Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Treba na pocitani IIR filtru by se hodil 50GHz procesor. Tam sice zadny skoky nejsou, ale je na to potreba obrovska rychlost
Ano. Třeba pro radarová data. Proto se také nezpracovávají na procesorech, ale přímo v hardwaru realizovaném FPGA a/nebo ASIC. Pro audio je to nesmysl.
(kazdy zdvojnasobeni frekvence dela dalsich 6dB na rozliseni).
Pokud se bavíme o převzorkování, zdvojnásobení vzorkovací frekvence zvýší dynamický rozsah zhruba o 3 dB (OSR = poměr převzorkování, dn = nárůst dynamického rozsahu v bitech, dDNR = nárůst dynamického rozsahu v dB, N = celková šířka slova v bitech):
OSR = 2^(2dn) => dn = 1/2 log2(OSR) = 1/2 log2(2) = 0,5 b dDNR = 20 log(2^(N+0,5)) - 20 log(2^N) = 20 log(2^(1/2)) = 3,01 dB
Dneska vicemene neexistuje HW, ktery by byl schopny zpracovavat zvuk v poradny kvalite realtime - sice uz se delaji 384kHz zvukovky, ale zpracovat to poradne nejde.
A důvod? Skutečně si nedovedu žádný představit. Živím se vývojem hardwaru pro digitální zpracování signálů vzorkovaných na stovkách MHz až jednotkách GHz a problém s tím není. Nechápu proč by měl být problém se signály s šířkou pásma stovky kHz, to znamená o 4 řády nižší.
Sice uz jsou k dispozici treba 1.5GHz DSP, hodi se to tak na zpracovani hromady telefonich hovoru, protoze to vsechno pocita pres FIR filtry
To na mě působí, jako by snad FIR filtry měly být nějak horší než IIR. Ve skutečnosti je jediná výhoda IIR filtrů nižší řád (menší počet koeficientů) potřebný pro dosažení konkrétní útlumové charakteristiky než u FIR filtrů. Pak už následují jenom samé nevýhody:
Samotná implementace IIR filtru je principiálně shodná s FIR, to znamená řada MAC (multiply & accumulate). Výpočetní náročnost je při stejném řádu u IIR i FIR filtrů shodná. Při obdobné frekvenční charakteristice je potřebný počet MAC operací u IIR filtru nižší než u FIR.
pre CMOS P=nCU2f, pre stabilne pracujucu CMOS plati U=kf, kde C je parazitna kapacita dana vyrobnou technologiou, n je pocet tranzistorov, U je napajacie napatie, f je pracvona frekvencia, k je konstanta umernosti, P je prikon a spotreba chipu/ P=nk2CU3
teda zdvojnaosbenie frekvencie vedie k zvyseniu spotreby na 8-nasobok a bol dosiahnuty limit znizovania parazitnej kapacity pomocou vyrobnej technologie
Tiskni
Sdílej: