Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
O nasazení procesorů Cell, tedy lépe řečeno SpursEngine (nese čtyři Synergistic Processing Element - SPE, tedy taková osekanější verze plnohodnotného Cellu) formou PCI Express karet určených primárně k chroustání (HD) videa, jsme si psali před mnoha týdny, dnes se spolu podívejme na jeden takový vyšší model od známé firmy Canopus (tedy přesněji Thomson, která Canopus vlastní).
FIRECODER Intra nese na svém PCB nese rovnou dva procesory SpursEngine, což jí dává mimo jiné potenciál počítat trojnásobně oproti realitě AVC-Intra 50/100 kompatibilní videa. Je samozřejmě plně kompatibilní se software EDIUS 5, který tak může přes kartu provádět exporty. Celkově kombinuje výkon CPU se dvěma hardwarovými encodery a pochopitelně podporuje všechny myslitelné i nemyslitelné formáty ve video oboru.
Připojuje se do PCI Express alespoň ×4 slotu revize 1.1, rozměry 113×312 mm z ní činí skutečného obra (nic překvapivého u videa). Nemělo by však překvapit, že Canopus podporuje pouze platformu Windows.
Kolegové z Guru3D měli možnost vyzpovídat Davea Baumanna, někdejšího šéfredaktora serveru Beyond3D v dobách jeho největší slávy, jehož odbornost nakonec dovedla tehdejší ATI k nabídce zaměstnání, kterou Dave přijal. Nyní již pár let působí v ATI/AMD, v současné době na pozici technical marketing manager. Celý rozhovor rozhodně zájemcům stojí za to.
Možná jsou mezi vámi tací, kteří uvažují o nějaké levné nenáročné GeForce. Pak se zcela jistě vyhněte novému počinu MSI. GeForce 9600 GSO s označením N9600GSO-MD1G není totiž nic jiného, než "kripl". Založena je nikoli na úspěšném GPU G92, ale na lowendovém G94, takže místo 96 nese jen 48 stream procesorů, navíc je taktováno pouze na 600 MHz místo referenčních 650. Ani paměti neběží na 1,8, ale pouze na 1,4 GHz, navíc byla sběrnice oříznuta z 256 na 128bitů. Další debata o kartě je jistě zbytečná, tomuhle počinu se, pokud na něj narazíte, vyhněte obloukem bez ohledu na to, že nevyžaduje PCI Express napájení (bodejť taky).
U grafik se ještě krátce zastavím v softwarové oblasti, byť je to již mimo záběr seriálu. NVIDIA před pár dny oznámila uvedení OpenCL ovladače a příslušného SDK pro vývojáře účastnící se programu OpenCL Early Access. Firma tak chce získat prvotní zpětnou vazbu od programátorů, aby tak v OpenCL vláčku nadále seděla na prvním místě (na GPU NVIDIA probíhaly vůbec první demonstrace tohoto nového systému). Máte-li zájem, zavítejte na příslušnou webovou stránku.
Osmička je prý v Číně šťastné číslo, inu budiž. Navíc je to více než miliardový trh (teď okázale pomíjím hromady vládou opomíjených rolníků v okrajových/pouštních oblastech), a tak si ve Westernu řekli, proč si nesednout na pár minut k PC a „nehacknout“ pro Číňany firmware 1TB modelu tak, aby byl ořezán na 808,8 GB.
I stalo se, na světě, tedy alespoň tom čínském, je nový ~800GB disk tvořený dvěma 500GB plotnami s drobným ~20% omezením v elektronice. WD8088AADS se spotřebou vejde do rozmezí 3,9 až 7,4W (klidový provoz až vydatné seekování), opět slyšíme, že "The disk speed can be adjusted between 5400-7200RPM depending on different applications.", což jsme si od jisté doby začali vykládat jako: disk jede na 5400rpm. Cena ani není zajímavá, zde se jen těžko objeví a když už, tak odstup od 1TB modelu bude zanedbatelný.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
"nevyzaduje PCi Express napajeni" ? patrne bylo mysleno pridavne napajeni, jinak by se asi jednalo o nejuspornejsi kartu na trhu ;)
jeste by to chtelo nejaky WD SE 666GB hardisk(SE = Satanic Edition)