Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Jádro 2.6.35 bylo vydáno 2. srpna. Relativně dlouhé oznámení obsahuje nějaké úvahy o tomto vývojovém cyklu (Linus je spokojený s tím, jak fungoval) a obavy ze stavu linux-next, který míří do 2.6.36. Mezi nejvýraznější vlastnosti 2.6.35 patří směrování přijímaných paketů a směrování toku přijímaných dat, shlukování využité paměti, podpora přímého I/O pro Btrfs a obvyklá hromádka nových ovladačů. Jako vždycky lze spoustu detailů nalézt na excelentní stránce o 2.6.35 na KernelNewbies.
Aktualizace stabilních jader: Venku jsou aktualizace 2.6.27.49, 2.6.32.17, 2.6.33.7 a 2.6.34.2; všechny jako obvykle obsahují důležité opravy. 2.6.33.7 je poslední aktualizace 2.6.33, uživatelé by tady měli uvažovat o přechodu na vyšší verzi; Greg doporučuje 2.6.35, protože 2.6.34 se už o moc déle udržovat nebude.
-- Sean Michael Kerner, LinuxPlanet
-- Hugh Dickins
-- Chris Mason
Jsou to více než čtyři roky od doby, kdy Jaderné noviny poprvé psaly o bezpečnostním modulu AppArmor a opozici vůči jeho začlenění do hlavní řady. Během té doby došlo k mnoha diskuzím o bezpečnosti založené na cestách [pathname], o hodnotě toho mít víc bezpečnostních modulů a k dalším; AppArmor se mezitím vytratil z dohledu. Vývojář z Canonicalu John Johansen tento modul ale sebral a pracoval na jeho začlenění. Nejnovější zpráva „co se chystá“ od správce zabezpečení Jamese Morrise nyní ukazuje, že AppArmor byl zařazen do fronty pro příští začleňovací okno (bezpečnostní modul „Yama“ od Canonicalu je v plánu také). Pokud se neobjeví opozice na poslední chvíli, měl by to být konec tohoto dlouhého příběhu.
napsal Jonathan Corbet, 3. srpna 2010
Náhled subsystému zabezpečení 2.6.36 od Jamese Morrise mezi jinými obsahoval i bezpečnostní modul Yama, který obsahuje mnoho s bezpečností spojených změn od Canonicalu. James tento náhled později aktualizoval a řekl:
Sestřelit něco mimo konferenci vždycky vyvolá rozruch, ale Christoph (Hellwig) rychle své námitky zveřejnil. Řekl:
Christoph by byl podle všeho raději, kdyby tyto změny šly přímo do relevantních subsystémů a nevkládaly se do samostatného bezpečnostního modulu. Problém je ovšem v tom, že takhle autor modulu Yama Kees Cook začal; rozhodně mu bylo řečeno, že vkládání změn spojených s bezpečností přímo do kódu VFS a ptrace() je nežádoucí. Tenkrát dostal radu, aby své změny vložil do bezpečnostního modulu, kde je bude moci zbytek světa ignorovat. Dokonce i Christoph v červnu navrhoval tento přístup.
Námitka „nekoherentní bezpečnostní model“ byla k slyšení i z jiných směrů. Podle Valdise Kletniekse:
Zdá se, že někteří vývojáři by nechtěli úpravy spojené s bezpečností nahromaděné v modulu bez politiky nad ním. Také se objevila obvyklá tvrzení, že všeho, co dělá Yama, by se dalo dosáhnout pomocí SELinuxu, i když Kees podle všeho nesouhlasí.
Toto odmítnutí ponechává Keese v obtížné situaci: Snaží se dostat své změny do upstreamu (což je něco, za co je kritizován jeho zaměstnavatel, protože to nedělá), ale nemá žádný zjevný způsob, jak je začlenit. Možná ale bude stačit jenom trocha trpělivosti. Nové bezpečnostní moduly se podle všeho vždy setkají s opozicí, ale s trochou vytrvalosti nakonec bývají začleněny.
napsal Jonathan Corbet, 3. srpna 2010
Zdá se, že Paul McKenney nyní pracuje pro projekt Linaro, což ho přivedlo k novému zájmu o správu napájení. Rozhodl se, že začne hlasitě, a pokusil se shrnout diskuzi o blokování uspání s cílem pochopit, jaké jsou potřeby Androidu. Není potřeba říkat, že tím nakopl další dlouhou diskuzi, která vrhla postoje hráčů do nového světla.
S přílišným zjednodušením: Jedna strana podle všeho věří, že správu napájení (a hlavně špatně se chovající aplikace) je potřeba řešit tím, že se na špatně fungující aplikace ukáže a opraví se (nebo se vytvoří tlak na to, aby byly opraveny) jedna po druhé. To je přístup, který používají vývojáři jako Arjan van de Ven, který s velkým úspěchem vytvořil nástroj PowerTop. Druhá strana tlačí na obecnější řešení; Paul popisuje rozdílné postoje takto:
Prozatím se konverzace k přístupu Androidu nevrátila; je stále zaměřena na potřeby a na to, jestli přístup ke správě napájení „praštit špatnou aplikaci do hlavy“ bude dlouhodobě dostačující. Je velká šance, že Paul v blízké budoucnosti zašle aktualizovanou verzi svého popisu potřeb; pak by mohlo dojít ke klidné diskuzi o tom, jak tyto potřeby naplnit.
napsal Jonathan Corbet, 4. srpna 2010
Začleňovací okno 2.6.36 začalo poměrně pomalu; Linus možná trávil příliš mnoho času u kávovaru a příliš málo u klávesnice. Věci se ale 4. srpna daly do pohybu, v době psaní tohoto článku bylo do hlavní řady začleněno 2600 patchů. Zde je shrnutí toho, co bylo zatím k vidění.
Mezi změny viditelné pro uživatele patří:
Souborový systém 9p získal podporu pro rozšířené atributy a novou, pro Linux specifickou variantu protokolu 9p2000 nazvanou 9p2000.L.
Souborový systém CIFS nyní může používat FS-Cache a ukládat si lokální kopie souborů kvůli výkonnosti.
Bezpečnostní modul TOMOYO má nový „režim pro interaktivní vynucování“, který správci systému umožňuje povolit za běhu porušení politiky. Cílem je pomoci při instalaci aktualizací aplikací (které vyžadují změny politiky) na běžících produkčních systémech.
Konečně byl začleněn bezpečnostní modul AppArmor.
Byl začleněn mechanismus wakeup_count Rafaela Wysockiho. Cílem této vlastnosti je umožnit uspání systému bez obav, že dojde k souběhům s probouzecími událostmi; má vyřešit část problémů, které řeší blokování uspání.
Podpora pro API infračervených ovladačů LIRC byla začleněna společně s dlouhým seznamem LIRC ovladačů. LIRC je jeden z větších kusů kódu mimo strom, který dodává mnoho distributorů, takže toto začlenění by mělo pomoci přiblížit distribuční jádra k hlavní řadě.
Nové ovladače:
Desky a systémy:
Vstupní zařízení:
Různé:
Sítování:
Video4Linux:
Mezi změny viditelné pro vývojáře jádra patří:
Architektura ARM ztratila podporu pro paměťový model „discontigmem“; očekává se, že nyní již všichni používají sparsemem. ARM také přešlo od starého alokátoru bootmem k memblock (dříve LMB) a přibyla v něm podpora pro GCC volbu -fstack-protector
Ze souborového systému byly vyhozeny háčky pro DMAPI, což naznačuje, že vývojáři XFS neočekávají, že by někdy na této úrovni vznikla podpora pro hierarchická úložiště.
API PM_QOS se zase změnilo; požadavky na kvalitu služby se nyní přidávají voláním:
void pm_qos_add_request(struct pm_qos_request_list *request, int pm_qos_class, s32 value);
Největší změna je, že strukturu request nyní musí alokovat volající; to trochu přesouvá práci, ale umožňuje to tuto funkci zavolat v atomickém kontextu.
Lze očekávat, že začleňovací okno zůstane otevřené přibližně do 15. srpna, pokud se Linus nerozhodne překvapit vývojáře a zkrátit ho.
napsal Jonathan Corbet, 3. srpna 2010
Linux se, stejně jako většina ostatních operačních systémů, snaží uchovávat data, ke kterým se často přistupuje, v hlavní paměti. Cena načítání stránky z disku je značná, takže každá operace, kterou lze eliminovat uchováním dat v rychlejším úložišti, znamená výkonnostní zisk. V nedávné době byl zájem o přidávání více úrovní cache; výsledkem jsou patche jako bcache, Cleancache/Frontswap, zcache a další. Nejnovější příspěvek v této oblasti je sada patchů zaměřená na vytvoření víceúrovňového cachování v souborovém systému Btrfs.
Patche, které zaslal Ben Chociej, nejsou v současnosti kompletní řešení. Tento kód pouze přidává infrastrukturu, která je potřeba k rozlišení toho, která data jsou v souborovém systému „horká“; v blízké budoucnosti přijde další část, která umožní tyto informace využít a rozhodnout, která data by bylo přínosné cachovat na rychlejším médiu – například na úložišti bez rotujících částí. Povaha Btrfs s kopírováním při zápisu [copy-on-write] společně se zabudovaným kódem pro správu svazků by měla implementaci této funkce značně zjednodušit. To zjistíme během „pár týdnů“, kdy byly slíbeny první patche; mezitím máme relativně zajímavé nástroje, na které se můžeme podívat.
Patche fungují tak, že se zaháčkují do několika míst v Btrfs, kde se zahajují I/O operace. V každém z těchto míst se objevuje volání:
void btrfs_update_freqs(struct inode *inode, u64 start, u64 len, int create);
inode je inode souboru, na kterém se pracuje, start je počáteční pozice (v bytech), len je počet bytů, které se přenášejí, a trochu matoucí parametr create je nenulový, pokud se jedná o zápisovou operaci. Tato funkce udržuje dva červeno-černé stromy; první platí pro celý souborový systém a sleduje „nejteplejší“ inody. Pro každý inode existuje další strom, který sleduje nejteplejší části souboru. Pro každý strom btrfs_update_freqs() aktualizuje uložené parametry předanými hodnotami.
Kód sleduje šest nezávislých parametrů: počet čtení, klouzavý průměr časů mezi čteními a čas od posledního čtení; stejné parametry i pro zápisy. Tyto informace se nakonec předají kouzlu nazvanému btrfs_get_temp(), které tato čísla převaří do jediné hodnoty „teplota“. Autor článku by zde rád jednoduše poskytl rovnici, která se používá, ale ta není tak jednoduchá – obsahuje spoustu triků s magickými konstantami a různá opatření proti přetečení. Ti, kteří ji chtějí znát přesně, si mohou přečíst zdrojové kódy btrfs_get_temp().
Sada patchů přidává tři nové ioctl() operace. Informace o teplotě specifického souboru lze získat pomocí BTRFS_IOC_GET_HEAT_INFO. Také jsou zde BTRFS_IOC_GET_HEAT_OPTS a BTRFS_IOC_SET_HEAT_OPTS pro dotazování a nastavování teploty a (do budoucna) migraci dat založenou na naměřených teplotách. Pro ty, kdo by se chtěli podívat na všechna data nasbíraná těmito nástroji, je zde i rozhraní pro debugfs.
K této sadě patchů se neobjevilo příliš mnoho reakcí. Nejvýznamnější stížnost šlo víceméně předvídat: Tyto schopnosti vypadají jako něco, co by bylo užitečné pro mnoho dalších souborových systémů, takže implementovat je pro Btrfs vypadá jako práce na špatné úrovni. Vrstva virtuálního souborového systému (VFS) může snadno sledovat I/O operace a zabývat se správou těchto dat. VFS by také možná mohla použít tato data a lépe se podle nich rozhodovat o tom, které stránky nechat v cache stránek. Pokud budou ale tato data uzamčena v Btrfs, VFS vrstva je nebude moci použít a nebudou z nich moci těžit žádné jiné souborové systémy.
Reakce na tuto stížnost je, že jenom Btrfs má potřebnou podporu pro více zařízení [multiple device], která je zapotřebí k využití těchto dat. Podle Davea Chinnera toto ospravedlnění není přesvědčivé, řekl:
Mezi těmi, kdo chtějí přidávat vlastnosti do specifických souborových systémů, a těmi, kdo by je měli raději na úrovni VFS, často vzniká určité napětí. Obecné pravidlo je, že šířeji používané vlastnosti je lepší zabudovat do VFS, protože tam je možné je častěji používat a jsou tak lépe pod dohledem. Implementace v jednom souborovém systému nicméně může často sloužit jako vzorový příklad a jako místo, kde se přijde na důležité poznatky. Tím vším chce autor říci, že „sledování horkých dat“ se do jádra pravděpodobně dostane, ale není jasné, jestli v té době bude připomínat současné patche, nebo ne.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: