Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Aktuální vývojová verze jádra je 3.12-rc1 vydaná 16. září. Linus řekl: Osobně se mi tentokrát hlavně líbí vylepšení ve škálovatelnosti, která jsme začlenili. Uzamykání vrstvy tty bylo pročištěno a současně je teď mnoho zamykání na úrovni jednotlivých tty, což se pozitivně projevuje u některých zátěží (i když podivných). A práce na škálovatelnosti čítače referencí znamená, že cache názvů souborů nyní dobře škáluje i v případech, kdy hledáte ten samý adresář nebo soubor (což původně vedlo k čekání na zámek d_lock v dané dentry).
Stabilní aktualizace: verze 3.0.96, 3.4.62, 3.10.12 a 3.11.1 všechny vyšly 14. září.
Yo Dawg, slyšel jsem, že máš rád kompilace jádra, takže jsem přidal kompilaci jádra do tvé kompilace jádra, abys mohl kompilovat jádro při kompilování jádra.
Linux Foundation oznámilo vydání svého přibližně ročního souhrnu práce komunity vyvíjející jádro; jde o dílo Grega Kroah-Hartmana, Amandy McPherson a Jonahana Corbeta. Pro ty, kteří sledují statistiky vývoje na LWN nebo v Jaderných novinách, nepůjde o nic nového, ale jde o pohled na delší časový úsek.
Projekt OpenZFS oznámil svou existenci. ZFS je nejpokročilejší systém souborů na světě, aktivně se vyvíjí už přes deset let. V poslední době probíhá vývoj otevřeně a OpenZFS je novým formálním názvem pro komunitu vývojářů, uživatelů a firem, co vylepšují, používají a staví na ZFS. Projekt je založen členy komunit Linuxu, FreeBSD, Mac OS X a illumosu, a to včetně Matta Ahrense, jednoho ze dvou původních autorů ZFS. Komunita OpenZFS spojuje více než stovku vývojářů z těchto platforem.
I když Linus zvažoval, že zavře začleňovací okno dříve než obvykle, tak jej nakonec nechal otevřené až do 16. září. Opět si stěžoval na správce, co své žádosti o přetažení posílají až na poslední chvíli; čím dál více to vypadá, že chytřejší správci by se měli chovat tak, jako kdyby začleňovací okno mělo jen jeden týden. Žádosti o přetažení posílané příliš pozdě mohou být odloženy až do dalšího vývojového cyklu.
Nakonec bylo během začleňovacího okna 3.12 přetaženo 9479 neslučovacích změn; přibližně 1000 z nich po souhrnu z minulého týdne. Jen málo z nich bylo opravdu zajímavých, ale pár se jich najde. Mezi některé z významnějších změn viditelných uživatelům jádra patří:
Vstupní vrstva evdev má nový příkaz ioctl() EVIOCREVOKE, který revokuje veškerý přístup k danému popisovači. Dá se použít jako zárkuka, že mezi sezeními nečíhá na vstupním zařízení nějaký zákeřný proces. Jak lze tuto funkčnost používat, můžete vidět v tomto patchi.
Mezi změnami viditelnými vývojářům jádra najdete:
Zámky typu seqlock mají nový typ „čtecího zámku“. Obvykle seqlocky umožňují, aby data ve struktuře byla během přístupu ke čtení měněna; ten, kdo čte, by měl změnu odhalit (kontrolováním sekvenčního čísla) a opakovat svůj pokus, pokud je to nutné. Některé typy čtenářů ale nemohou změny ve struktuře snášet; v současných jádrech tedy použijí náročný zámek pro zápis. „Čtecí zámek“ zablokuje zapisující a další zájemce o čtecí zámek, ale nechá obyčejné čtenáře číst. Pozor na to, že majitelé čtecího zámku by mohli sdílet svůj přístup ke čtení; to, že k tomu nedochází, je jen omezení současné implementace. K práci s tímto typem zámku se používají tyto funkce:
void read_seqlock_excl(seqlock_t *sl); void read_sequnlock_excl(seqlock_t *sl);
Existují také obvyklé varianty pro blokování hardwarových a softwarových přerušení; úplný přehled najdete v <linux/seqlock.h>.
Nyní započala stabilizace jádra 3.12. Pokud to bude probíhat jako obvykle, pak se konečné verze dočkáme na Halloweena (31. října) nebo krátce po něm.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Yo Dawg