Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
S recenzí této knihy začnu netradičně - od konce, tedy od zadní strany
obálky. Je zde graficky vyjádřeno, pro koho je tato kniha určena. Zde bych
udělal hned tři korekce, a to že všechny tři kategorie bych změnil na
"začátečník". S kategorizací "pokročilý" nesouhlasím. Sám se v žádném
případě nepovažuji za odborníka, a přesto jsem se z knihy dozvěděl jen
velmi málo nového.
Kniha má velmi příznačný název: "Digitální fotografie - jak je to snadné" a vkusnou obálku. Při prvním letmém prolistování jsem však ke svému údivu zjistil, že se zde nevyskytují žádné barevné obrázky, a to ani jako příloha. To je z mého hlediska u fotografické publikace v 21. století zcela neodpustitelné.
Kniha je rozdělena do tří částí a třinácti kapitol.
1. část "Základy: co byste měli vědět"
2. část "Staňte se kreativní a nespoutaní"
3. část "Sdílení obrázků"
První část knihy je nejobsáhlejší a pojednává o teorii fotografie jako takové (snímková technika, makrofotografie, fotografie z různých vzdáleností, panorama, pravidlo třetin, kompozice záběru ...). Dále tato část popisuje rozdíly mezi klasickou a digitální fotografií, jakou snímkovou techniku zvolit a jaký fotoaparát si vybrat. Také jsou zde popsány jednotlivé díly fotoaparátu (objektiv, CCD chip, blesk ...) a příslušenství (filtry, baterie, paměťová média ...).
Druhá část se zabývá praktickými radami základního nastavení fotoaparátu (rozlišení, komprese, motivové programy, manuální režim...). Jsou zde probrány základní i pokročilejší úpravy fotografií ve foto-editoru (ořez, natočení, rozlišení, kontrast, barevnost, efekt červených očí ...). A na závěr specifické úpravy fotografií (přidání rámečku, tvorba blahopřání, kalendáře, spořiče či tapety...).
Třetí část hovoří o finalizaci či uplatnění fotografií (tisk, e-mail, web, výstupy na obrazovku, video či DVD...)
Závěr každé kapitoly tvoří "klíčové body", kde je celá kapitola shrnuta do několika bodů.
V textu se vyskytuje velké množství nesrovnalostí, překlepů a slovních patvarů. Například v jedné tabulce se počítá s jednotkou míry 1 palec = 3 cm, dále je v textu odkazováno na neexistující obrázek nebo je popisován zcela jiný, v knize se nevyskytující obrázek. Je zde hodně (ne)fotografických výrazů (uzávěrka, zaostřování na ohniskovou vzdálenost, telefoto, obdélníkový pixel ...). Velmi kusá je zmínka o plošných a hlavně filmových scannerech jako možnosti digitalizace fotografie pořízené klasickou cestou. Autor na mnoha místech knihy stále opakuje některé části textu např. vyhledávače www stránek. Není zde zmíněn ani jediný český softwarový produkt. Odkazy na www stránky jsou všechny (kromě jediné výjimky) do ciziny.
Jednoznačným kladem této knihy je snaha obsáhnout problematiku digitální fotografie v širším kontextu. Toto širší pojetí je bráno od základů, ale není to strohá a těžkopádná teorie. Naopak, snahou autora bylo co nejvíce tuto oblast zpopularizovat a přiblížit se běžnému uživateli.
Knihu bych doporučil hlavně mladým, začínajícím fotografům. Pokročilým a starším fotografům, kteří již přečetli nějakou tu fotografickou publikaci, doporučuji poohlédnout se po něčem jiném.
Název | Digitální fotografie - jak je to snadné |
Autoři | M.David Stone, Ron Gladis |
Překlad | A.Karešová, K.Smrček, Z.Andělová |
Vydal | Computer press |
Datum vydání | 2003 |
Počet stran | 278 |
Doporučená cena | 279 Kč / 419 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: