abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 729 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Distribuční novinky 9-11/2021

    23. 3. 2021 | David Kolibáč | Novinky | 3211×

    V březnu se dostalo aktualizací příručkám (Beyond) Linux From Scratch, distribucím NomadBSD, Qubes OS, Raspberry Pi OS, MakuluLinux a SystemRescue, posléze pak mobilnímu systému Ubuntu Touch a distribuci Linux Kodachi.

    IPFire 2.25 Core 154

    Linuxový systém IPFire pro síťové prvky si na první letošní balík aktualizací, již 154., počkal do začátku března a je odpovídajícím způsobem obsáhlý: přidává podporu WPA3 i pro klientská zařízení, zrychluje řešení DNS dotazů využíváním stávající TCP a TLS spojení, řeší některé bezpečnostní chyby a povyšuje velké množství knihoven a aplikací.

    (Beyond) Linux From Scratch 10.1

    Řada příruček ke složení vlastní konfigurace systému takříkajíc od píky Linux From Scratch dostala po velkém záříjovém vydání 10.0 obvyklou pololetní aktualizaci .1. Posouvá verze celkem 40 „balíků“ včetně jádra Linux 5.10.17, glibc 2.33 nebo binutils 2.36.1. Další stovky změn jsou v navazující příručce Beyond Linux From Scratch, která pokrývá nejčastější desktopová prostředí a aplikace. Podporována jsou sestavení se systemd i bez něj. Knihy je možné číst online nebo stáhnout jako HTML soubor(y), ústřední část také jako PDF.

    NomadBSD 1.4

    „Živá“ desktopová FreeBSD distribuce NomadBSD ve vydání 1.4 shrnuje četné změny od loňského léta. Nechybí aktualizace právě základu FreeBSD na verzi 12.2-p4, ale kus práce se týká právě „živých“ a desktopových částí systému: lepší podpora UEFI, vylepšená automatická detekce GPU, a tedy vhodného grafického ovladače (na druhé straně již není podporována hardwarová akcelerace AMD/Intel na 32bitové architektuře x86), snazší nastavení touchpadu pomocí DSBXinput, možnost výběru prostředí ve správci přihlášení SLiM, reorganizace diskového oddíl /data a souvisejících přípojných bodů, instalátor „firemních“ webových prohlížečů založených na Google Chromiu, grafický správce síťových připojení NetworkMgr z GhostBSD atd.

    Qubes OS 4.0.4

    Qubes OS, který se specializuje na zabezpečení formou oddělení úloh ve virtualizovaných prostředí (s využitím hypervizoru Xen), má opět po čase čerstvější obrazy stabilního vydání 4.0, již čtvrtou várku. Reflektuje aktualizace balíčků systému v privilegované doméně (dom0), tedy systému používaného pro správu; jako výchozí používá jádro Linux řady 5.4 s dlouhodobou podporou. K dispozici jsou novější šablony virtuálních strojů s distribucemi Debian 10 „Buster“, Fedora 32 a na soukromí zaměřený Whonix 15 (Gateway a Workstation). Stávajících instalací se vydání samozřejmě netýká, ty dostávají aktualizace z repozitářů.

    Raspberry Pi OS 2021-03-04

    Oficiální systém Raspberry Pi OS pro příslušné jednodeskové počítače byl pro bezmála dvou měsících aktualizován: především přešel na Linux 5.10. Povýšeno bylo také prostředí Thonny pro výuku programování. Nechybí obvyklý čerstvý firmware, několik oprav chyb, doplnění lokalizace a změn v prostředí, např. nástroje pro instalaci doporučených aplikací nebo kopírování paměťových karet přešly na GTK 3.

    MakuluLinux LinDoz 2021

    Distribuce MakuluLinux je od pohledu další z mnoha desktopových derivátů Debianu nebo Ubuntu. Ačkoliv, ne tak docela, protože si zakládá na vlastních repozitářích s vlastními sestaveními balíčků. Chlubí se tím, že např. desktopové prostředí Cinnamon má poskytovat lepší odezvu než v jiných distribucích včetně Linux Mint. Také ostentativně nedělí vydání na testovací (alfa, beta, release candidate) a stabilní, nýbrž všechna jsou prý tak nějak trochu vývojová, protože „software přece nikdy není hotový“. Konkrétně aktuální LinDoz přidává repozitáře Ubuntu 20.04 LTS a k nim Cinnamon 4.8.2 s upraveným vzhledem (včetně motivů napodobujících MS Windows) a vlastními konfiguračními nástroji.

    SystemRescue 8.00

    Specializovaná „živá“ distribuce SystemRescue po loňském přejmenování (vynechání „Cd“ z názvu) ve vydání 7.00 přichází s novým, větším vydáním 8.00. V seznamu změn figurují důležité aktualizace – Linux nově řady 5.10, desktopové prostředí Xfce 4.16 a řada nástrojů naplňujících smysl distribuce, od Parted, přes nástroje pro manipulaci se souborovými systémy, po nwipe pro bezpečné mazání úložných zařízení či dislocker pro přístup k oddílům BitLockeru – a nově také Paperkey pro tisk šifrovacích klíčů. Po několika dnech dorazilo vydání 8.01 opravující chybu v zavádění systému z oddílů FAT.

    Ubuntu Touch OTA-16

    Komunitou udržovaný mobilní systém Ubuntu Touch dostal 16. balík aktualizací, který by měl dorazit uživatelům instalací na některém z 25 modelů smartphonů či tabletů (ale PinePhone a PineTab dostávají aktualizace separátně). Jde o druhou největší aktualizaci založenou na Ubuntu 16.04, tedy už za pěknou řádku let. Stěžejní změnou je povýšení knihoven Qt na verzi 5.12, konkrétně 5.12.9. Na to navazují další novinky jako definitivní opuštění zastaralého vykreslovacího jádra Oxide, když je k dispozici novější QtWebEngine, nebo začlenění hardwarové akcelerace videa v GStreameru. Z dalších, spíše menších změn napříč systémem stojí za zmínku např. zahrnutí instalátoru vrstvy Anbox pro běh androidích aplikací na několika podporovaných zařízeních.

    Linux Kodachi 8.0

    Distribuce Linux Kodachi je stále založená na Ubuntu 18.04 (s Hardware Enablement), i ve vydání 8.0 (a řádu dnů následujících opravných 8.1 a 8.2). Přepracovává přednastavenou VPN a některé služby zaměřené na ochranu soukromí, obměňuje vzhled plochy, jádro povyšuje na Linux 5.11 (nad rámec oficiálních repozitářů Ubuntu), rozšiřuje výběr předinstalovaných multimediálních kodeků aj.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.