abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 546 hlasů
     Komentářů: 24, poslední dnes 17:10
    Rozcestník

    Distribuční novinky 32-34/2022

    13. 9. 2022 | David Kolibáč | Novinky | 1907×

    V ohlédnutí za druhou polovinou prázdnin se objevují pravidelná vydání Kali Linuxu, Ubuntu, KaOS, Neptune, ArchLabs Linuxu, Tails či GeckoLinuxu, potažmo povýšení serverových distribucí YunoHost a Karoshi/LinuxSchools na Debian 11 „Bullseye“.

    Kali Linux 2022.3

    Třetí letošní vydání Kali Linuxu bylo načasováno tak, aby vyšlo na akci Hacker Summer Camp 2022. Novinek je přímo v distribuci poměrně málo. Obvyklých několik nových nástrojů pro testování a analýzu zabezpečení doplňují balíčky s děravými webovými aplikacemi (Juice Shop, DVWA), které slouží k procvičování. Obraz distribuce je nově k dispozici také jako nativní obraz disku do VirtualBoxu vedle zavedeného formátu OVA a samozřejmě konvenčních obrazů. Souběžně byly aktualizovány také verze pro ARM a Kali NetHunter postavený na Androidu.

    Bezmála polovinu oznámení vydání ovšem tvoří přehled novinek v dokumentaci či představení komunitního kanálu na Discordu.

    Ubuntu 22.04.1

    Na jaře vydané Ubuntu 22.04 s dlouhodobou podporou dostalo první aktualizované obrazy shrnující opravy chyb v instalátoru a základním systému. Jak to zpravidla v cyklu vydání chodí, povýšení verze bylo nabídnuto i na stávajících instalacích staršího Ubuntu 20.04. Změny a nové sestavení obrazů se tradičně promítly i do oficiálních derivátů – Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu atd.

    YunoHost 11.0

    YunoHost je další z řady distribucí, které k Debianu přidávají sadu nástrojů s webovým administračním rozhraním pro snazší provoz domácího či firemního serveru. Provází ji poměrně obsáhlá dokumentace. Není ale nová, pochází z roku 2012 a název tomu odpovídá, je odvozený od dobového, dnes již prehistorického memu „Y U NO“ – „host“. Jde také o distribuci spravovanou komunitou, do značné míry frankofonní, snad také proto mezi aplikacemi je věnována zvýšená pozornost balíku alternativ k produktům Google od Framasoftu. Nynější vydání YunoHost přechází na Debian 11 „Bullseye“ a přepracovává velkou část konfigurace repozitářů a nástrojů. Povýšení instalací z předchozího vydání založeného na Debianu „Buster“ je podporováno.

    KaOS 2022.08

    Průběžně aktualizovaný KaOS obvykle ob měsíc přináší čerstvé obrazy s nejnovějším desktopovým prostředím KDE Plasma a balíkem aplikací KDE Gear. Nejinak tomu bylo v srpnu, kdy Plasmu 5.25 doplnil KDE Gear 22.08. Další aktualizace zahrnují např. Linux 5.18, systemd 251 nebo Mesa 22.1.6, ale tím hlavním jsou změny distribuční: přechod na Pipewire jako výchozí framework pro správu zvuku – a videa; finální odstranění Pythonu 2, protože už na něm nezávisí nic dalšího; a použití komponenty prohlížeče QtWebEngine místo neudržovaného QtWebKitu. Transformace univerzálního instalátoru Calamares tak, aby používal dialogy vytvořené v QML, už je také blízko završení, novinkou je možnost použít k zadávání textu vestavěnou virtuální klávesnici. Zbývá už jen dopracovat nové nastavení diskových oddílů.

    Neptune 7.5

    Neptune se řadí mezi desktopové deriváty Debianu, a to s prostředím KDE Plasma. Řada 7.x je založená na „stabilní“ větvi, což v současném vydání 7.5 znamená Debian 11.4, ovšem s vlastním sestavením jádra řady 5.18. Nově také poskytuje aplikaci Timeshift pro správu záloh systému v grafickém rozhraní. Stále se pracuje na možnosti perzistentního běhu z USB flešky, zatím je dostupná pouze betaverze, která vyžaduje použití vyhrazeného oddílu na úložném médiu.

    ArchLabs Linux 2022.08.21

    „Živá“ distribuce ArchLabs Linux je jeden z duchovních nástupců BunsenLabs, leč založený na Arch Linuxu. Jako takový bývá aktualizován co několik měsíců. Letošní srpnové vydání je význačné důsledně pročištěnou konfigurací a výběrem balíčků, včetně odstranění komponent z Xfce v minimalistickém prostředí s některým správcem oken od Openboxu po dláždící i3 a bspwm (k dispozici je též Sway). Tradičně je na výběr obraz jádrem s dlouhodobou podporou, nebo nejnovějším (5.19), pro architekturu x86_64, ale i tak se vejde do 1 GB.

    Karoshi/LinuxSchools Server 14.0.0 a Client 8.0

    Projekt Linux Schools (dříve Karoshi) poskytuje operační systém s variantami server a klient pro nasazení typicky ve školách, založený na Ubuntu LTS a doplněný o administrační webové rozhraní. V letošním vydání tak opět po dvou letech přechází na nové Ubuntu, nyní 22.04. Desktopové prostředí na klientech je Xfce. Server poskytuje např. Samba 4.16.4 a Gitlab 15.0, do administračního rozhraní přibyly různé volby z oblasti zabezpečení, DHCP a dynamického DNS nebo také testování funkčnosti UPS při serveru. Změnil se také výchozí uživatelský účet.

    Tails 5.4

    Tails, „živá“ distribuce pomáhající s anonymizací přístupu k internetu, v pravidelném vydání 5.4 jako obvykle aktualizuje Tor Browser (11.5.2), tentokrát i samotný Tor (0.4.7.10) a k tomu jádro Linux (5.10.136) nově s několika bezpečnostními opatřeními navíc. Pokud se uživatel připojuje k nezabezpečeným sítím Wi-Fi, přijde vhod povolení HTTP v „nezabezpečeném“ webovém prohlížeči, aby bylo možné projít portálem poskytovatele připojení.

    GeckoLinux 154.220822 a 999.220820

    Správce GeckoLinuxu, na běžný desktop uzpůsobených obrazů openSUSE, začátkem léta představil projekt SpiralLinux založený na Debianu, nicméně jak slíbil, ke GeckoLinuxu se ještě vrátil, aby připravil obrazy založené na mezitím vydaném openSUSE Leap 15.4 a při té příležitosti také aktualizoval obrazy vycházející z průběžně aktualizované větve Tumbleweed. Jako obvykle je na výběr pestrá škála desktopových prostředí (verze podle varianty distribuce): GNOME (41 / 42), KDE Plasma (5.24 / 2.25), LXQt (1.0 / 1.1), Xfce (4.16), MATE (1.26), Cinnamon (4.6 / 5.2.7) a Budgie (10.6). Uživatelé preferující konzervativní Leap jsou varováni, že aktualizace Samby v openSUSE rozbila správce souborů využívající GVFS (tedy zvláště ty postavené na GTK), takže obrazy systému raději obsahují starší verzi Samby.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.