Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Intel často ukazuje prototypy, na nichž demonstruje různé technologie. Minulý týden na veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas představil tzv. „Intel Compute Stick“, což je malý počítač, který lze připojit pomocí portu HDMI k televizoru stejně jako třeba Roku Streaming Stick, Google Chromecast, Amazon Fire Stick a řadu dalších podobných zařízení, jež běží na Linuxu či Androidu.
Na rozdíl od zmíněných zařízení však Intel své zařízení propaguje nejen jako „chytrý“ přídavek k televizoru, ale také jako univerzální malý počítač s plnohodnotným systémem (Linux nebo Windows). A taky cena je o poznání vyšší než u konkurence. Zatímco výše zmíněné zařízení stojí od 35 do 50 dolarů, Intel Compute Stick s Windows přijde na 149 dolarů a linuxová verze s menším množstvím paměti a místa na disku stojí 89 dolarů.
Na CES Intel o hardwarových specifikacích své novinky příliš nemluvil. Z produktové stránky Compute Stick lze vyčíst, že v zařízení je předinstalován operační systém Ubuntu Linux, případně Windows 8.1, že je dlouhé deset centimetrů, pohání je čtyřjádrový procesor Atom, nabízí podporu Wi-Fi a má interní paměť, kterou je možné rozšířit pomocí slotu na karty microSD. Konkrétní hardwarové specifikace jsou následující:
Procesor: čtyřjádrový Atom Z3735F „Bay Trail” na frekvenci 1,33 GHz
Grafická karta: Intel HD Graphics
Paměť RAM:
Intel Compute Stick vypadá velmi podobně jako produkt, který byl k vidění na konferenci Intel IoT Asia v říjnu minulého roku. Toto zařízení bylo poháněno procesorem Intel Bay Trail, mělo 2 GB paměti DDR3-L RAM, až 32 GB flashové paměti eMMC s možností rozšíření pomocí karet microSD, podporu Wi-Fi, Bluetooth a používalo systémy Android a Windows 8.1.
I když na této fotografii z Intel IoT Asia není vidět na vystavovaném Compute Sticku jméno výrobce, je zřejmé z odkazu na stránce Intel IoT Solutions Alliance: na říjnové konferenci bylo k vidění zařízení s názvem NH1 stick-PC od tchajwanské společnosti Quanta Computer. Ta pro Intel plní funkci ODM (Original Design Manufacturer).
Vezmeme-li v úvahu podobnost zařízení, které Intel na své produktové stránce nazval jako Compute Stick, a NH1 od společnosti Quanta, je pravděpodobné, že zařízení prezentované nyní na CES z NH1 vychází. Koneckonců, od toho tady ODM jsou. Server LinuxGizmos předpokládá, že jakmile se Intel Compute Stick objeví na trhu, bude mít stejné specifikace jako NH1 od Quanty. Ty jsou následující:
Processor: Intel Atom Z3735F
PMIC (pomocí Dollar Cove AXP288)
RAM: 2 GB DDR3L
Kapacita: eMMC 16/32/64 GB
Možnost rozšíření kapacity: slot na karty microSD
Výstup: HDMI
Wi-Fi: 802.11b/g/n
Bluetooth: 4.0
USB:
Podle Intelu se Compute Stick začne prodávat v prvním čtvrtletí tohoto roku za 89 dolarů u verze s Ubuntu Linux, 1 GB RAM a 8 GB flashové paměti eMMC a 149 dolarů u verze s Windows 8.1, 2 GB RAM a 32 GB flashové paměti eMMC.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Grafická karta: Intel HD GraphicsKonkretneji to nejde? Takle stroha informace je pokazde v eshopech a clovek se z toho nedozvi jestli je to opravdu Intel nebo PowerVR s nalepkou Intel.
port microUSB (pro dobíjení)To to ma baterku?