Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Také hlásím spolehlivé uspávání (nakonec... jinak bych zklamaný). To už spíš beru za standard.
Mno nevypadá to zle. Ale asi to bude dražší než 7.5 k CZK. :)
1.00 GHz (1.33 GHz turbo)
tak vydržet u kompu mimo domov dýl jak 5 hodin, to si nějak neumím představitPříklad use-case: z Bratislavy do Prahy vlakem.
Jinak zrovna vlak jsem nejmenoval, protože tam většinou není problém najít zásuvku.Většinou :).
jezdím už jenom RegioJety a tam si místenku musíš tak jako tak rezervovatCož je přesně důvod, proč s nimi obvykle nejezdím.
Nikdy jsem moc nepochopil módu netbooků [...] s cenou je to ale horší [...]Lidi nemají prachy. Tak jednoduché to je.
Nikdy jsem moc nepochopil módu netbooků15" obluda je prostě moc velká a výpočetně náročné operace se dají přenést po síti na výkonnější stroje. Pomalý CPU pak zase málo žere - třeba moje EE (původně bylo na víku nalepeno EEE, ale jedno E upadlo) má v idle asi 6 W.
K teplotě - mám Lenovo IdeaPad S10-3 a pod 70°C to jde jedině když jdu v zimních měsících ven
Navíc jsem zjistil, že se ten netbook chová jako termostat, když ho podložim aby líp nasával vzduch, tak větrák zrychlí a teplota pro jistotu STOUPÁ Kde udělali soudruzi chybu bohužel bez porušení záruky nezjistím, protože k větráku se nejde dostat aniž bych všechno nerozmontoval (mívával jsem starší Acer, kde stačilo povolit tři šroubky a byl jsem u větráku, bohužel po letech mi ho "někdo" polil vínem a chudáček umřel
).
Mimochodem nasávání větráku je přes trapně malou mřížku, přičemž mezi ní a motherboardem je cosi....co se má asi chovat jako filtr, ale spíš se chová jako izolace (po skončení záruky to půjde pryč). Nojo, v Lenovu maj na kurvítka očividně talent Bezolovnatej cín nemá rád tyhle změny teplot a když se mi to během několika minut z pokojový teploty dostane na 70°C, tak asi nemusím moc popisovat jak to může dopadnout....
Možná v budoucnu místo nefunkční wifi (jedu přes usb) zadělám tišťák s regulátorem otáček a posunu i mez z 70°C na třeba 50°C
Tiskni
Sdílej: