Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Samsung přichystal (nejen) pro Ultrabooky novou rodinu SSD XP941. Malé kartičky velikosti 80×22 mm totiž nesou 128, 256, nebo 512 GB NAND flash paměti, ale současně se připojují na PCI Express rozhraní a ve spojení s řadičem vyvinutým přímo pro tento účel u jihokorejského gigantu dosahují rychlostí až 1 400 MB/s.
Firma vidí využití všude tam, kde je potřeba co nejmenší velikost SSD. Současná haswellovská generace Ultrabooků se snaží být zase o něco tenčí a naštěstí se nechytl ohavný koncept SSD přímo na základní desce. Produkty jako XP941 tak představují optimální řešení tohoto dilematu, které současně obchází omezení jiné podobné věci, mSATA SSD, jejichž rychlosti končí hluboko pro uvedenými hodnotami pro XP941.
Tato SSD již putují k partnerům Samsungu, takže je poměrně záhy začneme vídat v mobilních strojích. Nepochybně zejména těch dražších, ale to už je úděl takovýchto novinek. Konkrétní typ použitých NAND flash čipů nebyl upřesněn, Samsung pouze zmiňuje své vlastní „10-nm class“ čipy.
Pokud měl někdo ještě včera pochybnosti o tom, že Intel s Xeony Phi, 61jádrovými x86 procesory, neuspěje, pak zde je odpověď. Aktuálně nejvýkonnějším superpočítačem světa je totiž čínský Tianhe-2 s obrovskou hromadou těchto karet doprovázených navíc CPU Xeon E5-2692 (12 core, 2,2 GHz), který výkonem zhruba dvojnásobně překonává superpočítač v Národních laboratořích v Oak Ridge, kde jsou nasazeny 16jádrové Opterony od AMD a zhruba dvě desítky tisíc karet Nvidia Tesla K20X „Kepler“. Samozřejmě, superpočítač v Číně má také adekvátně vyšší, zhruba dvojnásobnou spotřebu: 17,8 MW. O síťovou konektivitu, komunikační rozhraní a řídící subsystém se již Čína postarala sama: nasadila vlastní síťovou technologii a vlastní procesory.
Pentax Ricoh v těchto dnech představil dvě nové zrcadlovky, které fakticky posílají do důchodu dosavadní nižší model K-30. Legrační přitom je, že se od něj prakticky nijak neliší. Vše, co jsem takřka přesně před rokem napsal o Pentaxu K-30, tak doslova platí o obou modelech. Jen pár drobností upřesním.
Pentax K-50 i K-500 nabízejí vyšší maximální citlivost ISO 51200. Je to spíše pro zajímavost, využitelné to prakticky příliš nebude a ostatně to není novinka, tento režim uměl už Pentax K-5. Zde se nám ale dostává jak do střední třídy, kam patří Pentax K-50, tak low-endu, kam spadá Pentax K-500. Jinak jsou si zrcadlovky podobné s K-30 jako vejce vejci, pouze AE bracketing mají lepší, &plusm;3.
Pentax K-50 je tím, kdo nastupuje po K-30. Dostal též do vínku tělo chráněné proti nepřízni počasí a v základu Li-ion akumulátor (s možností pomocí adaptéru používat AA baterie). Bude dražším z těl, byť jeho cena startuje v kitu s 18-55mm WR sklem na 599 dolarech (K-30 loni startoval v témže kitu na 899 dolarech). Pentax K-500 již nemá „zasealované“ tělo a v kitu jej dostanete s obyčejným 18-55m objektivem bez WR, ale cena je dokonce jen 499 dolarů. Cena je sražena mimo jiné absencí Li-ion akumulátoru a přiložením 4× lithium AA baterek – s nimi umějí Pentaxy nastřílet 1 250 snímků (dle metodiky CIPA).
V obou případech jde o 16Mpix APS-C zrcadlovku (4928×3264) s 11 AF body, 3palcovým 921k LCD, 6fps snímáním, podporou 1080p videa, ale co je nejdůležitější: pentaprismovým hledáčkem se 100% pokrytím a 0,92× zvětšením. Nikdo jiný v této třídě nenabízí plnohodnotný hledáček z pětibokého skleněného hranolu a už vůbec ne se 100% pokrytím. To je velký benefit Pentaxu a zejména u K-500 s tak nízkou cenou je to a překvapivé. Stejně tak k Pentaxu patří specialitka v podobě možnosti (u K-50) si poručit ze 120 barevných kombinací. Bonusem je zcela jistě i závěrka zvládající i čas 1/6000 – opět neobvyklé.
Jako vždy tak konstatuji, že Pentax opět vylepšil to skvělé, co nabízel i minule. Můžete oponovat tím, že jeho těla stále kotví na 16Mpix snímači, zatímco konkurence nabízí 18, 20 či dokonce 24 Mpix, ale to je marné. 18 Mpix u 1,6× cropového Canonu je horších a u 20 a 24 Mpix již narazíte na limity dané difrakcí. Nepochybuji o tom, že nástupce Pentaxů K-5 II(s) již 24Mpix snímač nabídne a že fotografie v něm ponesou více detailů (do určité hodnoty clony), ale jasně říkám, že koupí 16Mpix Pentaxu, zejména levného K-500 nijak neprohloupíte. I s ohledem na ergonomii obsluhy, podporu starých objektivů, stabilizaci v těle a různé další jemné finesy tohoto výrobce jej v této cenové třídě jednoduše považuji za lepšího než Canon, Nikon i Sony.
PS: čerstvá informace: FotoŠkoda již nacenil K-500 v kitu s 18-55 a doublezoom kitu s 18-55 + 50-200. Ceny jsou 14 990 a 17 690 Kč – u jiných prodejců jako VK Foto si pár tisíc v poklidu odečtěte. Osobně spíše doporučuji základní kit s 18-55 a případné dokoupení delšího skla později. Pentax 50-300 je obecně považován za slušnou volbu i přes absenci makro režimu – případně lze zvolit třeba Sigmu 70-300 v APO verzi.
Pokud mi něco od uvedení první bezzrcadlovky Pentax Q bránilo v koupi této „pišišvorové“ specialitky, pak to byla vysoká cena. I u pozdějšího Pentaxu Q10 výrobce nasadil cenu stále příliš vysokou, aniž by přinesl něco podstatného navíc. To mění až nyní Pentax Q7. Zachovává všechny vlastnosti tohoto nejmenšího bezzrcadlovkového systému s výměnnými objektivy, ale přináší větší snímač. Místo 1/2,3" je zde 1/1,7", což je rozdíl poměrně slušný. V číslech cropu oproti full-frame snímači je to přechod od 5,něco× ke 4,něco×. Pentax Q7 ale také zachovává 12Mpix rozlišení, takže fotocitlivé buňky snímače jsou větší než u obou předchozích přístrojů.
Takže výsledek z toho je jednoduchý: Pentax Q7 se mi líbí ještě více než jeho předchůdci. Zejména proto, že díky většímu snímači – jež však všechny objektivy systému Q zvládnou pokrýt – nabízí setový objektiv ohnisko v přepočtu 23 až 69 mm. Pentax také přeci jen pozvolna snižuje cenu, takže jsme zde v kitu s uvedeným objektivem na stejných 499 dolarech jako u K-500. Je jen na zákazníkovi, jestli za uvedenou cenu zvolí velkou zrcadlovku, nebo pidiaturní bezrcadlovičku.
Ale k věci, Pentax Q7 používá 12Mpix BSI CMOS snímač (nepochybně od Sony, takový, který typicky vídáme v tom, čemu se říká „profi kompakty“) a ukládá RAWy/JPEGy o rozlišení 4000×3000. Zpracování má na starosti nový Q Engine, rozsah ISO je 100 až 12800, ale kvalitám zrcadlovek se vyrovná jen to nejnižší, samozřejmě. Na displeji se nic nemění, stále 3 palce a 460k bodů, závěrka se mechanická s časy od 1/2000 po 30 sekund, s elektronickou lze jít až na čas 1/8000. Mechanická závěrka (v objektivech) má jednu fajn vlastnost: sychronizace s bleskem je až do času 1/2000 (s elektronickou v těle je to mizerných 1/13, ale koho to zajímá ). Přístroj umí snímat 5 fps, podporuje 1080p video a jeho Li-ion akumulátorek vystačí dle CIPA na 250 snímků.
Tělíčko (opět s možností 120 barevných variant) má rozměry 102×58×34 mm, hmotnost včetně akumulátoru a SD karty je pouze 200 g. Podporováno je snímání timelapse s intervaly 3 sekund až 24 hodiny a až 999 snímků v řadě. Na trh také míří další nový objektiv pro bajonet Q, tzv. „PENTAX 07 Mount Shield Lens“ s v přepočtu 53mm ohniskem a světelností f/9. Je to taková variace na „body cap lens“ jiných výrobců, ale v tomto případě se skutečnou optikou zaostřenou pevně do rozmezí 0,7 až 2,0 m. Celé to váží 8 gramů a stojí 80 dolarů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
PS: čerstvá informace: FotoŠkoda již nacenil K-500 v kitu s 18-55 a doublezoom kitu s 18-55 + 50-200. Ceny jsou 14 990 a 17 690 Kč – u jiných prodejců jako VK Foto si pár tisíc v poklidu odečtěte.
Nebo nenakupovat v ČR vůbec a ušetřit ještě víc. Já nakupuju fototechniku ve FOTO KOCH a třeba na posledním objektivu jsem ušetřil 9000 Kč. Ačkoli s doporučením K-50/K-500 naprosto souhlasím, protože sám fotím s K-5 II, rozhodně bych doporučil koupit samotné tělo bez setových objektivů, které nestojí za nic. Třeba poměrně levný Tamron 17-50/2,8 je jako základní zoom naprosto skvělý.
Osobně spíše doporučuji základní kit s 18-55 a případné dokoupení delšího skla později. Pentax 50-300 je obecně považován za slušnou volbu i přes absenci makro režimu – případně lze zvolit třeba Sigmu 70-300 v APO verzi.
Pokud je Pentaxem 50-300 myšlen objektiv Pentax SMC DA 55-300mm f/4-5.8 ED, tak ten je opticky dost mizerný a rozhodně bych se poohlédnul po alternativě u Sigmy nebo Tamronu. Na druhou stranu, teleobjektiv ve skutečnosti potřebuje málokdo, i když si každý myslí, že se bez něj neobejde.
Souhlas (výborný i v setu pro běžné focení), ale za tu cenu bych šel raději do již osvědčeného koně Nikon D5100 (má již podstatně dražšího nástupce D5200).
Plusem je výklopný monitor - velmi praktická věcička.
Ale tyhle objektivy s vyšší světelností jsou jednak krátké v zoomu, typicky poměr krátké ku dlouhé ohniskové vzdálenosti je 1:3
…což je tak akorát, větší rozsah už je na úkor obrazové kvality.
a cenově jsou tak vysoko, kam zákazník s entry level zrcadlovkou nesměřuje
Můj oblíbený Tamron 17-50 f/2.8 se stále prodává za 9000-9500 Kč a proti těm různým dlouhorozsahovým s nic moc světelností je to rozdíl třídy. Právě k entry level tělu bych to označil za vůbec nejlepší investici.
Nepochybuji o tom, že nástupce Pentaxů K-5 II(s) již 24Mpix snímač nabídne
Třeba se Pentax přidá ke Canonu, který už honbu za megapixely v podstatě ukončil.