Zranitelnost v aktualizačním mechanismu WordPress umožňuje útočníkovi zasáhnout do dočasného instalačního adresáře během aktualizace jádra systému. Před aktualizací veřejně dostupného WordPressu dočasně zablokovat HTTP přístup k wp-content/upgrade/, následně aktualizovat a zkontrolovat logy. Postižené verze: WordPress 4.7 až 7.1.3.
Alpine Linux zveřejnil podrobnosti o útoku na svůj GitLab a 30. října oznámil obnovení provozu. Útočník se 20.–21. října pokusil zneužít chybu v regulárních výrazech. Exploit způsobil opakované pády workerů a několikrát se dostal do pokročilé fáze. Úspěšné spuštění kódu však nebylo potvrzeno. Fix: Opravený GitLab a současně Ruby 3.3.13, 3.4.12 nebo 4.0.9+, pokud jde o vlastní sestavení či kontejner.
Konference OpenAlt 2026 proběhne tento víkend 7. a 8. listopadu na FIT VUT v Brně. Jedná se již o 21. ročník této konference, která propojuje otevřené technologie, svobodný software, hardware a lidi, kteří chtějí věci nejen používat, ale také jim rozumět a měnit je k lepšímu. Více o konferenci v příspěvku OpenAlt 2026: technologie, které dávají svobodu na blogu spolku OpenAlt.
Eben Upton oznámil další zdražení jednodeskových počítačů Raspberry Pi. Tentokrát 16 GB varianty Raspberry Pi o 80 dolarů a 16 GB varianty Raspberry Pi Compute Module 5 o 40 dolarů. Cena Raspberry Pi 500+ se nemění.
Francouzské Národní shromáždění přijalo 30. října 2026 poměrem 11 hlasů pro, 10 proti a 14 abstencí pozměňovací návrh I-1358 ke státnímu rozpočtu na rok 2027, který zavádí daň z objemu dat doručovaných uživatelům internetu. Návrh socialistického poslance Laurenta Lhardita stanovuje sazbu 0,055 eura za gigabajt, tedy 55 eur za terabajt. Zatím nejde o platný zákon, ale o dílčí hlasování během prvního čtení rozpočtu. Daň by měli platit
… více »Nizozemská vláda ve snaze šetřit a zvyšovat efektivitu s využitím umělé inteligence (AI) hodlá zrušit asi 25.000 pracovních míst ve státní správě. Cílem je postupně dosáhnout ročních úspor až 3,5 miliardy eur (85,2 miliardy Kč). Na konci loňského roku ve státní správě pracovalo rekordních 160.000 lidí. „Nemůžeme pokračovat v tom, co jsme dělali dosud,“ uvedl státní tajemník pro efektivní fungování vlády Eric van den Burg. „Proto
… více »Příspěvek na blogu PRUSA 3D představuje fotoaparát CAIM1 (Counter Artificial Intelligence Machine 1). Uměle vytvořený obsah je každým dnem těžší rozeznat od skutečných záběrů či fotografií, což podrývá důvěryhodnost žurnalistiky, archivních materiálů i každodenní tvorby obsahu. Fotoaparát CAIM1 byl vyvinut právě k tomu, aby ověřoval původ fotografií a videí přímo během jejich pořizování. Uvnitř fotoaparátu se nachází hardwarová Web3 peněženka se zabezpečovacím čipem Tropic Square TROPIC01.
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 4.1 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Při běžné migraci virtuálního stroje mezi hypervizory se jeho MAC adresa přesune na jiný leaf switch. EVPN tuto změnu distribuuje pomocí BGP Type-2 route a MAC mobility sequence number. Problém nastává, pokud útočník podvrhne zdrojovou MAC adresu jiného zařízení. Leaf může změnu interpretovat jako legitimní přesun MAC a rozšířit ji přes BGP do celé fabric. Výsledkem může být přesměrování provozu určeného původnímu zařízení. Autor článku rozebírá možnosti detekce pomocí sledování MAC moves, BGP route reflektorů a kontroly na přístupové vrstvě.
Vývojáři desktopového prostředí Enlightenment (Wikipedie) a souvisejících knihoven Enlightenment Foundation Libraries (EFL) vydali nové verze. Enlightenment byl vydán ve verzi 0.28.0 a Enlightenment Foundation Libraries ve verzi 1.29.
Zpočátku to vypadalo, že duální varianta Radeonu R9 290X bude mít oproti dvojici těchto karet snížené takty, aktuální dostupné informace včetně oficiálních slajdů ale vyznívají pozitivněji. Totam je tedy zejména TDP 375 W, karta si má říci o celou půlkilowattu. Zato ale nabídne dvojnásobné parametry, tedy 2× 2816 stream processorů, 2× 176 TMU (texturovací jednotky), 2× 64 ROP (render output), 2× 512bit GDDR5 na efektivním taktu 5,0 GHz v množství 2× 4 GB a tudíž logicky i 2× TDP 250 W.
Zajímavý pohled skýtá tedy napájení, kdy Radeon R9 290X ve výchozí verzi používá 6 + 8 pin PCI Express. Duální Radeon R9 295 X2 přidává pouze dalších papírových 75 wattů napájení, disponuje totiž 8 + 8 pin PCI Express konektory, rezerva pro případné další škádlení frekvencí či napětí tak bude menší. Ale to asi nevadí, u referenčního modelu bude stoprocentně stropem chlazení, které ač je zčásti vodní, musí utáhnout vlastně hned dva Radeony R9 290X včetně jejich napájecích obvodů.
Každopádně přijde také dvojnásobek výkonu, tedy 11,5 TFLOPS, případně nějaký ten ekvivalent v chroustání litecoinů a podobných věcí. Cena je zatím otázkou, dozvíme se ji až příští týden, ale berme to zatím třeba takto: Radeon R9 290X stojí zhruba 13 tisíc Kč. Navíc tu je vodní chladič od Aseteku. Celkově to odhaduji na něco kolem 27 až 30 tisíc Kč.
Je ale hezké konečně vidět, jak se výrobci přestali stydět za fakt, že duální karty jsou neuchladitelná obludná monstra pro nadšence. Konečně je necpou do dvouslotového provedení, i Nvidia u modelu GeForce GTX Titan Z zvolila chladič o něco větší.
Na závěr ještě dvě reálné fotografie karty.
Nová řada SSD již nepoužívá u ADATA obvyklý řadič rodiny SandForce SF-22xx, ale spoléhá na pokročilejší Marvell, známý třeba z SSD Plextor, Crucial a dalších. Výkon SSD je z jedné strany limitován řadičem, z druhé pak NAND flash čipy: zde jsou použity 20nm synchronní MLC od Micronu. Řadu SP920 nabídne ADATA v kapacitách od 128 GB do 1 TB, a to v 2,5palcovém provedení o výšce těla 7 mm. V balení je rovnou i adaptér na 3,5 palců pro starší PC skříně.
Aktuálně jdou na trh 128GB a 256GB verze, 512GB a 1TB se připojí později. Z rychlostí víme následující (vždy rychlost čtení/zápisu a IOPS pro náhodný čtení/zápis 4k bloků): 128GB umí 560/180 MB/s a 80k/45km 256GB zvládá 560/360 MB/s a 96k/80k a obě nejvyšší verze svorně dávají 560/470 MB/s (ADATA obecně udává 500MB/s zápis) a 98k/88k IOPS. Z toho plyne skutečnost, že tato řada SP920 staví kapacitu podobně jako mnohá dřívější SSD, z těch nejproslulejších třeba Crucial M500: nižší modely realizují kapacitu stejně kapacitními čipy, kterých je však méně, a proto je sdílená rychlost zejména u zápisu nižší. Stejné pak logicky platí i pro IOPS. Tak či onak však jde o čísla slušná, zejména ve srovnání s HDD,a hlavně papírová – reálná měření za běhu posílají takřka všechna ne-enterprivá SSD výrazně níže.
Za všechny si dovolím prolinkovat recenzi na StorageReview.
Již před delší dobou avizované osvěžení procesorové generace „Haswell“ dostalo konkrétní obrysy. Zveřejněn je seznam všech nových modelů, o nichž lze říci jednu věc: frekvence CPU vzrůstají u většiny o 100 MHz oproti přímému předchůdci, o 200 MHz u vybraných modelů. Jinak je zachování vše, tedy odstupňování typů CPU Celeron- Pentium – Core i3 – Core i5 – Core i7.
| Model | Cores | Threads | Frequency | L3 cache | TDP |
|---|---|---|---|---|---|
| Celeron G1840 | 2 | 2 | 2.8 GHz | 2 MB | 53 Watt |
| Celeron G1840T | 2 | 2 | 2.5 GHz | 2 MB | 35 Watt |
| Celeron G1850 | 2 | 2 | 2.9 GHz | 2 MB | 53 Watt |
| Core i3-4150 | 2 | 4 | 3.5 GHz | 3 MB | 54 Watt |
| Core i3-4150T | 2 | 4 | 3 GHz | 3 MB | 35 Watt |
| Core i3-4350 | 2 | 4 | 3.6 GHz | 4 MB | 54 Watt |
| Core i3-4350T | 2 | 4 | 3.1 GHz | 4 MB | 35 Watt |
| Core i3-4360 | 2 | 4 | 3.7 GHz | 4 MB | 54 Watt |
| Core i5-4460 | 4 | 4 | 3.2 GHz | 6 MB | 84 Watt |
| Core i5-4460S | 4 | 4 | 2.9 GHz | 6 MB | 65 Watt |
| Core i5-4590 | 4 | 4 | 3.3 GHz | 6 MB | 84 Watt |
| Core i5-4590S | 4 | 4 | 3 GHz | 6 MB | 65 Watt |
| Core i5-4590T | 4 | 4 | 2 GHz | 6 MB | 35 Watt |
| Core i5-4690 | 4 | 4 | 3.5 GHz | 6 MB | 84 Watt |
| Core i5-4690S | 4 | 4 | 3.2 GHz | 6 MB | 65 Watt |
| Core i5-4690T | 4 | 4 | 2.5 GHz | 6 MB | 45 Watt |
| Core i7-4785T | 4 | 8 | 2.2 GHz | 8 MB | 35 Watt |
| Core i7-4790 | 4 | 8 | 3.6 GHz | 8 MB | 84 Watt |
| Core i7-4790S | 4 | 8 | 3.2 GHz | 8 MB | 65 Watt |
| Core i7-4790T | 4 | 8 | 2.7 GHz | 8 MB | 45 Watt |
| Pentium G3240 | 2 | 2 | 3.1 GHz | 3 MB | 53 Watt |
| Pentium G3240T | 2 | 2 | 2.7 GHz | 3 MB | 35 Watt |
| Pentium G3440 | 2 | 2 | 3.3 GHz | 3 MB | 53 Watt |
| Pentium G3440T | 2 | 2 | 2.8 GHz | 3 MB | 35 Watt |
| Pentium G3450 | 2 | 2 | 3.4 GHz | 3 MB | 53 Watt |
Zajímavý bývá často model nejvyšší, Core i7-4790 zvedá takt na 3,6 GHz, což představuje prolomení 3,5GHz hodnoty v tomto segmentu, které se držely obě předchozí generace (32nm TOCK „Sandy Bridge“ i 22nm TICK „Ivy Bridge“). Na trh ale míří (zatím?) jej model 4790, případně jeho níže taktovaná úsporná varianta 4790S. Nikde ani slovo o Core i7-4790K, tedy procesoru s odemčeným násobičem a možností snadného overclockingu. Stejné platí pro případné Core i5-4690K bez HT. Obě tato CPU patrně až jistě spatří letos světlo světa, čekat bychom je snad mohli někdy kolem Computexu 2014, tedy v létě. Ale pro přetaktovávače jistě není třeba dodávat, že to bude spíše formalita, OC schopnosti budou srovnatelné se současným Core i7-4770K.
Co se týče cen, lze očekávat, že nové modely převezmou cenovou hladinu svých současných předchůdců. Kupříkladu Core i7-4790 by tak mohlo stát kolem 6 800 Kč, čtyřjádro Core i5-4690 kolem 4 800 Kč a dvoujádrové Pentium Dual-Core G3240 kolem 1 400 Kč. Není v tuto chvíli ještě také jasné, jestli se nějaké zvýšení frekvencí týká i integrovaného grafického jádra, ale spíše bych to nepředpokládal.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Treba na pocitani IIR filtru by se hodil 50GHz procesor. Tam sice zadny skoky nejsou, ale je na to potreba obrovska rychlost
Ano. Třeba pro radarová data. Proto se také nezpracovávají na procesorech, ale přímo v hardwaru realizovaném FPGA a/nebo ASIC. Pro audio je to nesmysl.
(kazdy zdvojnasobeni frekvence dela dalsich 6dB na rozliseni).
Pokud se bavíme o převzorkování, zdvojnásobení vzorkovací frekvence zvýší dynamický rozsah zhruba o 3 dB (OSR = poměr převzorkování, dn = nárůst dynamického rozsahu v bitech, dDNR = nárůst dynamického rozsahu v dB, N = celková šířka slova v bitech):
OSR = 2^(2dn) => dn = 1/2 log2(OSR) = 1/2 log2(2) = 0,5 b dDNR = 20 log(2^(N+0,5)) - 20 log(2^N) = 20 log(2^(1/2)) = 3,01 dB
Dneska vicemene neexistuje HW, ktery by byl schopny zpracovavat zvuk v poradny kvalite realtime - sice uz se delaji 384kHz zvukovky, ale zpracovat to poradne nejde.
A důvod? Skutečně si nedovedu žádný představit. Živím se vývojem hardwaru pro digitální zpracování signálů vzorkovaných na stovkách MHz až jednotkách GHz a problém s tím není. Nechápu proč by měl být problém se signály s šířkou pásma stovky kHz, to znamená o 4 řády nižší.
Sice uz jsou k dispozici treba 1.5GHz DSP, hodi se to tak na zpracovani hromady telefonich hovoru, protoze to vsechno pocita pres FIR filtry
To na mě působí, jako by snad FIR filtry měly být nějak horší než IIR. Ve skutečnosti je jediná výhoda IIR filtrů nižší řád (menší počet koeficientů) potřebný pro dosažení konkrétní útlumové charakteristiky než u FIR filtrů. Pak už následují jenom samé nevýhody:
Samotná implementace IIR filtru je principiálně shodná s FIR, to znamená řada MAC (multiply & accumulate). Výpočetní náročnost je při stejném řádu u IIR i FIR filtrů shodná. Při obdobné frekvenční charakteristice je potřebný počet MAC operací u IIR filtru nižší než u FIR.
pre CMOS P=nCU2f, pre stabilne pracujucu CMOS plati U=kf, kde C je parazitna kapacita dana vyrobnou technologiou, n je pocet tranzistorov, U je napajacie napatie, f je pracvona frekvencia, k je konstanta umernosti, P je prikon a spotreba chipu/ P=nk2CU3
teda zdvojnaosbenie frekvencie vedie k zvyseniu spotreby na 8-nasobok a bol dosiahnuty limit znizovania parazitnej kapacity pomocou vyrobnej technologie