Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Když se zamyslím nad inteláckým SSD s ~280MB/s (přes interní RAID0) a dám si to do souvislosti s SD kartami (obojí používá NAND), tak mi to ani divné nepřijde.
mkfs.ext4 /dev/sda1
/dev/sda1
je u mě /
.
trochu viac o sandy bridgy, taktiez na anandtech a arstechnice
Po precitani som nejako zacal po jednom tuzit
> Když přišly i5 a i7 s GPU, tak jsem se těšil na odlehčené notebooky...
>
Možná jenom koukáte v ceníkách na moc drahé modely Na dolním konci cenového spektra mají všecky výhradně on-chip integrovanou grafiku.
> Mimochodem, má i5/i7 DVI či HDMI výstup?
>
Má Teda vlastně má ho south bridge. A pozor, starší 45nm mobilní i7 nemají grafiku integrovanou v CPU - tyhle *vyžadují* externí grafický čip.
U novějších i7/i5/i3 je grafické jádro je integrované v CPU, a z CPU vede jenom speciální sériový propoj (zvaný Flexible Display Interface) na south bridge = PCH 5x series. Naopak samotný PCH neobsahuje grafické jádro, provádí pouze "rozplet" dvou "graphical pipes" od procesoru na několik použitelnějších rozhraní. Konkrétně PCH 5x series má analog VGA (klasicky včetně budičů on-chip) a dále 3 digitální porty, konfigurovatelné jednotlivě jako TMDS (pro DVI/HDMI), DisplayPort nebo SDVO. Mobilní varianta umí navíc LVDS.
Rozhraní DVI a HDMI jsou navzájem blízce příbuzná - shodný je formát dat (TMDS) a další vlastnosti, např. schopnost HDCP. Pro TMDS signály je potřeba externí budič linky = konvertor napěťové úrovně, kódování TMDS data streamu provádí PCH interně.
DisplayPort je relativně nové progresivní rozhraní, tuším nezatížené licenčními poplatky, začíná se vyskytovat na boardech.
SDVO se používá hlavně interně v noteboocích, dá se externím švábem konvertovat třeba na LVDS (opět pro notebooky resp. modernější vestavbové LCD displeje). Mobilní varianta i55 series PCH ale má LVDS taky nativně on-chip. Svého času bylo SDVO nadrátované na motherboardech (vlastně on-chip v GMCH north bridgi) jako alternativní pinout grafického PCI-e x16 slotu, do takového slotu se dala strčit "skoropasivní" ADD2 karta (dal se třeba přidat DVI port na VGA-only motherboard) - zdá se, že s grafikami integrovanými na CPU tahle možnost u Intelu zanikla.
Datasheet: http://www.intel.com/Assets/PDF/datasheet/322169.pdf
str.262, kapitola "PCH display interfaces".
Domnívám se, že to není pravda - radoval jsem se předčasně.
Když se podívám do záložky "accessories" u SFF 8000 (Core2 LGA775 Q45), tak tam ADD2 karta skutečně figuruje. Ale když se podívám na SFF 8100 (Nehalem LGA1156 Q57), tak tam ADD2 karta ani jiná grafika není. To by neodporovalo moji teorii, že ve spojení s Nehalemem už ADD2 nepřipadá v úvahu. (Udělal jsem někde chybu?)
Takhle funguji treba ty procesory co se cpou do iPhonu. A jak rika kolega vedle, mely by tak fungovat i nove procesory od AMD. Uvidime.
Tiskni
Sdílej: