Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »To jako že když mezi doručením a skutečným přečtením mailu proběhne zálohování, tak se vše označí jako přečtené?Tak trochu. A nedělá to jen mut, atime také používá příkaz finger a jiné mailové klienty. Osobně atime určitě za obsolete nepovažuji, spíše mne děsí souborové systémy, které nejsou schopny ani takovou trivialitu rozumně řešit. Na druhou stranu zřejmě mají jiné kvality, které jim dávají právo na existenci - v tom případě ať se mountují noatime. A na /var/spool je stejně asi vhodnější nějaký ext2345.
Osobně atime určitě za obsolete nepovažuji, spíše mne děsí souborové systémy, které nejsou schopny ani takovou trivialitu rozumně řešit.
Podstatou diskuse je, co kdo považuje za rozumné. Souborové systémy to vyřešit schopné jsou, jsou to metadata jako jakákoliv jiná. I pro ten BTRFS. Otázkou je, zda akceptovat nutný zápis v případě pouhého čtení. A také je otázkou, zda alokace dalšího bloku pro změněná metadata je problém. To si musí zvolit administrátor daného systému. Má dost možností volby.
muze se prepisovat na miste kde je a nepadat do snapu
To nejde. To by se potom měnila metadata i v tom snapshotu (což není nic jiného jen další nezávislý oddíl (subvolume), který jen vznikl jako clon, snímek, již existujícího subvolume), který je na původních datech už z definice nezávislý. V případě COW souborových systémů je nutné při každé změně alokovat nový blok. Obě subvolume můžete chtít nezávisle na sobě měnit a zde už je jasné, že nemohou mít nadále provázaná metadata.
FS kterej umi udelat snap, se totiz hodi (trebas) na umisteni databaze. A z te se vetsinou prevazne cte, a presne stim se pocita pri navrhovani prislusneho HW.Tohle ale přece řeší parametr
noatime
. Nedovedu si představit případ, kdy bych chtěl atime
aktualizovat, ale zároveň by mi nevadilo, že tam jsou v podstatě náhodné hodnoty. Takže volba ano/ne je podle mne dostačující.
Tiskni
Sdílej: