Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Tiskni
Sdílej:
Jestli budou rozumná tlačítka a nezmrší ovládání (jako třeba u Nokie 215), tak bych do toho šel. Kdyby navíc udělali verzi bez foťáku, tak je to pro mne ideální telefon.
Osobně bych ale za legendy označil spíš 5110, 3210 a 6210. 3310 byla spíš jen taková 3210 po faceliftu (a IMHO ne úplně povedeném).
Proti 5110 jsou ale ty rozměry/kompaktnost fakt někde jinde
Tohle je potřeba vnímat v kontextu doby, ve své době patřila 5110 spíš k těm kompaktnějším. Stejně tak by šlo uvést třeba chybějící podporu 1800 MHz pásma, ale to se u nás taky začalo budovat až v době, kdy už 5110 přestávala být zajímavá i z jiných důvodů. Osobně bych za neduh (kromě té baterie) označil spíš klávesnici, tam byl u 3210 obrovský rozdíl.
SE K750iLegenda. Měl jsem ho kdysi jako pracovní, takže jsem ho pak vracel. A po letech jsem si koupil vlastní, protože tohle prostě musím mít doma
Od novej 3310-ky som toho ani moc nečakal. Po MS z nokie zostal len názov a na vývoj niečoho nového zatiaľ nemá. Osobne by som rád 3310 videl s čiernobielym LCD (sharp memory LCD vyzerá naživo krásne a je perfektne čitateľný v exteriéri).