Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Představovat Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu Ostrava asi nemusíme. Podle počtu studentů je čtvrtým největším vysokoškolským zařízením v České Republice a zaměřuje se na vychovávání inženýrů s dobrými předpoklady pro praxi. Tomu dopomáhá úzká spolupráce s báňskými, průmyslovými i strojírenskými podniky.
Superpočítačové centrum (SPC) jako součást Centra výpočetní techniky zajišťuje služby pro náročné výpočetní operace. Z důvodu morálního zastarání současného vybavení počítačových laboratoří přichystalo projekt nasazení nových počítačů. Dosud se používaly pracovní stanice SGI, nicméně jejich výkon již nebyl dostatečný, a navíc přestaly být podporovány ze strany výrobců softwaru. Proto byly stanoveny následující požadavky na nové stroje:
Autor řešení Filip Staněk ze Superpočítačového centra říká:
V současné době se na Centru výpočetní techniky starám o Superpočítačové centrum (vedoucí pozice), dále několik produkčních služeb jiného charakteru (virtualizace a konsolidace, uživatelský server homel.vsb.cz, management blade infrastrukury) a také dělám částečný zástup na další služby (SAP, SAN infrastruktura). Učím na regionální Cisco Networking Academy (rcna.vsb.cz) kurzy CNAP 1-4.
Zálib mám strašnou spoustu (alespoň některé setříděné podle času, který jim věnuji):
A trochu mimo pořadí (nabourává mi úplně můj časový harmonogram) je přítelkyně Klára ;-).
Právě podpora Solarisu (ale i MS Windows) a celkově velice kvalitní zpracování stanic SUN (umožňujícím nasazení v režimu 24/7) bylo rozhodujícím kritériem pro nákup těchto stanic a ne "běžných PC", které nejsou na tento typ provozu vhodné.
Na dodávku pracovních stanic bylo vypsáno výběrové řízení, ve kterém uspěla firma Stickfish se stroji Sun Ultra 40 Workstation, která má s podobnými dodávkami bohaté zkušenosti (Státní fond životního prostředí, České Radiokomunikace, Ústav teorie informace a automatizace Akademie věd ČR, Policejní akademie, Západočeská univerzita v Plzni, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a další).
Co činí toto řešení unikátním, je duální využití výpočetní techniky a tím několikanásobně lepší výtěžnost pořízení tak masivního výpočetního výkonu. V době výuky slouží laboratoř pro interaktivní práci, mimo ni se přepne do automatického režimu a změní se na výkonný superpočítač. Dejme opět slovo panu Staňkovi:
Pracovní stanice SUN budou v době výuky (cca. od 7:00 do 19:00) používány pro interaktivní práci studentů, pedagogů a vědeckých pracovníků univerzity. V době mimo výuku (cca. od 19:00 do 7:00 hodin, víkendy, svátky) budou "přepnuty" do clusterového módu (OS Linux) a budou jim přidělovány úkoly (přes plánovač PBS Pro). Tím bude využit výpočetní potenciál stanic. Stanice tvořící cluster budou jako interconnect používat gigabitový Ethernet.
Jako primární operační systém bude použit Linux, nicméně k dispozici bude i Microsoft Windows, protože některé CAD a GIS aplikace ještě nebyly na Linux portovány. Do budoucna se počítá i se Sun Solaris, který je preferován některými tvůrci softwaru místo Linuxu.
Konkrétně se jedná o tyto operační systémy: Debian GNU/Linux pro architekturu x86_64, MS Windows XP 64-bit Edition (za předpokladu plné kompatibility současných 32bitových aplikací) a Open Solaris x86. Výběr operačního systému bude probíhat při startu pracovní stanice.
Laboratoř bude nasazena pro následující úkoly:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ad článek: Z tohohle článku mám trošku rozpolcené pocity. Na jednu stranu ukazuje celkem zajímavé využití školních počítačů. Na stranu druhou je to prolezlé reklamníma kecama.Uvažovali jsme o tom, jestli to raději nevydat označené jako reklamu, ale pak jsme si řekli, že je to více zajímavá případová studie než reklama. A když si u toho Stickfish přihřeje polívčičku... to nevadí.
Ad téma: Když bude někdo sedět u nějaké takové stanice pozdě večer, vykopne uživatele, rebootne se a připojí do clusteru nebo se obětuje ve prospěch přihlášeného uživatele a ke clusteru připojí uživatel odejde?
Je to velmi prosté - na zmíněné učebně se po 19:00 žádný "uživatel" nevyskytuje, protože je přístupná pouze do této hodiny. Pak se zavřou vrata a jde se "superpočítat".
Ani jedno ani druhé ... tohle je poměrně specifická učebna, ostatní jsou študákům přístupné do půl jedenácté večer každý den (a většinou jsou taky plné).
...ostatní jsou študákům přístupné do půl jedenácté večer každý den (a většinou jsou taky plné)...
Co tam ty lidi proboha dělaj? Vy snad neumožňujete studentům vzdálený přístup k serverům? Nebo není na kolejích zavedenej internet?
Co tam ty lidi proboha dělaj?
No, většinou se pod záminkou vypracovávání nějakého protokolu z měření apod. usadí u compu a jakmile získají pocit, že je nikdo nekontroluje, vytáhnou ze svých tajných skrýší CounterStrike či jiné podobně "studijní materiály" a paří ..... než jim někdo z adminů ten pocit zase nesebere...
jj ... to byly časy. Teď admini hrajou spíš hru "na kočku a myš" se studentama Obzvláště vietnamští studenti vynikají velkou výdrží v předstírání, že: "já nerosumět ... co Ty chceš? Já pracovat tady. škola, víš? Hra? Kdo hra? Já nehra, já studovat..." atd. atd.
Nikoliv milý Watsone ... přešli na Diablo, popř. na LineAge.
No, tam jsme rádi, že to jede "bez poruch" přes den ... ne tak ještě pokoušet osud a trápit to přes noc nějakým trapným clusterem
Do budoucna se počítá i se Sun Solaris, který je preferován některými tvůrci softwaru místo LinuxuMimo Jorga Schlinga a snad Sunu mě už nic moc nenapadá, jsou nějaké další příklady
za reklamu se platí a nemusí být úplně pravdivá
Měl jsem pocit, že zákon výslovně zakazuje "klamavou reklamu" a že reklama, která uvádí nepravdivé údaje, je tam uváděna jako jeden z příkladů. To už neplatí nebo se to jen nepostihuje?