Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
S recenzí této knihy začnu netradičně - od konce, tedy od zadní strany
obálky. Je zde graficky vyjádřeno, pro koho je tato kniha určena. Zde bych
udělal hned tři korekce, a to že všechny tři kategorie bych změnil na
"začátečník". S kategorizací "pokročilý" nesouhlasím. Sám se v žádném
případě nepovažuji za odborníka, a přesto jsem se z knihy dozvěděl jen
velmi málo nového.
Kniha má velmi příznačný název: "Digitální fotografie - jak je to snadné" a vkusnou obálku. Při prvním letmém prolistování jsem však ke svému údivu zjistil, že se zde nevyskytují žádné barevné obrázky, a to ani jako příloha. To je z mého hlediska u fotografické publikace v 21. století zcela neodpustitelné.
Kniha je rozdělena do tří částí a třinácti kapitol.
1. část "Základy: co byste měli vědět"
2. část "Staňte se kreativní a nespoutaní"
3. část "Sdílení obrázků"
První část knihy je nejobsáhlejší a pojednává o teorii fotografie jako takové (snímková technika, makrofotografie, fotografie z různých vzdáleností, panorama, pravidlo třetin, kompozice záběru ...). Dále tato část popisuje rozdíly mezi klasickou a digitální fotografií, jakou snímkovou techniku zvolit a jaký fotoaparát si vybrat. Také jsou zde popsány jednotlivé díly fotoaparátu (objektiv, CCD chip, blesk ...) a příslušenství (filtry, baterie, paměťová média ...).
Druhá část se zabývá praktickými radami základního nastavení fotoaparátu (rozlišení, komprese, motivové programy, manuální režim...). Jsou zde probrány základní i pokročilejší úpravy fotografií ve foto-editoru (ořez, natočení, rozlišení, kontrast, barevnost, efekt červených očí ...). A na závěr specifické úpravy fotografií (přidání rámečku, tvorba blahopřání, kalendáře, spořiče či tapety...).
Třetí část hovoří o finalizaci či uplatnění fotografií (tisk, e-mail, web, výstupy na obrazovku, video či DVD...)
Závěr každé kapitoly tvoří "klíčové body", kde je celá kapitola shrnuta do několika bodů.
V textu se vyskytuje velké množství nesrovnalostí, překlepů a slovních patvarů. Například v jedné tabulce se počítá s jednotkou míry 1 palec = 3 cm, dále je v textu odkazováno na neexistující obrázek nebo je popisován zcela jiný, v knize se nevyskytující obrázek. Je zde hodně (ne)fotografických výrazů (uzávěrka, zaostřování na ohniskovou vzdálenost, telefoto, obdélníkový pixel ...). Velmi kusá je zmínka o plošných a hlavně filmových scannerech jako možnosti digitalizace fotografie pořízené klasickou cestou. Autor na mnoha místech knihy stále opakuje některé části textu např. vyhledávače www stránek. Není zde zmíněn ani jediný český softwarový produkt. Odkazy na www stránky jsou všechny (kromě jediné výjimky) do ciziny.
Jednoznačným kladem této knihy je snaha obsáhnout problematiku digitální fotografie v širším kontextu. Toto širší pojetí je bráno od základů, ale není to strohá a těžkopádná teorie. Naopak, snahou autora bylo co nejvíce tuto oblast zpopularizovat a přiblížit se běžnému uživateli.
Knihu bych doporučil hlavně mladým, začínajícím fotografům. Pokročilým a starším fotografům, kteří již přečetli nějakou tu fotografickou publikaci, doporučuji poohlédnout se po něčem jiném.
Název | Digitální fotografie - jak je to snadné |
Autoři | M.David Stone, Ron Gladis |
Překlad | A.Karešová, K.Smrček, Z.Andělová |
Vydal | Computer press |
Datum vydání | 2003 |
Počet stran | 278 |
Doporučená cena | 279 Kč / 419 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: