Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
vždyť kolik Thunderbolt zařízení vůbec na trhu je?
Aj tak ste si to rýpanie nedokázali odpustiť. Ach jaj ... O TB radšej už nepíšte :)
Povedal by som ale, že TB je "zbernica" trochu iného určenia ako je USB
tým som myslel to, že som mal pocit, že TB je skôr pre PRO segment (podobne ako FW). Naznačuje to aj jeho cena aj výber zariadení. Preto sa dosť čudujem že to ľudia tak porovnávajú. Naozaj si neviem predstaviť na čo by niekto riešil TB myš, keyboard ale BT adaptér.
atkbd
v Linux.)
Mnohem jednodušší by bylo udělat specifikaci HID level 2, která by implementovala i staré HID, než kvůli NKRO vyžadovat drahé SuperSpeed řadiče. (Vždyť už jen kabel k takové klávesnici by byl cenově srovnatelný s dnešními bulk klávesnicemi.) Na to, aby vysoce nadstandardní klávesnice s 256 klávesami vracela správně libovolnou kombinaci stisknutých kláves, stačí 16 bajtů. LowSpeed USB by pak stačilo i s datovou režií písařce, která píše 50000 úhozů za sekundu.
Však ono full-speed USB bohatě stačí, ale (a) autoři firmware jsou idioti nebo (b) nefunguje to na některých konfiguracích (AFAIK OS X).
(Vždyť už jen kabel k takové klávesnici by byl cenově srovnatelný s dnešními bulk klávesnicemi.)
Což je vcelku irelevantní.
Jak USB 1.1, tak 2.0 můžou být low-speed i full-speed, což ale zřejmě koncoví zákazníci moc nevnímají. Řekl bych, že pro podporu nebo reklamační oddělení může být problém vysvětlit to některým typům uživatelů. Možná proto se do implementace počítající s full-speed USB výrobci moc nederou — vlastní vím jen o dvou příkladech, totiž CM Storm QF Pro a MS SideWinder X4, ale v obou případech jsou implementace podivné (hlavně u toho sidewinderu, kde to ani ve skutečnosti není NKRO), a to asi kvůli snaze aspoň o nějakou zpětnou kompatibilitu. Všechny ostatní implementace více než 6KRO přes USB jsou u sériově vyráběných klávesnic hacky snažící se o zpětnou kompatibilitu aspoň nějakým způsobem.
USB 3.0 odřízne potřebu starat se o zpětnou kompatibilitu a mělo by efektivněji fungovat k odstínění se od uživatelů, kteří nerozlišují režimy USB.
udev
už existuje utilitka hid2hci
, která přepíná Bluetooth dongly ke klávesnicím a myším z HID režimu do HCI režimu. Takže stačí drobné přiohnutí existujícího hardware, firmware a software.
Klávesnice USB 3.0 se SuperSpeed kabelem a konektorem ovšem bude náležitě drahá, zatímco prohlásíte-li klávesnici za 2. generaci, cena hardware může zůstat stejná.
IBM Model M stál v 80. letech 250 tehdejších dolarů. V takové ceně se super-speed USB snadno ztratí. Nemohu říct, že by mě stejně současné klávesnice pod zhruba 100 dnešních dolarů zajímaly, stejně jako jdou mimo mou pozornost nejlevnější "párky" a podobné záležitosti.
Ostatně, některá zařízení už podobný hack obsahují, a v udev už existuje utilitka hid2hci, která přepíná Bluetooth dongly ke klávesnicím a myším z HID režimu do HCI režimu. Takže stačí drobné přiohnutí existujícího hardware, firmware a software.
FWIW nikterak zvláště jsem se nevěnoval situaci na OS X, ale zdá se, že právě tam bývá s podobnými záležitostmi problém.
Obávám se, že dnes by za klávesnici téměř nikdo 250 dnešních (natožpak tehdejších) dolarů nedal.Klávesnice USB 3.0 se SuperSpeed kabelem a konektorem ovšem bude náležitě drahá, zatímco prohlásíte-li klávesnici za 2. generaci, cena hardware může zůstat stejná.IBM Model M stál v 80. letech 250 tehdejších dolarů. V takové ceně se super-speed USB snadno ztratí. Nemohu říct, že by mě stejně současné klávesnice pod zhruba 100 dnešních dolarů zajímaly, stejně jako jdou mimo mou pozornost nejlevnější "párky" a podobné záležitosti.
I v Linuxu je s podobnými záležitostmi problém. „Standardním“ řešením nestandardního hardware je v současnosti USB Mass Storage zařízení emulující CD-ROM s vloženým diskem s autorunem a ovladači pro Windows. Ovladače poté magickým příkazem Mass Storage režim vypnou, a zařízení se ohlásí jako to, čím má být. Více vizOstatně, některá zařízení už podobný hack obsahují, a v udev už existuje utilitka hid2hci, která přepíná Bluetooth dongly ke klávesnicím a myším z HID režimu do HCI režimu. Takže stačí drobné přiohnutí existujícího hardware, firmware a software.FWIW nikterak zvláště jsem se nevěnoval situaci na OS X, ale zdá se, že právě tam bývá s podobnými záležitostmi problém.
/lib/udev/rules.d/40-usb_modeswitch.rules
a /lib/udev/rules.d/97-bluetooth-hid2hci.rules
.
Obávám se, že dnes by za klávesnici téměř nikdo 250 dnešních (natožpak tehdejších) dolarů nedal.
Smysl je velmi jednoduchý: Standa prohlásil, že, cituji,
dnes by za klávesnici téměř nikdo 250 dnešních (natožpak tehdejších) dolarů nedal
a vy jste toto tvrzení označil za, opět cituji,
Omyl.
a snažil jste se to doložit odkazem na jakýsi web pro pár hardcore geeků. Proto se snažím, abyste si uvědomil, že to žádný omyl není a že to, že sám mezi takové výjimky možná patříte a že znáte i další, ba dokonce ani to, že se na takovéto cílové skupině uživí pár výrobců, vůbec nic nemění na skutečnosti, že se jedná o velmi malou menšinu uživatelů.
Povedal by som ale, že TB je "zbernica" trochu iného určenia ako je USBAkoze profi urcenia ? Potom bude problem v tom, ze Intel to od zaciatku marketoval ako pre masy, nie pre profi. A z toho pohladu je to fail.
First they ignore you, they laugh at you and hate you...Opatrně s tím citátem. Aby se ještě neukázalo, že pro mobilní čipy popisoval situaci Intelu (... "and then you win"). Taky měli všichni jasno, že x86 nikdy nemůže být dost úsporné, aby mohlo zastat úlohu ARM SoCů...
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win. Mahatma Gandhi
Tiskni
Sdílej: