Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Léto se nachýlilo ke konci, začal školní rok a sklizeň linuxových distribucí skýtá Salix založený na Slackwaru 15, nový OpenWrt 22.03, ale jinak především sezónní a rutinní aktualizace MX Linuxu, Ubuntu, deepin, Raspberry Pi OS či Debianu a příruček Linux From Scratch nebo metadistribuce T2 SDE.
Od Debianu odvozená distribuce MX Linux, bez systemd, letos podruhé dostala nové obrazy systému. Ty byly povýšeny na Debian 11.4, k tomu alternativní jádro (AHS) s podporou novějšího hardwaru je Linux řady 5.18 (vedle výchozí 5.10), a doplněny o menší úpravy (grafických) distribučních nástrojů: správce UEFI, pročišťování nainstalovaných verzí jádra Linux, možnost při aktualizaci systému použít Nala, frontend ke správci balíčků APT, snazší vypínání Bluetooth,… Jako obvykle jsou k dispozici obrazy s desktopovým prostředím Xfce či KDE Plasma nebo správcem oken Fluxbox.
Příručky Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch pro sestavení vlastního linuxového systému bývají vydávány dvakrát ročně. V posledních letech se hlavní číslo verze měnilo vždy v září, ale ne tak letos. Vydání 11.2 toliko povyšuje základní komponenty – binutils 2.39, GCC 12.2, glibc 2.36, Linux 5.19.2 – a upravuje postup sestavení modulů Pythonu; v Beyond Linux From Scratch bylo aktualizováno na tisíc „balíčků“ (či z povahy spíše receptů). Jako obvykle jsou dostupné varianty se systemd a bez něj.
Jelikož vydání Ubuntu s dlouhodobou podporou dostávají alespoň bezpečnostní aktualizace a příp. jádro a grafické knihovny s ohledem na nově dostupný hardware, nové obrazy systému nyní má i Ubuntu 20.04 „Focal Fossa“, a to popáté a tedy naposledy. Obsahují bezpečnostní opravy, řešení chyb v instalátoru atp. Distribuce také v rámci „Hardware Enablement“ (HWE) získala Linux řady 5.15, výchozí v Ubuntu 22.04. Jako obvykle se vydání týká jak desktopových, tak serverových sestavení a také oficiálních derivátů: Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu atd.
Po srpnovém vydání Ubuntu 22.04.1 je na instalacích 20.04 nabízeno povýšení právě na nejnovější řadu.
Vydání metadistribuce T2 SDE na sebe tentokrát nechalo čekat sotva dva měsíce. Verze 22.9 obsahuje bezmála dva tisíce nových balíčků a stejný počet balíčků aktualizovaných, včetně nejnovějšího jádra Linux 5.19 a překladačů GCC 12.2 či LLVM 14 (verze 15 v tu chvíli ještě oficiálně uzavřená nebyla), desktopových prostředí atd. Jako obvykle je podporována dlouhá řady hardwarových architektur a zařízení, od např. pracovních stanic Sun (SPARC) po současné desky s ARM64, RISCV64 nebo x86_64. Ačkoliv jde o metadistribuci, a tedy především nástroje pro sestavení vlastního systému, ke stažení jsou také konvenční testovací binární obrazy (ISO).
Čínský deepin, stále založený na Debianu, opět po pár měsících povyšuje HWE jádro na řadu 5.18 vedle výchozí 5.15 a přidává množství změn do vlastního desktopového prostředí a balíku aplikací, které nově podporují Qt 6 (i když výchozí zůstává 5.15). Ze změn v tomto případě vyčnívá přepracování e-mailového klienta, nová podpora synchronizace kalendáře, a pak práce na lokalizaci, tedy zvláště přepínání vstupní metody čínské a euroatlantické, nebo také zákaz práce s textem a snímání či nahrávaní obrazu na přihlašovací obrazovce uzamknutého desktopu.
Salix je desktopová distribuce založená na Slackwaru, jako výchozí používá prostředí Xfce a oproti nekonvenčnímu přístupu k instalaci softwaru ve Slackwaru přidává konvenční správce balíčků. Nové vydání 15.0, jak číslo napovídá, odpovídá Slackwaru 15.0 a je první po šesti letech, jako v případě Slackwaru. Stěžejní novinkou je, samozřejmě vedle přechodu na novější verze softwaru odpovídající současnému Slackwaru, kompletní čerstvé sestavení všech balíčků v repozitářích provázené integrací Flatpaku pro instalaci dalších aplikací. Obrazy systému jsou k dispozici jak pro x86_64, tak 32bitovou architekturu x86, a to s podporou PAE i bez ní – pro o poznání starší počítače, resp. desky s AMD Geode apod.
Z podobných distribucí byl Zenwalk 15.0 vydán již v únoru.
OpenWrt cílí na primárně síťové prvky, ač místy se používá i v jiných, typicky vestavěných počítačích. 22.03.0 je jeho nově stabilní velké vydání. Oproti předchozímu vydání přidává oficiální podporu 180 zařízení, celkem to dává 1580. Opravena byla podpora WiFi některých výrobců. Všude najdeme Linux 5.10.138, z dalších komponent glibc 2.34 či musl 1.2.3 (řeší problém roku 2038), binutils 2.37, busybox 1.35, používá se GCC 11.2. Nový firewall4 používá nftables.
Povýšení z OpenWrt 21.02 je obvykle možné.
Oficiální systém pro Raspberry Pi byl na začátku září občerstven po bezmála půl roce, ale jen s drobnými změnami: předinstalovaný (leč neaktivní) NetworkManager, nové widgety v panelu desktopového prostředí, několik oprav chyb, např. řešení nemožnosti přepnout rozložení klávesnice,… a povýšení OpenJDK na verzi 17.
Nakonec také projekt Debian obměnil obrazy – nyní jak staré „stabilní“ větve „Buster“ (10.13), tak té současné „Bullseye“ (11.5). Jako obvykle jde o opravy kritických a bezpečnostních chyb v balíčcích obsažených na instalačních médiích, takže stávající instalace stačí aktualizovat. V případě řady „Buster“ jde o poslední takové vydání, ačkoliv aktualizace bude distribuce dostávat až do roku 2024.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: