstable jdou prahistorické verze sw a z ppa Ubuntu tam nacpat nové nejdou...Tento způsob zařazování software je jeden z hlavních důvodů, proč se Debian používá. Pokud to vidíš i v testing a unstable, no, čas od času debian prostě trochu lagne, nebo i trochu víc. Když to někomu o konkrétního balíku vadí, tak to může opravit :).