Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
„Většina tvůrců webových prohlížečů na trhu se snaží vytvořit minimalistický prohlížeč, který je maximálně možné rozšířit pomocí několika přídavků. Ale to se nemusí líbit každému,“No, svojho času som skúšal FF, verzia niečo po 20. Aby som dostal aspoň približne to, čo som bol zvyknutý s Operou, tak mi nestačilo niekoľko rozšírení. Keď ich počet presiahol 30 (a to som ešte stále nemal všetko) a začali problémy s ich nekompatibilitou, prípadne nefunkčnosťou po aktualizácii FF, tak som FF vyhodnotil ako nevyhovujúcu náhradu na každodenné používanie. On síce použiteľný je, ale... Mimochodom, ten názov Vivaldi sa mi páči, oceňujem ľudí, ktorí aj takto dokážu vyjadriť, že ich práca (ktorú robia) baví
Dokud to nebude mit emailoveho klienta tak to pro me neni nic zajimaveho
yslim ze 95% uzivatetelum Opera12 nejde o presto jadro, 75% uzivatelum nejde o email klienta, ale 100% uzivatelum jde o bezkonkurencni vlastnosti/moznosti, UI/UX, rychlost...Až na to, že to s tím tak trochu souvisí.. 8-/
No mne napr. o presto išlo. Nič proti webkitu ale je to pomalý prežratý kus kódu ktorý sa pchá všade (kto by to bol povedal že po skoro 10 rokoch čo riešim web to dôjde do stavu keď mám niekoľkonásobné silnejší stroj s viacej RAM, weby vyzerajú menej prečačkané a aj tak na obyčajné googlovske služby čakám 30s kým sa mi natiahne 5MB-10MB javascriptu).
btw: pouzivam Operu <=12 jako primarni prohlizec uz asi 20let :)Se mi zdá, že trochu přeháníš. O dva o tři roky míň bych už věřil spíš. Já tedy první verzi Opery před dvaceti lety na vlastní oči viděl, na kompu u kámoše, ale tenkrát ještě ani zdaleka nebylo běžné domácí připojení, takže to byl kus software celkem k prdu.
Keď ešte žilo tak lepšie. Potom asi niečo v googli pokašlali, prepísali do angularu a teraz to vo všetkom ide úplne naprd. Presto mi pripomína časy keď web bol web, teraz sa každý snaží robiť všetko ajaxom každú chvíľu musím stláčať f5 a pol minúty čakať až mi to natiahne znovu lebo sa webová aplikácia rozhodla na niečom seknúť. Časy keď fungovali tlačidlá histórie, keď scrollovanie išlo hladko ... kašlať na to.
Jak již bylo řečeno, prohlížeč je v současné době dostupný pouze ve verzi Technical Preview.
ak vam ide len o sposob ovladania ktorym oplyvala Opera tak sa vykaslite na Operu a tiez na Vivaldy. existuje to ciste GNU GPL projekt postaveny na QT5 kniznici vyuzivajuci jej renderovacie jadro s nazvom OTTER BROWSER from another space :D odporucam :d maju binarku aj v OpenBSD 5.7 BETA, Linuxe, FreeBSD
Tiskni
Sdílej: