abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 16:22 | Nová verze

Byla vydána eRouška 2.0 pro Android a iOS. Nově využívá systém oznámení o možném kontaktu vyvinutý společnostmi Google a Apple. Zdrojové kódy eRoušky jsou k dispozici na GitHubu (Android, iOS).

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
včera 15:33 | Humor

Máte na klávesnici málo kláves? Pomoci vám může 433% Keyboard [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 13:33 | Komunita

Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt (Wikipedie) včera na svém blogu oznámila vydání 6 svých nových certifikátů: 1 kořenový, 4 mezilehlé a 1 křížově podepsaný. Kořenový certifikát ISRG Root X2 a mezilehlé E1 a E2 jsou již ECDSA místo RSA. Certifikační autorita Let’s Encrypt byla představena v listopadu 2014. První certifikát vydala přesně před pěti lety, v září 2015. Dnes jich denně vydává milion a půl.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 23:11 | Komunita

Mozilla Corporation na svém blogu informuje, že ukončila služby Firefox Send a Firefox Notes. Mozilla Foundation na druhé straně představila rozšíření RegretsReporter. Jedná se o rozšíření pro Firefox a Chrome umožňující Mozillu informovat o doporučených videích na YouTube, jejíchž zhlédnutí uživatel lituje.

Ladislav Hagara | Komentářů: 29
17.9. 15:44 | Zajímavý článek

Společnost Nethemba informuje o již opravené kritické zranitelnosti v aplikaci Moje eZdravie na Slovensku. Kdokoli si mohl stáhnout informace o všech osobách testovaných na COVID-19 (jméno, příjmení, rodné číslo, telefonní číslo, místo pobytu, datum a výsledek odběru).

Ladislav Hagara | Komentářů: 38
17.9. 13:55 | Zajímavý software

GitHub CLI dospěl do verze 1.0.0. GitHub CLI umožňuje pracovat s GitHubem z příkazové řádky (gh issue list; gh pr status; gh release create; gh repo view; …).

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
17.9. 09:00 | Nová verze

LabPlot (Wikipedie) je svobodná multiplatformní KDE aplikace pro interaktivní vytváření grafů a analýzu vědeckých dat. Téměř po roce vývoje byla vydána nová verze 2.8.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 07:00 | Nová verze

Bylo vydáno Eclipse IDE 2020-09 aneb Eclipse 4.17. Představení novinek tohoto vývojového prostředí také na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 01:44 | IT novinky

Facebook na konferenci Facebook Connect představil brýle pro virtuální realitu Oculus Quest 2 (YouTube) s rozlišením 1832 x 1920 pixelů na jedno oko. Verze s úložištěm 64 GB stojí 299 dolarů, tj. o 100 dolarů méně než první Quest. Quest 2 vyžaduje přihlášení pomocí účtu na Facebooku.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
16.9. 21:33 | Komunita

GNOME mění číslování verzí. Po verzi 3.38 bude následovat verze 40.

Ladislav Hagara | Komentářů: 18
Používáte aplikaci eRouška?
 (15%)
 (4%)
 (2%)
 (12%)
 (52%)
 (8%)
 (7%)
Celkem 335 hlasů
 Komentářů: 33, poslední dnes 08:16
Rozcestník

Monitorování stavu PC - lm_sensors

16. 9. 2004 | Antonín Kolísek | Hardware | 19893×

Instalace, konfigurace a používání nástroje lm_sensors (a GKrellM) pro diagnostiku stavu PC.

Úvod

V dnešní době výkonných CPU, obřích disků a jiného hardwaru jsou součástí každého počítače větráky pro chlazení a odvod horkého vzduchu z počítačové skříně. Nové základní desky a většina těch starších obsahují integrované obvody, které umožňují podávat informace o stavu teploty (často teploty čipové sady základní desky a teploty CPU) a otáčkách větráčků. Větráčky k tomu musí být uzpůsobené (třívodičové) a často je možné regulovat jejich otáčky až do úplného vypnutí. Bylo by jistě hezké všechny tyto funkce používat i pod operačním systémem Linux. K tomu právě slouží nástroj lm_sensors a my se nyní podíváme na jeho instalaci, konfiguraci a ovládání.

Získání lm_sensors

Balíček získáme na stránkách výrobce http://secure.netroedge.com/~lm78/download.html. Aktuální verze 2.8.7 podporuje Linux od verze linux-2.4.9. Používáme-li linux-2.4.9+, postup instalace bude trochu odlišný než na jádrech řady 2.5 a 2.6. V případě řady 2.4 stáhneme ještě balíček i2c. Tento balíček obsahuje ovladače pro sběrnici i2c. U jader 2.5 a 2.6 použijeme i2c, které je součástí zdrojových kódů jádra, jak uvidíme později. Nyní již můžeme přejít k samotné instalaci.

Podporovaný hardware

Lm_sensors podporuje celou řadu čipů. Informace o podporovaných čipech jsou na této adrese: http://www2.lm-sensors.nu/~lm78/supported.html. Může se stát, pokud máte opravdu hodně novou základní desku (nový čipset), že nebude podpora ještě zahrnuta, ale to je jen otázkou času.

Instalace

Jak již bylo řečeno, je rozdíl, používáme-li jádro 2.4, nebo 2.5/2.6. Dnes se již v nových distribucích používá Linux řady 2.6, proto se budu o něco více věnovat případu, kdy používáme linux-2.6.

Konfigurace jádra (linux-2.6)

Používáme-li jádro přímo z distribuce, je pravděpodobné, že již bude obsahovat podporu I2C. V případě, že tomu tak není, je potřeba sestavit jádro s potřebnými moduly.

Device Drivers --->
I2C support --->
[M] I2C support
[M] I2C device interface
I2C Algorithms ---> (vše jako modul)
I2C Hardware Bus support --->(vše jako modul)
Hardware Sensors Chip support --->(vše jako modul)
Other I2C Chip support --->(vše jako modul)

Doporučuji zde dát do modulu veškeré ovladače čistě z funkčního hlediska, neboť není možné odhadnout, jakou podporu potřebuje právě vaše základní deska.

Instalace balíčků

U jádra 2.4 bude postup následující. Nejprve rozbalíme patřičné balíčky. Po rozbalení sestavíme a nainstalujeme moduly i2c. Pak bude následovat krok, kdy sestavíme a nainstalujeme lm_sensors.

tar -xvzf i2c-2.8.7.tar.gz
cd i2c-2.8.7
make
make install
depmod -a

tar -xvzf lm_sensors-2.8.7.tar.gz
cd lm_sensors-2.8.7
make
make install
depmod -a

U jádra řady 2.6 sestavíme jen balíček lm_sensors:

tar -xvzf lm_sensors-2.8.7.tar.gz
cd lm_sensors-2.8.7
make user
make user_install
depmod -a

Máme-li vše nainstalované, zkontrolujeme ještě /etc/ld.so.conf, zda je v něm řádek /usr/local/lib. Pokud ne, doplníme jej a provedeme příkaz:

ldconfig

Může se stát, že vám budou chybět patřičné odkazy na zařízení v /dev, pak budete muset spustit skript: prog/mkdev/mkdev.sh. Dále je pak u linux-2.6 potřeba zkontrolovat, zda máte připojený souborový systém SysFS. Pokud ne, upravíme následujícím způsobem /ets/fstab.

sysfs /sys sysfs defaults 0 0

a následně souborový systém připojíme:

mkdir /sys
mount -t sysfs sysfs /sys

Konfigurace

Máme-li lm_sensors nainstalovaný, spustíme detekční skript sensors-detect. Tento skript se pokusí najít všechny možnosti, které vaše základní deska nabízí, a navrhne nejvhodnější použití modulů a typ sběrnice, přes kterou bude lm_sensors komunikovat s čipovou sadou. Po skončení detekce doplníme patřičné řádky doporučené skriptem do /etc/modules.conf (nebo modprobe.conf) a do vhodného skriptu, který se spouští při každém bootování počítače, doplníme řádky, kterými dojde k zavedení modulů. Na svém PC jsem provedl následující postup:

sensors-detect

přidání do /etc/rc.d/rc.local:

modprobe i2c-nforce2
modprobe eeprom
modprobe w83781d
modprobe asb100

Úprava /etc/sensors.conf

Po instalaci by se měl v /etc nacházet soubor sensors.conf. Pokud tomu tak není, musíme jej tam dodatečně zkopírovat:

cp lm_sensors-2.8.7/etc/sensors.conf.eg /etc/sensors.conf

Pravděpodobně ještě nebude vše nastavené, jak bychom chtěli, ale pro zkoušku můžeme spustit program sensors.

sensors
asb100-i2c-1-2d
Adapter: SMBus nForce2 adapter at 5500
VCore 1:  +1.66 V (min = +1.31 V, max = +1.97 V)
+3.3V:   +3.26 V (min = +2.96 V, max = +3.63 V)
+5V:    +4.95 V (min = +4.49 V, max = +5.51 V)
+12V:   +11.98 V (min = +9.55 V, max = +14.41 V)
-12V (reserved):-12.51 V (min = -0.00 V, max = -0.00 V)
-5V (reserved):-5.25 V (min = -0.00 V, max = -0.00 V)
CPU Fan: 2500 RPM (min = 4272 RPM, div = 2)
CPU Temp(AMD):+38°C (high =  +80°C, hyst =  +75°C)
MB Temp:   +34°C (high =  +80°C, hyst =  +75°C)
vid:   +1.650 V
alarms:
eeprom-i2c-0-51
Adapter: SMBus nForce2 adapter at 5000
Memory type:      DDR SDRAM DIMM
Memory size (MB):    512

Případné změny musíme doladit ručně editací souboru sensors.conf. Proto je potřeba ujistit se, jaký čip naše deska používá. Nicméně soubor sensors.conf je poměrně dobře komentovaný a uvádí vhodné příklady k nastavení jednotlivých čipů. Může se stát, že program sensors bude ukazovat teploty CPU a základní desky obráceně. V takovém případě jen vhodně prohodíme patřičný label:

label temp1 "M/B Temp"
label temp2 "CPU Temp"

Je-li naopak problém s otáčkami větráčku. Například ukazuje-li dvojnásobnou hodnotu otáček, provedeme následující úpravu (větráček fan1):

compute fan1 @/2, 2*@

Regulace otáček

Další nabízenou funkcí, která je již závislá na tom, jestli ji váš hardware podporuje, je regulace otáček větráčků. Funkce se jmenuje PWM a jestli ji můžete na vašem systému používat, můžete zjistit přítomností souborů /proc/sys/dev/sensors/pwm*. Zapsání čísla 0 do těchto souborů způsobí zastavení jednotlivých větráčků. Tím můžeme zjistit, jaké větráčky jsme zastavili. Zvyšováním čísla je opět můžeme roztáčet. Pozor ale při takovém experimentování. Zastavení větráčku nad procesorem by mohlo mít neblahé následky.

Nástroje pro spolupráci s lm_sensors

Program sensors umožňuje sledovat informace v konzoli. Další možností jak zobrazovat zjištěné informace v grafickém prostředí, je program gkrellm. Najdeme jej na adrese http://web.wt.net/~billw/gkrellm/gkrellm.html. Tento program umožňuje i nastavení alarmů pro pokles otáček, kolísání napětí nebo teploty.

gkrellm  konfigurace gkrellm

Závěr

Lm_sensors je opravdu mocným nástrojem ke sledování stavu teploty, napájení a otáček větráčků PC. V používání se meze nekladou, a tak se může doplnit o další funkce, jako odesílání informací o stavu na mail nebo pomocí sms, abychom měli neustále informace o stavu počítače k dispozici.

       

Hodnocení: 44 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

16.9.2004 07:41 Petr Jakubec
Rozbalit Rozbalit vše poznamky
Porad mi nejak neni jasne jak zjistim podporu sve desky? Co musim znat o sve desce, aby mi te seznam na http://www2.lm-sensors.nu/~lm78/supported.html byl vubec k necemu...

jinak fajn clanek, skoda, ze nepotvrdil ci nevyvratil, ze verze pro 2.4 jadra umi/neumi vice nez verze pro 2.6 (z duvodu prilis noveho kernelu - nektere ovladace v 2.6 nefunguji, pomalu se prepisuji na miru 2.6)

Petr

PS: nastaveni sensors.conf je docela vyssi divci, ja si s tim hral nekolik hodin (mozna jsem nemel stesti, byla to fakt podivna deska s AMD/VIA chipsetem) Snad se to tedy zlepsilo, pripadne neni k tomu jeste nejaky nastroj ktery by mi to usnadnil? ... GUI, nebo neco jako sensor_config.pl :-)
16.9.2004 08:11 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: poznamky
Zda-li umí lm_sensors komunikovat s vaší deskou, k tomu slouží právě nástroj sensors-detect - to je nejjednodušší řešení. Druhou možností je nástroj i2cdetect. http://www2.lm-sensors.nu/~lm78/i2ctools.html Ten ale spíš poví jaké všechny zběrnice pro komunikaci vaše deská podporuje a také o jaké zařízení/čip se jedná. K tem kernelům, mě osobně tam chybí (u jádra 2.6) třeba komunikace s /proc/sys/sensors a tím také absence jistých funkcí (PWM,...), zatím jsem nenašel řešení.

Nastavení sensors.conf je v drtivé většině víceméně hotovo už v defaultní konfiguraci. Až na pár alarmů, popisků (jako třeba fan1 = cpu_fan, atp) a nastavení ignorací toho co nemáme. Může se stát, že to nejede jak má, pak daporučuji zalistova v konferenci http://www2.lm-sensors.nu/~lm78/search.html. Většinou se tam najde řešení na hledaný problém.
16.9.2004 11:59 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
Rozbalit Rozbalit vše Re: poznamky
zdravim, nejsou nahodou tyto veci, u 2.6 jadra, presunuty z /proc/sys/sensors do /sys/bus/i2c/{cislo_zarizeni} ?
Urine should only be green if you're Mr. Spock.
16.9.2004 12:05 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: poznamky
Ano to jsou, ale připadne mi, že tam není vše co by bylo v /proc/sys/sensors... a s tím ovládáním přes /sys si také nejsem jistý.
Stanislav Brabec avatar 16.9.2004 14:19 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: poznamky
Mně počítač reguluje větráčky softwarově i v Linuxu 2.6. Pravda, musel jsem trochu upravit zdrojáky. Ale to bylo před půl rokem. Snad už to od té doby upravili.
17.9.2004 11:37 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: poznamky
> Nastavení sensors.conf je v drtivé většině víceméně hotovo už v defaultní konfiguraci.

Hahaha. Bavime se o stejnych lm_sensors? Jeste jsem nevidel desku, ktera by ukazovala na prvni pokus jine hodnoty, nez platne pro tento sazkovy tyden. Jedna jedina deska mozna i pro pristi tyden. Oba vime, ze nastaveni vetraku a jine kraviny jsou nepodstatne, ale prijit na vyraz kterym zobrazit spravne hodnoty je nejvetsi problem a clovek si je musi vycucat z prstu. Silene by se hodila stranka s nastavenim pro jednotlive desky. Uz jen treba pro it87 vetsinou vubec nesedi zaporna napeti, ani podle vyrobce ani podle lm_sensors. Kazda deska vypada navic uplne jinak. lm_sensors jsou sice fajn vec, ale tvrdit ze default vsechno jede je nesmysl. Bez poradne databaze desek aby porad lidi nevymysleli kola jsou na tom dneska trosku hur nez treba mb monitor :-(((. btw mam dojem ze v novych verzich vyrazili dmidecode, nevi nekdo proc to udelali? Zas az tak dukladne jsem si teda novou verzi neprohlizel, je mozne ze je to tam nekde zasite.
-djz

"Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
17.9.2004 16:17 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: poznamky
Čekal jsem kdy se někdo s nápadem "ukázka konfigurace u jednotlivých desek" ozve. Určitě by to bylo moc hezké, ale je to více či méně nereálné. Alespoň z hlediska nějakého článku, třeba podobného tomu co jsem napsal. Osobně jsem lm_sensors zkoušel na pěti různých základních deskách. Na čtyřech lm_sensors jel. Malé kosmetické úpravy byly vždy potřeba, to nepopírám, ale vše si vystačilo s komentáři v sensors.conf, nemusel jsem nikde nic jiného hledat. Je škoda, že třeba dvě různé desky používající asb100 potřebují každá trošku jiné nastavení, ale to už tak prostě je. Je potřeba trochu změn? Tak se to nastaví, no a? Co jede hned? :)
17.9.2004 22:53 Frank J. Tomes | skóre: 29 | Plzeň
Rozbalit Rozbalit vše Re: poznamky
Souhlasím s djz, taky jsem si několikrát s konfigurací pěkně naběhl, bylo to pěkné laborování, žádné kosmetiky.
[frank]$ uname -prs FreeBSD 4.11-RELEASE-p25 i386
20.9.2004 13:38 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: poznamky
Ono by stacilo rozjet nejakou databazi u autoru lm_sensors. Proste system kam by kazdy hodil relevantni cast nastaveni pro jednotlivy HW a bylo by vymalovano. Zase tak slozite by to snad nebylo a usetrila by se spousta casu a nervu:-).
-djz
"Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
16.9.2004 10:49 Martiner
Rozbalit Rozbalit vše mbmon
A neni lepsi misto onanie s kernelem, i2c, lm_sensors, modulama a janevimcimjeste si proste nainstalovat balicek mbmon? http://packages.debian.org/mbmon
16.9.2004 10:54 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: mbmon
Možnost to je,ale určitě to nenabízí tak široké možnosti (podporu) co lm_sensors. A možnost volby je na každém :)
16.9.2004 21:45 Milan Hejpetr | skóre: 25 | blog: poznamky | Plzen
Rozbalit Rozbalit vše Re: mbmon
Je dobre, ze tady mbmon nekdo pripomel.Neni moc znamy a pritom je uzitecny.Rychlost zprovozneni je nekde uplne jinde nez u lmsensors - proste to funguje skoro hned, pokud mate podporovany hw. Pouzivam jej doma na PC, ale prece jen - napr. na kriticky server asi moc vhodny neni - lm_sensors jsou ponekud cisteji koncipovane a moznosti je tam samozrejme daleko vic.
16.9.2004 11:49 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše super program...
Zdravim

Mam dost serveru PII/350 s cipsetem intel PIIX4, na CPU to ma teplomer. Asi si to compaq zase udelal nejak po svym. Sensors mi ukaze akorat jaky mam pameti v paticich coz je fakt uzitecna informace, namisto toho aby mi rekl jestli se ten router za chvilku neupece. Zkazil jsem si kvuli rekompilaci jadra peknej uptime.

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
16.9.2004 12:08 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: super program...
Já jsem měl dřív Asus P3B-F (i440BX - PIIX4) (v něm CPU PII pak PIII) a lm_sensory mi tam fungovaly bez nejmenších problémů. Chtělo to jen použít vhodný driver (nějaký winbond-číslo už nevím).
19.9.2004 04:21 Drašar | skóre: 27 | Velký Týnec
Rozbalit Rozbalit vše Re: super program...
Ja mam Transcend TS-ABX11 s timto chipsetem a pouzivam bez problemu driver w83781d.
Patička
8.12.2004 18:32 Mike
Rozbalit Rozbalit vše Re: super program...
Mám Transcend TS-ABX11. Nevíte někdo, jaký k této zákl. kartě jde dát nejlepší Procesor??? Dík
16.9.2004 14:29 8an | skóre: 30
Rozbalit Rozbalit vše lm_sensors s 2.4 jádro
Pokud používáte jádro 2.4 a TV kartu nebo jiné zařízení používající i2c, použijte lm_sensors 2.6.5, které si vystačí s i2c v jádře (nemusíte tedy i2c instalovat). Nainstalované i2c má totiž jiné API, takže všechny ostatní moduly na něm závislé přestanou fungovat.
If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.
V podporovanych driveroch som hladal podporu pre i845 chipset. Je podporovany? Co je potrebne urobit, aby to slo. Ked som googlil, tak som nasiel nieco o SMB zbernici. Dakujem.
19.9.2004 04:16 Drašar | skóre: 27 | Velký Týnec
Rozbalit Rozbalit vše Re: i845
Jede bez problemu ;-)
Patička
22.9.2004 10:36 Miroslav Andrle | skóre: 18
Rozbalit Rozbalit vše Opravte si /ets/fstab
Jen pro uplnost, v clanku je odkaz na soubor
/ets/fstab
opravte si to na
/etc/fstab
Mirek
3.10.2004 12:06 Ali G
Rozbalit Rozbalit vše Mensi problemik
CAffte Hosi mam taky mensi probl;emik s timto , nainstaloval som to krok po kroku posl;a navodu a pri casti kde kde je "sensors-detect" mi vipise ze nemam i2c a ked som dobre cital tak 2.6 jadra to maju v sebe , ja mam kernel 2.6.8.1 jadro a mi vypisuje ze neni najdene i2c , dalej mama MB ECS K7S6A s chipsetom SiS 745 , a v tomto kroku:

přidání do /etc/rc.d/rc.local: modprobe i2c-nforce2 modprobe eeprom modprobe w83781d modprobe asb100 neviem co zadat keby ste mi niekto pomohol bol by som vdacny
3.10.2004 13:11 Ali G
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mensi problemik
Hosi surne potrebujem tu pomoc uzl len toto potrebujem nastavit toto:

mdprobe ????????? mdprobe ????????? mdprobe ????????? mdprobe ?????????

maticnu mam ECS K7S6A s Chipsetom SiS 745 , neviem co mam zadat do predchadzajucich riadkou miesto otaznikou prosim o radu. Vopred dakujem .
6.3.2005 01:09 Milan Hejpetr | skóre: 25 | blog: poznamky | Plzen
Rozbalit Rozbalit vše lm_sensors a ksysguard
Mozna to bude pro nekoho uzitecne - pokud mate nainstalovane KDE 3.x, pravdepodobne budete mit take aplikaci ksysguard (v ceskem prekladu Strazce systemu KDE). Zde muzete sledovat nejen vytizeni CPU, RAM atd, ale bez problemu i data, ktera poskutuji lm_sensors. Normalne rozchodite lm_sensors, pustite ksysguard, kde si udelate novou zalozku, do ktere pretahnete "Hardwarove senzory".
5.7.2006 08:15 sagino
Rozbalit Rozbalit vše Re: Monitorování stavu PC - lm_sensors
Poznate niekto HotSaNIC ? Pretoze prave absencii /proc/sys/sensors mi nefunguje polovica grafov a cez sys/dev/... to nejde spojazdnit, nevie nekto ako dosiahnut na 2.6 jadre /proc/sys/sensors?
Linux blackhole 2.6.16.20 #2 Sun Jun 18 18:15:13 CEST 2006 i686 GNU/Linux
18.4.2007 18:01 krasko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Monitorování stavu PC - lm_sensors
jop toto by aj mna zaujmalo........

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.