Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Začleňovací okno 2.6.36 je stále otevřené, takže ještě nejsou k dispozici vývojové verze. V článku níže vizte shrnutí změn za tento týden.
10. srpna vyšla čtyři stabilní jádra: 2.6.27.50, 2.6.32.18, 2.6.34.3 a 2.6.35.1.
-- Frank Eigler, správce SystemTapu
napsal Jonathan Corbet, 11. srpna 2010
V době psaní tohoto článku bylo do vývojového cyklu 2.6.36 přijato 6700 neslučovacích sad změn. Tyto změny přinášejí mnoho oprav a mnoho nových vlastností, na některých z nich se pracovalo již nějaký čas. Nejzajímavější změny od shrnutí z minulého týdne jsou zde vypsány.
Změny viditelné pro uživatele:
Souborový systém ext3 opět používá při připojování jako výchozí režim „ordered“. To ruší změnu (na režim „writeback“ provedenou roku 2009), kterou distribuce většinou nedodržovaly.
Byl přepsán zabiják při nedostatku paměti. Praktickým důsledkem je to, že systém si nyní při nedostatku paměti může k zabití vybrat jiný proces a že se změnilo API pro uživatelský prostor, kterým lze nastavit, jak atraktivní je daný proces pro OOM zabijáka.
Byl začleněn mechanismus fanotify. Fanotify umožňuje démonu v uživatelském prostoru dostávat upozornění na operace se souborem s možností zablokovat přístup ke specifickým souborům. Je zamýšlen pro použití aplikacemi vyhledávajícími malware, ale jsou zde i další potenciální využití (například správa hierarchických úložišť).
Je zde nové systémové volání pro práci s limity využívání zdrojů:
int prlimit64(pid_t pid, unsigned int resource, const struct rlimit64 *new_rlim, struct rlimit64 *old_rlim);
Cílem je (někdy) nahradit setrlimit(); toto volání se odlišuje například možností nastavit limity patřící jinému procesu nebo dotázat se a nastavit limit v jediné operaci.
Ovladač TTY získal podporu pro režim EXTPROC, který BSD podporuje už 20 let nebo tak nějak. Tato volba byla původně vyvinuta, aby zajišťovala „řádkový režim“ [linemode] telnetu, ale užitečná je i pro soudobé protokoly.
Mezi změny viditelné pro vývojáře jádra patří:
SCSI vrstva nyní podporuje správu napájení za běhu, ale (zatím) nebyla odvedena téměř žádná práce, která by tuto podporu zatlačila dolů do jednotlivých ovladačů.
Architektura MIPS má nyní podporu kprobes.
Debugger KGDB je nyní podporován na architektuře Microblaze.
Objevilo se několik nových příkazů pro konfiguraci při překladu: listnewconfig vypíše seznam nových konfiguračních voleb, oldnoconfig nastaví všechny nové konfigurační volby na „ne“ bez dotazování, alldefconfig nastaví všechny volby na výchozí hodnoty a savedefconfig zapíše minimální konfigurační soubor do defconfig. (Tento patch, který přidává první dvě volby, také zavádí novou značku k patchům Whatevered-by:, jejíž sémantika není známa.)
Nový adresář scripts/coccinelle obsahuje mnoho „sémantických patchů“ pro Coccinelle, které provádějí různé užitečné kontroly. Lze je spustit pomocí make coccicheck.
Ftrace plugin kmemtrace je pryč; místo něj by se mělo používat „perf kmem“. Plugin ksym byl také nahrazen perfem a tudíž odstraněn.
Je zde nová funkce pro krátká blokující čekání:
void usleep_range(unsigned long min, unsigned long max);
Tato funkce bude (nepřerušitelně) spát po dobu mezi min a a max mikrosekund. Je založena na hrčasovačích [hrtimers, časovače s vysokým rozlišením], takže časování bude přesnější než s funkcí msleep().
Nový příznak IRQF_NO_SUSPEND pro request_irq() zajistí, že přerušovací linka nebude při uspávání vypnuta; k tomuto účelu již nelze (zne)užít IRQF_TIMER.
Byla začleněna sada patchů pro souběžností řízené pracovní fronty, která zcela mění způsob, jakým jsou implementovány pracovní fronty. Okamžitým důsledkem, který pocítí uživatelé, bude na většině systémů mnohem menší počet běžících jaderných vláken. Uživatelé API „pomalé práce“ byly konvertovány tak, aby používaly tyto pracovní fronty, takže mechanismus pomalé práce byl z jádra odebrán.
Mechanismus cpuidle byl vylepšen tak, aby se za běhu mohly měnit dostupné stavy nečinnosti. Detaily lze nalézt v tomto patchi.
Architektura Blackfin získala podporu pro dynamické ftrace.
Objevila se nová metoda super_operations nazvaná evict_inode(); odvádí všechnu potřebnou práci, když je odstraňován vnitřní [in-core] inode. Měla by se používat místo clear_inode() a delete_inode().
Mechanismus inotify byl odstraněn z jádra; místo něj se musí používat mechanismus fsnotify. (Rozhraní inotify pro uživatelský prostor je samozřejmě stále podporováno.)
Vrstva Video4Linux2 získala nový framework, který zjednodušuje práci s ovladači; detaily vizte v tomto commitu a Documentation/video4linux/v4l2-controls.txt.
Funkce open() a release() ve struct block_device_operations se nyní volají bez držení velkého jaderného zámku. K tomu zmizela funkce locked_ioctl(); všechny blokové ovladače musí implementovat své vlastní zamykání.
Ze souborového systému CIFS byl vytažen kód pro překlad doménových jmen a zobecněn. Funguje tak, že používá klíčový mechanismus [key mechanism] pro překlad DNS z uživatelského prostoru; detaily vizte v Documentation/networking/dns-resolver.txt.
V době psaní tohoto článku je začleňovací okno stále otevřené, takže se možná dočkáme začlenění dalších zajímavých věcí do 2.6.36. Příští týden se sem podívejte a najdete poslední změny tohoto začleňovacího okna.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Taky děkuju. Originál bych sice zvládnul, ale tohle je pohodlnější. :)
Trošku mě to i motivuje aktualizovat, pořád používám postarší verze zen-kernelu a gentoo-sources…