Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ad článek: Z tohohle článku mám trošku rozpolcené pocity. Na jednu stranu ukazuje celkem zajímavé využití školních počítačů. Na stranu druhou je to prolezlé reklamníma kecama.Uvažovali jsme o tom, jestli to raději nevydat označené jako reklamu, ale pak jsme si řekli, že je to více zajímavá případová studie než reklama. A když si u toho Stickfish přihřeje polívčičku... to nevadí.
Ad téma: Když bude někdo sedět u nějaké takové stanice pozdě večer, vykopne uživatele, rebootne se a připojí do clusteru nebo se obětuje ve prospěch přihlášeného uživatele a ke clusteru připojí uživatel odejde?
Je to velmi prosté - na zmíněné učebně se po 19:00 žádný "uživatel" nevyskytuje, protože je přístupná pouze do této hodiny. Pak se zavřou vrata a jde se "superpočítat".
Ani jedno ani druhé ... tohle je poměrně specifická učebna, ostatní jsou študákům přístupné do půl jedenácté večer každý den (a většinou jsou taky plné).
...ostatní jsou študákům přístupné do půl jedenácté večer každý den (a většinou jsou taky plné)...
Co tam ty lidi proboha dělaj? Vy snad neumožňujete studentům vzdálený přístup k serverům? Nebo není na kolejích zavedenej internet?
Co tam ty lidi proboha dělaj?
No, většinou se pod záminkou vypracovávání nějakého protokolu z měření apod. usadí u compu a jakmile získají pocit, že je nikdo nekontroluje, vytáhnou ze svých tajných skrýší CounterStrike či jiné podobně "studijní materiály" a paří ..... než jim někdo z adminů ten pocit zase nesebere...
jj ... to byly časy. Teď admini hrajou spíš hru "na kočku a myš" se studentama Obzvláště vietnamští studenti vynikají velkou výdrží v předstírání, že: "já nerosumět ... co Ty chceš? Já pracovat tady. škola, víš? Hra? Kdo hra? Já nehra, já studovat..." atd. atd.
Nikoliv milý Watsone ... přešli na Diablo, popř. na LineAge.
No, tam jsme rádi, že to jede "bez poruch" přes den ... ne tak ještě pokoušet osud a trápit to přes noc nějakým trapným clusterem
Do budoucna se počítá i se Sun Solaris, který je preferován některými tvůrci softwaru místo LinuxuMimo Jorga Schlinga a snad Sunu mě už nic moc nenapadá, jsou nějaké další příklady
za reklamu se platí a nemusí být úplně pravdivá
Měl jsem pocit, že zákon výslovně zakazuje "klamavou reklamu" a že reklama, která uvádí nepravdivé údaje, je tam uváděna jako jeden z příkladů. To už neplatí nebo se to jen nepostihuje?
Tiskni
Sdílej: