Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tak jsem se konečně rozhoupal si pořídit nějaký ten netbook, konkrétně Acer Aspire One 722-C6Ckk. Teď se mi tedy nabízí zhodnotit tento "zázrak" v kontextu se svou postarší dosavadní patnáctkou od stejného výrobce, Acerem Extensa 5620Z z roku 2008. Nečekejte od tohoto zápisku nic přeborného, jsou to spíše pouze náhodné poznatky pro případné zájemce.
Nejdříve nějaké ty parametry:
Ve srovnání se svým stávajícím notebookem jsem vyhrál dvakrát tak velkou operační paměť, naprosto zbytečně a nechutně veliký pevný disk (který možná časem nahradím nějakým pěkným SSD) a procesor s o něco více než poloviční rychlostí.
Jednou z nepříjemných věcí jsou chybějící stavové diody pro aktivitu disku a Caps Lock. Zrovna u těchto dvou nemám tušení, proč by je kdo vyhazoval pryč. Ale dá se přes to přenést. Bluetooth pro jistotu postrádá jak diodu, tak jakýkoliv hardwarový vypínač.
Zvláštně vyřešené je také odvětrávání, které pro malý výstupní otvor a žádné zmínky po nasávání studeného vzduchu vypadá značně nedůvěryhodně. A to zcela oprávněně. Větráček běží nonstop bez přestávek a teploty se v běžném provozu obvykle pohybují kolem 70 stupňů. Zkrátka nic moc, ale alespoň že to funguje.
Modrou diodu na tlačítku pro zapnutí a vypnutí silně doporučuju přelepit malým čtverečkem z černé izolační pásky.
Ještě bych asi dodal, že neuzemněný AC adaptér spolu s varováním od Alzy ohledně přepětí ve mně nevzbuzuje zrovna dobrý pocit. (Na druhou stranu, jak jsem se tu dočetl, možná jsem byl jenom strašen nějakým obchodníkem.) Nepotěšil mě ani poměrně hlasitý zvuk, jaký notebook vydává při připojení a odpojení od adaptéru.
Doteď jsem neměl pořádně možnost spatřit, jak jde to CCFL podsvícení na starém notebooku do háje. Také přechod na vyšší DPI je docela zvláštní, pomalu se mi zdá, že jsem si na předchozím displeji už kazil oči. Jinak nejde o nic zvláštního, černá není zase tak černá, jak by mohla, a byl jsem obdařen jedním vadným subpixelem.
Zbytek výhod vychází z toho, že jde o netbook. Dá se krásně držet v jedné ruce, v batohu to téměř nic neváží, na stole nezabírá téměř žádné místo. Perfektní věc na cesty. Pendluju sem a tam autobusem do školy a obvykle se na tom dá po cestě pracovat.
Protože jsem mírný typomaniak, pozastavím se nad klávesnicí. Ta je dost podobná tomu, na co jsem za těch pár let od Aceru zvyklý, jen ji někdo totálně vyžehlil a usekl kraje. Také přibyly slovenské potisky. Zatím se snažím si zvyknout, ale vypadá to, že s tím nebude zase tak moc velký problém. Obecně je klávesnice velmi solidní, když opomenu kompromisy v oblasti kláves pro pohyb kurzoru. Zajímavý je pro mě ten trochu jiný charakter zvuku, jaký klávesy vydávají při psaní.
Jakmile jsem se pokusil o instalaci Ubuntu 12.04 a připojil se k Wi-Fi, pozdravil mě kernel panic. Jak jsem si dohledal, nejspíše za to může Ethernet NIC. Řešení je jak jednoduché tak obskurní: dát v Setupu bootování ze sítě na první pozici.
Další problémy byly s proprietárním ovladačem na grafický čip, který mi v Ubuntu kurví defaultní rozlišení KMS při náběhu systému a znemožňuje uspávání. Takže raději jedu na nějakém tom opensource ovladači, a jak se zdá, ničemu to ani nepřekáží.
Chvíli jsem zažíval potíže s tím, že po probuzení z uspání nenaběhl touchpad. Časem jsem objevil, že stačí nechat netbook projít dalším cyklem uspání, a ono to zpětně naběhne. Už dlouhou dobu se mi to však nestalo.
Uzavřel bych to zvláštním chováním Wi-Fi. Naučil jsem se, že je klávesovou zkratku pro vypínání třeba stisknout dvakrát po sobě.
Na takové to běžné užívání jsem na posledním Ubuntu s Unity 3D a připojeným externím FullHD monitorem nezaznamenal problémy. Jistě, nějak moc svižné to není. Nejvíc mi asi vadí, že můžu zapomenout na přehrávání HD videa, a v případě YouTube vůbec jakéhokoliv videa ve fullscreenu.
Celkově jsem z tohohle počítače docela šťastný. Svůj původní účel plní skvěle, a nezanevře na mě ani když ho využívám místo pracovní stanice.
Tiskni
Sdílej:
Také hlásím spolehlivé uspávání (nakonec... jinak bych zklamaný). To už spíš beru za standard.
Mno nevypadá to zle. Ale asi to bude dražší než 7.5 k CZK. :)
1.00 GHz (1.33 GHz turbo)
tak vydržet u kompu mimo domov dýl jak 5 hodin, to si nějak neumím představitPříklad use-case: z Bratislavy do Prahy vlakem.
Jinak zrovna vlak jsem nejmenoval, protože tam většinou není problém najít zásuvku.Většinou :).
jezdím už jenom RegioJety a tam si místenku musíš tak jako tak rezervovatCož je přesně důvod, proč s nimi obvykle nejezdím.
Nikdy jsem moc nepochopil módu netbooků [...] s cenou je to ale horší [...]Lidi nemají prachy. Tak jednoduché to je.
Nikdy jsem moc nepochopil módu netbooků15" obluda je prostě moc velká a výpočetně náročné operace se dají přenést po síti na výkonnější stroje. Pomalý CPU pak zase málo žere - třeba moje EE (původně bylo na víku nalepeno EEE, ale jedno E upadlo) má v idle asi 6 W.
K teplotě - mám Lenovo IdeaPad S10-3 a pod 70°C to jde jedině když jdu v zimních měsících ven
Navíc jsem zjistil, že se ten netbook chová jako termostat, když ho podložim aby líp nasával vzduch, tak větrák zrychlí a teplota pro jistotu STOUPÁ Kde udělali soudruzi chybu bohužel bez porušení záruky nezjistím, protože k větráku se nejde dostat aniž bych všechno nerozmontoval (mívával jsem starší Acer, kde stačilo povolit tři šroubky a byl jsem u větráku, bohužel po letech mi ho "někdo" polil vínem a chudáček umřel
).
Mimochodem nasávání větráku je přes trapně malou mřížku, přičemž mezi ní a motherboardem je cosi....co se má asi chovat jako filtr, ale spíš se chová jako izolace (po skončení záruky to půjde pryč). Nojo, v Lenovu maj na kurvítka očividně talent Bezolovnatej cín nemá rád tyhle změny teplot a když se mi to během několika minut z pokojový teploty dostane na 70°C, tak asi nemusím moc popisovat jak to může dopadnout....
Možná v budoucnu místo nefunkční wifi (jedu přes usb) zadělám tišťák s regulátorem otáček a posunu i mez z 70°C na třeba 50°C