Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Kedze casto fotim RAW aj space prestava byt sranda.
V tom bych neviděl zásadní problém. I kdybych počítal s 30 MB na snímek (což je asi největší hodnota, na jakou se lze u běžně dostupných DSLR dostat, moje ze 400D mají kolem 10 MB), zabralo by to asi 75 GB na rok; při cenách a velikostech dnes běžných disků to znamená necelých 100 Kč. Problém vidím spíš v organizaci - jak v tom něco efektivně najít, když to hledáte.
ale to neřeší hlavní problém, kterým je poloha blesku příliš blízko optiké osy objektivu.Ono u kompaktu by "vzdálení" blesku moc nepomohlo, protože by pak byly na fotkách zase velké stíny, které se odstraňují o poznání hůře, než červené oči.
analogovému zoomuAcho jo, kam ten svět dospěl...
A když se nezamyslí, všechno je mnohem jednodušší a má ve všem hned jasno.
Nerad píšu podobně útočné příspěvky, ale na hrubý pytel hrubá záplata.
Jenže myšlením nelze nahradit vědění.
Přesně naopak. Myšlením se lze dobrat poznání a vědění - vědomosti totiž nespadly z nebe, k těm musel někdo dojít. Pokud ale člověk "prostě ví", aniž by se snažil k hlásaným "pravdám" kriticky přistupovat a přemýšlet o nich, snadno se mu stane, že to, co "ví", ve skutečnosti vůbec není pravda.
Za pozornost určitě stojí nastavení "enginu" pro RAW export ...tak, a teď bych to prosil česky ... a to prosím nekritizuju, jen vyjadřuju zoufalost nad neschopností najít nějaký rozumný překlad (nebo spíše překlady, podle kontextu) v poslední době tak oblíbeného "engine" - já sám jsem si na tom vylámal zuby před pár lety při překladu Knights (těch původních
Pro lepší výsledek by to musel ladit někdo, kdo ten efekt dobře zná a líbí se mu; v mém případě neplatí ani jedno.nápodobně, pročež to nešlo ať jsem ladil jak jsem ladil ... přitom na foťáku stačí jedno blbý nastavení (zapnout efekt), a lezou z toho použitelný výsledky, což mi přijde dosti deptající - když to dokáže sám blbej automat za pár šupů, tak proč sakra ne program na úpravu fotek vyvíjenej již drahně let :-/
tak jsem zkusil convert z ImageMagicku, po projetí nastavení všech (celočíselných) hodnot parametru a ani jednom použitelném výsledku jsem strašlivě zaklel a snahu zabalilHuh?
Míň machrování, víc Googlování.
for i in `seq 0 100`; do convert vstup.jpg -sepia-tone ${i}% vystup_${i}.jpg donenedalo ani jeden uspokojivý výsledek pokud dobře chápu odkaz, kdybych to přepsal na
for i in `seq 0 100`; do convert vstup.jpg -colorspace gray -fill goldenrod -tint $(($i*2)) vystup_${i}.jpg doneměl bych dostat totéž, takže k čemu to?
Tiskni
Sdílej: