Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Erle-Copter Ubuntu Core Special Edition nabídne prakticky ty samé funkce, jako původní Erle-Copter vydaný v prosinci minulého roku. Na rozdíl od původního Erle-Copteru, který běží na distribuci Debian Linux, však „speciální edici“ drona pohání Snappy Ubuntu Core. Stejně jako další Erle-Coptery, i speciální edice drona běží kromě Ubuntu také na softwaru ROS (Robot Operating System) Hydro Medusa. Snappy, který byl vydán minulý měsíc spolu s Ubuntu 15.04 má být o poznání kompaktnější a bezpečnější, než předchozí edice Ubuntu.
Jak uvedl spoluzakladatel a CTO Erle Robotics Victor Mayoral Vilches, „i když s Debianem jsme byli spokojení, Snappy nás naprosto okouzlil.“ Nutno podotknout, že přestože je na Erle-Copter Ubuntu Core Special Edition předinstalován Snappy, není problém si na drona stáhnout jakoukoli jinou distribuci Linuxu. A stejně tak je samozřejmě možné na původní Erle-Copter nainstalovat Snappy.
Erle-Copter má čtyři motory, čtyři vrtule a čtyři obvody pro elektronickou regulaci rychlosti (ESC). Zařízení s rozměry 85 x 55 x 30 cm vydrží díky 5000mAh baterii (podle původních předpokladů měl mít dron pouze 3000mAh baterii) ve vzduchu 20 minut. Výrobce udává, že jeho nový dron zvládne přenášet až dvoukilový náklad.
Složený Erle-Copter Ubuntu Core Special Edition stojí v základní výbavě 399 euro, dostupná je také verze Erle-Coptor Ubuntu Core Drone Kit za 300 euro, kterou si uživatelé mohou složit sami. K oběma verzím je možné dokoupit řadu hardwarových doplňků jako 9kanálový RC ovladač, GPS modul, Wi-Fi modul či různé externí konektory. Na drona je také možné jednoduše připevnit kamerku GoPro Hero. Pokud by vám nestačila verze drona se čtyřmi vrtulemi, můžete si pořídit také Erle-HexaCopter za 699 euro.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
to teda nemusi byt realtime, tam mas casu dost nez zareagujes. ved ani tie motory nezmenia otacky okamzite ale chvilu to trva..
ked to ovlada clovek zo zemi, tak ten ma reakcie casto dlhsie sekundu a tiez to lieta.
to teda nemusi byt realtime, tam mas casu dost nez zareagujes. ved ani tie motory nezmenia otacky okamzite ale chvilu to trva..Potřebuješ to několikrát za sekundu a to normální Linux nemusí vždy dát.
ked to ovlada clovek zo zemi, tak ten ma reakcie casto dlhsie sekundu a tiez to lieta.Člověk neovládá drona ve smyslu že by nastavoval otáčky motorů podle naklonění.