Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Kedze casto fotim RAW aj space prestava byt sranda.
V tom bych neviděl zásadní problém. I kdybych počítal s 30 MB na snímek (což je asi největší hodnota, na jakou se lze u běžně dostupných DSLR dostat, moje ze 400D mají kolem 10 MB), zabralo by to asi 75 GB na rok; při cenách a velikostech dnes běžných disků to znamená necelých 100 Kč. Problém vidím spíš v organizaci - jak v tom něco efektivně najít, když to hledáte.
ale to neřeší hlavní problém, kterým je poloha blesku příliš blízko optiké osy objektivu.Ono u kompaktu by "vzdálení" blesku moc nepomohlo, protože by pak byly na fotkách zase velké stíny, které se odstraňují o poznání hůře, než červené oči.
analogovému zoomuAcho jo, kam ten svět dospěl...
A když se nezamyslí, všechno je mnohem jednodušší a má ve všem hned jasno.
Nerad píšu podobně útočné příspěvky, ale na hrubý pytel hrubá záplata.
Jenže myšlením nelze nahradit vědění.
Přesně naopak. Myšlením se lze dobrat poznání a vědění - vědomosti totiž nespadly z nebe, k těm musel někdo dojít. Pokud ale člověk "prostě ví", aniž by se snažil k hlásaným "pravdám" kriticky přistupovat a přemýšlet o nich, snadno se mu stane, že to, co "ví", ve skutečnosti vůbec není pravda.
Za pozornost určitě stojí nastavení "enginu" pro RAW export ...tak, a teď bych to prosil česky ... a to prosím nekritizuju, jen vyjadřuju zoufalost nad neschopností najít nějaký rozumný překlad (nebo spíše překlady, podle kontextu) v poslední době tak oblíbeného "engine" - já sám jsem si na tom vylámal zuby před pár lety při překladu Knights (těch původních
Pro lepší výsledek by to musel ladit někdo, kdo ten efekt dobře zná a líbí se mu; v mém případě neplatí ani jedno.nápodobně, pročež to nešlo ať jsem ladil jak jsem ladil ... přitom na foťáku stačí jedno blbý nastavení (zapnout efekt), a lezou z toho použitelný výsledky, což mi přijde dosti deptající - když to dokáže sám blbej automat za pár šupů, tak proč sakra ne program na úpravu fotek vyvíjenej již drahně let :-/
tak jsem zkusil convert z ImageMagicku, po projetí nastavení všech (celočíselných) hodnot parametru a ani jednom použitelném výsledku jsem strašlivě zaklel a snahu zabalilHuh?
Míň machrování, víc Googlování.
for i in `seq 0 100`; do convert vstup.jpg -sepia-tone ${i}% vystup_${i}.jpg donenedalo ani jeden uspokojivý výsledek pokud dobře chápu odkaz, kdybych to přepsal na
for i in `seq 0 100`; do convert vstup.jpg -colorspace gray -fill goldenrod -tint $(($i*2)) vystup_${i}.jpg doneměl bych dostat totéž, takže k čemu to?
Tiskni
Sdílej: