abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 01:00 | Nová verze

Po více než pěti měsících od vydání verze 3.11.0 byla vydána nová stabilní verze 3.12.0, tj. první z nové řady 3.12, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze zmínit počáteční podporu architektury mips64 (big endian) a programovacího jazyka D.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 23:00 | Komunita

Coffee Run je další krátký open source film od Blender Animation Studia. Vše o filmu na Blender Cloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 2020.06.01 distribuce BlackArch Linux (Wikipedie). Jedná se o distribuci založenou na Arch Linuxu zaměřenou na penetrační testování a výzkum počítačové bezpečnosti. Z novinek lze zmínit přes 150 nových nástrojů. Aktuálně jich je 2553.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:11 | Komunita

V dubnu loňského roku získal multiplatformní open source herní engine Godot (Wikipedie) 50 tisíc dolarů z programu Mozilla Open Source Support (MOSS) Mission Partners na portaci Godot Editoru na webové technologie (HTML5 a WebAssembly), vylepšení podpory WebRTC, přidání podpory WebSocket a vytvoření 3D modelů pro nová dema. Fabio Alessandrelli dnes přestavil jeden z výsledků: Godot Editor běžící ve webovém prohlížeči.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:44 | Nová verze

Včera bylo oznámeno přejmenování Raspbianu, tj. linuxové distribuce určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi, na Raspberry Pi OS. Dnešní příspěvek na blogu Raspberry Pi a také video na YouTube představuje květnové novinky již v Raspberry Pi OS, konkrétně ve verzi 2020-05-27. Zdůrazněny jsou například nové aplikace Bookshelf a Magnifier. Detaily v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 11:11 | Pozvánky

Dnes od 16:00 do 19:15 a zítra od 9:00 do 15:00 lze virtuálně navštívit festival novodobých kutilů Maker Faire Prague Online 2020.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
28.5. 22:22 | Zajímavý projekt

S pomocí 3D tiskárny vyrobitelná klávesnice Katy K80CS (Deskthority, Geekhack) inspirovaná Kinesis Advantage je nyní open hardware – včetně souborů STL nově pod licencí Creative Commons BY-SA. Firmware byl dostupný již dříve. Jedná se o alternativu k populárnímu projektu Dactyl s řadou forků včetně varianty Dactyl-Manuform (viz též galerii, kterou spravuje Xah Lee).

Fluttershy, yay! | Komentářů: 58
28.5. 22:11 | Nová verze

Android Studio (Wikipedie), tj. oficiální integrované vývojové prostředí pro vývoj aplikací pro mobilní operační systém Android, bylo vydáno v nové stabilní verzi 4.0. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a také na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
28.5. 15:33 | Nová verze

Byla vydána verze 1.14 systému pro správu a verzování zdrojových kódů Apache Subversion (Wikipedie). Jedná se o LTS verzi. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
28.5. 14:22 | IT novinky

V červnu loňského roku bylo představeno Raspberry Pi 4 s 1 GB, 2 GB a 4 GB RAM. Dnes přibyla varianta s 8 GB RAM za 75 dolarů. Současně bylo oznámeno přejmenování Raspbianu na Raspberry Pi OS. K dispozici je beta verze 64bitové varianty. Minulý týden byla oznámena beta verze firmwaru umožňujícího bootování Raspberry Pi 4 z USB místo z SD karty.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
Kdy přecházíte na nové vydání distribuce/OS?
 (14%)
 (13%)
 (21%)
 (7%)
 (3%)
 (41%)
Celkem 352 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom

14. 2. 2011 | Jirka Bourek | Jaderné noviny | 3862×

Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc3. Citáty týdne: Andrew Morton, Richard Hughes. Hrobník 1.0. Kconfiglib. Vylepšení ovladače wacom.

Obsah

Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc3

link

Současné vývojové jádro je 2.6.38-rc3, vydané 1. února. Nic opravdu zvláštního a s radostí můžu říct, že všechny požadavky na přetažení byly krásné opravy chyb a regresí. Většině z vás za to děkuji. Jako vždy všechny detaily vizte v kompletním changelogu.

Stabilní aktualizace: během tohoto týdne nevyšly žádné aktualizace stabilních jader. Jádro 2.6.35.11 je revidováno; vydáno by mohlo být už 3. února.

Citáty týdne: Andrew Morton, Richard Hughes

link

Kdykoliv, když uděláš funkci, jejíž jméno obsahuje „check“, je to dobré znamení, že jsi něco udělal špatně.

-- Andrew Morton

V GNOME 3.0 používáme takové výchozí nastavení, že se počítač uspí, když uživatel zaklapne víko; neposkytujeme žádné možnosti výběru, kterými by se to dalo změnit. Tak to chtějí návrháři UI GNOME 3.0 a je to pravděpodobně krok správným směrem. Opravdu nemůžeme dál obcházet chyby v jádře extra prvky v UI.

-- Richard Hughes

Acked-by [kým-schváleno] normálně nedělám. Je to můj způsob, jak se vyhnout obviněním, když všechno vybuchne.

-- Andrew Morton

Hrobník 1.0

link

napsal Jonathan Corbet, 1. února 2011

Jak chápe každý, kdo kdy čekal na dokončení překladu „allyesconfig“ jádra – nebo konfiguraci od distributora – v jádře je spousta kódu. Ve většině případů se perfektní jádro vytváří tak, že se z něj kód vyhazuje do té doby, dokud není rozumně velké. Jenom výjimečně se tedy překládá větší část kódu ve stromě.

Výběr překládaných kusů kódu umožňuje mechanismus konfigurace jádra. Část tohoto mechanismu je zabudována do systému překladu; umožňuje úplně přeskočit soubory se zdrojovými kódy, pokud neobsahují nic zajímavého. Druhá polovina je nicméně implementována symboly preprocesoru a podmíněným překladem. Vývojářům jádra se používání #ifdef nedoporučuje, ale v kódu je i tak dost podmíněných bloků.

Někdy je logika, která vede k začlenění nebo nezačlenění specifického bloku, složitá a vůbec ne přehledná. V jádře je mnoho konfiguračních voleb a ty mohou komplikovanými způsoby záviset jedna na druhé. Výsledkem je, že mrtvý kód – kód, který nebude nikdy přeložen bez ohledu na konfiguraci – může roky unikat pozornosti. Mrtvý kód přidává do stromu zdrojových kódů šum a protože ho nikdo nepoužívá, je u něj vyšší pravděpodobnost, že bude obsahovat chyby. Když je potom znovu povolen nebo zkopírován jinam, chyby se překvapivými způsoby šíří celým stromem.

Bylo by tedy dobré mít možnost identifikovat mrtvý kód a ze stromu ho vyhodit. Nově vydaný nástroj undertaker [hrobník] je navržen k mnoha typům statické analýzy včetně identifikace mrtvého kódu. Vývojáři ho mohou spustit sami a hledat mrtvé bloky ve specifických souborech; také je k dispozici webové rozhraní, které každému umožňuje procházet strom a hledat mrtvé sekce. To by mělo vést k patchům, které odtáhnou mrtvoly pryč a strom pročistí, což je jedině dobře.

Kconfiglib

link

napsal Jonathan Corbet, 2. února 2011

Systém konfigurace jádra je sám o sobě komplexní kus kódu; mnoho lidi, kteří nemají problém s vývojem jaderného kódu, si často hledá důvody, proč se vyhnout konfiguračnímu subsystému. Je ale užitečné mít možnost pracovat s komplikovanými datovými strukturami, které představuje konfigurace jádra. Ulf Magnusson nedávno zaslal knihovnu – Kconfiglib, která to, jak doufá, zjednoduší.

Kconfiglib je knihovna napsaná v Pythonu, která je schopna nahrát, analyzovat a vypsat jaderné konfigurace; s opatrností bylo zajištěno, aby vytvořená konfigurace byla stejná jako ta, která vypadne z existujícího konfiguračního systému jádra. S Kconfiglib je jednoduché napsat jednoduché nástroje jako „allnoconfig“; je také možné pokládat otázky ohledně dané konfigurace. Jeden možný nástroj by například mohl zodpovědět otázku „proč nemůžu zapnout CONFIG_FOO“ - to by rozhodně bylo užitečné.

Systém překladu jádra v současnosti na Pythonu nezávisí; přidat do něj tuto závislost by snadno mohlo narazit na opozici. Kconfiglib by si ale mohl najít roli při vytváření doplňkových nástrojů, které nejsou zapotřebí pro konfiguraci a překlad jádra tak, jak se to vždycky dělalo. Zvědaví se mohou podívat na dostupnou sadu příkladů.

Vylepšení ovladače wacom

link

napsal Jonathan Corbet, 1. února 2011

Tablety wacom si často vybírají ti, kdo potřebují přesné a flexibilní vstupní zařízení; podle všeho je mají ve zvláštní oblibě umělci. Jako myš mohou tyto tablety hlásit pozici a pohyb, ale také mohou pro systém představovat více vstupních zařízení (například jedno za každý typ pera) a hlásit proměnné jako sklon pera, tlak a další. Podpora těchto zařízení v Linuxu nicméně zatím nebyla tak dobrá, jak by se nám líbilo, ale – jak řekl Peter Hutterer během své přednášky na minikonferenci linux.conf.au Libre Graphics – rychle se zlepšuje. Jak se to stalo je klasickým příkladem, jak vyvíjet (nebo jak nevyvíjet) jaderné ovladače.

Peter je správce pro většinu vstupních grafických ovladačů. Jak říká, přepsal v tomto subsystému většinu kódu, takže za chyby, které tam jsou, je odpovědný on. Většinu vstupních zařízení lze snadno vyřešit pomocí abstrakce evdev, ale ovladač Wacom je výjimka. Věci, které jsou pro tyto tablety unikátní (více vstupních „zařízení“, každé spojené s jedním perem, tlak, náklon, rotace os a relativně velké rozlišení), vyžadují pro podporu zvláštní ovladač. Uživatelé těchto tabletů tedy potřebují na systému ovladač linuxwacom.

U tohoto ovladače panují jisté zmatky, protože existuje víc verzí, přičemž všechny lze nalézt na SourceForge. Jednu verzi (0.8.8) vytvořil sám Wacom; je to klasický ovladač od výrobce, řekl Peter, se vším, co z toho obvykle vyplývá pro vývojový proces a kvalitu kódu samotného. Ovladač se dodává jako tar archiv obsahující divokou sadu permutací verzí jader a X.org; je tam bordel. Je to ale bordel Wacomu a firma odolává všem snahám ho pročistit.

Peter toho měl právě dost roku 2009, kdy se rozhodl, že ovladač forkne. Jeho verze je nyní v mnoha distribucích výchozí a je jediná, která podporuje novější verze X serveru. Peter se díval do repozitářů a před forkem v nich bylo 78 commitů, všechny od Wacom. Po forku jich je tam 788, 65 % od Red Hatu a 12 % od Wacomu. Když ovladači přestal dominovat výrobce, tempo vývoje se rozhodně zrychlilo.

Překvapující je, že původní ovladač Wacom stále vyvíjí a to přes fakt, že nepodporuje současné X servery a distribuce ho nedodávají. Původní mailová konference stále funguje, ale Peter varoval, že se tam nikdo nemá ptát na nový ovladač. Jak řekl, vývoj jádra má probíhat v mailové konferenci linux-kernel. Také nemá moc cenu mluvit s ním o problémech se starým ovladačem; Wacom nadále trvá na tom, že nad tímto kódem budou mít kontrolu oni.

Většina práce, kterou Peter udělal, směřovala k pročištění ovladače, což znamenalo zahodit některé vlastnosti. Některé z nich zmizet musely – původní ovladač se například pokouší sledovat rozlišení obrazovky, do kterého mu nic není. Podpora „twinview“ pro dva monitory je také pryč. V některých případech mezi odstranění věci patří i vlastnosti, které uživatelé chtějí; jejich podpora bude nakonec obnovena, až to bude možné udělat správně. Někdy, říká Peter, se věci nejprve musí zhoršit, než se zlepší.

Zmizel i konfigurační nástroj wacomcpl. Peter řekl, že to byl jeden z nejhorších kusů kódu, jaký kdy viděl.

Peter svoji přednášku pojal jako zprávu o stavu ovladače pro grafiky, ale také je žádal o odezvu. Svůj přístup k vývoji popsal slovy pokud server nespadne, funguje to. Jinými slovy on sám grafikem není, takže nemá nějaké hluboké vědomosti o tom, jak se tento hardware používá; k tomu potřebuje odezvu od komunity uživatelů, která by mu měla říct, na co se má zaměřit a kde věci nefungují tak, jak by měly.

Umělci, kteří používají tablety Wacom, by tedy měli zajistit, aby jejich potřeby vešly ve známost; vývojář odpovědný za ovladač je připraven naslouchat.

Větší otevřenost vývojového procesu ovladače zrychlila tempo vývoje a zlepšuje kvalitu kódu. Pokud vydrží obvyklý vzor, nebude to trvat dlouho a tyto bezkonkurenční tablety budou v Linuxu fungovat.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

14.2.2011 02:04 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
V GNOME 3.0 používáme takové výchozí nastavení, že se počítač uspí, když uživatel zaklapne víko; neposkytujeme žádné možnosti výběru, kterými by se to dalo změnit. Tak to chtějí návrháři UI GNOME 3.0 a je to pravděpodobně krok správným směrem. Opravdu nemůžeme dál obcházet chyby v jádře extra prvky v UI.
Diky, nemam zajem.
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
14.2.2011 02:51 retroslava | skóre: 9 | blog: TryCatch | Žižkoff
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Pozor! Jsem naprostý idiot. Co jsem napsal včera dnes už dávno neplatí. Zavazuji se, že budu diskutovat nezávazně.
14.2.2011 10:53 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Já bych zase byl rád, kdyby ten lid button u mého NB HP 530 fungoval. Už před dlouhou dobou jsem to hlásil do bugzilly RedHatu, ale nějak se nic neděje :-(
yac avatar 14.2.2011 15:09 yac | skóre: 8 | blog: srckbin | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Na HP 530 mi "lid button" fungoval už od začátku před mnoha lety a nikdy nepřestal ;) Doporučuju však zavírat/otevírat co nejméně, brzy se objeví prasklina u pantů.
srck! Linux smrdí. Méně.
14.2.2011 15:28 afk_cz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
funguje mi od zacatku (od vydani toho notebooku).
14.2.2011 17:35 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
divné, ve win Vista mi lid button funguje normálně, ale ve Fedoře, ani Ubuntu nikoliv.
Ravensun avatar 14.2.2011 11:11 Ravensun | skóre: 11 | blog: Ravensun's blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Počkat?! Tím chtějí říct, že si nebudu moci nastavit chování vypínání tak, že když zaklapnu víko, tak se nic nebude dít a že když zmáčknu powerbutton, tak se mě to zeptá co chci dělat? To nemyslí vážně?! Ty změny v Gnome mi začínají docela dost vadit...
Gentoo je můj poslední velký linux test...
Jakub Lucký avatar 14.2.2011 12:38 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Podle dřívějších diskuzí zde na Abíčku to půjde nastavit přes gconf, ale ne přes GUI
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are. (Zen P.) Blogísek
Kaacz avatar 14.2.2011 13:17 Kaacz | skóre: 10 | Praha 4
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
To uz je skoro jako nastavovat neco pres registry .. kde ja jsem to jenom videl .. :-D
Jsem uz moc stary na pouzivani windows .. / Optimismus je jen nedostatek informaci ..
14.2.2011 20:13 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Ne jako, ale přesně stejně, protože gconf v Gnome 3 bude ukládat do binární databáze.
14.2.2011 22:14 Petr Ježek | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Jak mne chtějí mládenci od Gnome přesvědčit, že nemám jejich DM urychleně smazat a zapomenout na něj? Dělají to čím dál tím složitější - pro sebe, ne pro mně...
Archlinux for your comps, faster running guaranted!
15.2.2011 11:43 tomasgn | skóre: 23 | JN89GE
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
jejich obhajoba, proc to delat tak a ne jinak, je uzasna. proste gnome bude nastaveno podle predstav jeho designeru a vyvojaru, protoze tak je to spravne, a kdo chce neco jineho, necht onanuje s gconfem. [flame] zjevne chteji gnome3 zaradit do kategorie nepouzitelnych rozhrani, aby tam kde4 nebylo samo. [/flame]
14.2.2011 13:00 Libor Chocholaty | skóre: 12
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Je to pruda, že? Když máš externí monitor a nechceš, aby se ti do notebooku prášilo... máš smůlu. GUG se usnesl, že se bude uspávat, tak se bude uspávat.
Ravensun avatar 14.2.2011 13:06 Ravensun | skóre: 11 | blog: Ravensun's blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
No to pruda je, stačí když sedíš v kuchyni dáš přes wifi stahovat debian live a pak usoudíš že když se píchneš na ethernet který máš v pokoji, že to bude rychlejší, zaklapneš víko aby se ti dobře notebook nesl a pak po otevření víka zjistíš že se nic neděje, jen ledka napájení bliká což signalizuje že NB je uspaný a ty cítíš, že se ti krev vztekem vaří... :) No nic, aspoň si procvičím editaci systémových souborů :)
Gentoo je můj poslední velký linux test...
14.2.2011 14:36 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Ony už jsou nějaké notebooky chlazené tak, že mohou bez problémů běžet zavřené?
14.2.2011 14:49 Jiri Slaby
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Co je tohle za blbost? Kazdy notebook muze bezet zavreny (ne, jeste se mi nepodarilo zadny utavit).
14.2.2011 15:02 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Spousta notebooků má na horní ploše (to, k čemu přiléhá displej, když ho zavřete), průduchy chlazení nebo rovnou vstup/výstup větráku. Resp. dříve to tak měl každý notebook, tak se ptám, jestli už se dneska notebooky konstruují jinak. Neříkám, že zavření musí hned znamenat „utavení“ notebooku, ale může způsobit menší výkon (logika zjistí, že se notebook přehřívá, tak sníží výkon), výrazně zkracovat životnost baterie (které teplo nedělá dobře), případně poškodit displej (foukat na něj horký vzduch asi nebude to nejlepší, co můžete udělat).
14.2.2011 15:29 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
průduchy chlazení nebo rovnou vstup/výstup větráku.
A spousta ho tam nema - vetsinou jsou vstupy a vystupy spis na boku, vzadu nebo dole (proto neni dobry napad pracovat s notebookem na posteli nebo jinem mekkem podkladu). Ochlazovani konvekci od teple klavesnice asi trochu pomaha, ale rozhodne neni klicove.
14.2.2011 15:29 Erbureth | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
U žádného ntb za posledních 5 let jsem tohle neviděl.
14.2.2011 15:29 random
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Minimalne ten muj (Asus eee 1101ha) ma vsechny pruduchy zespodu a vytok vzduchu z vetraku na boku -- klavesnice ma plne plechove podlozeni, skrz ni nic tect nemuze. Nejake teplo tam sice jde, takze kdyz se notes zaklapne a necha pres noc bezet, tak ma displej asi 40 stupnu, ale co -- to je jenom o malo vic, nez se zahreje svicenim.
14.2.2011 17:18 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
klavesnice v eee slouzi jako pasivni chladic. sveho casu jsem to mel rozebrane kvuli vymene klavesnice... nad procesorem je nejaky bazmek, ktery akumuluje teplo a pres folii jej rozvadi klavesnice. bez tady tohoto, se mi procesor zahriva asi o deset stupnu navic... ale v praxi to nejde moc poznat.
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
14.2.2011 15:38 kapo | skóre: 15 | blog: runtime
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Mno ja osobne mam viko u notase otevrene pouze ve vlaku. Doma je porad zacvakly v dokovacce a cucim na externi monitor. Viko dole. Mam pocit, ze se hreje vice, nez pri otevrenem, ale zvlada to :)
Why make things difficult, when it is possible to make them cryptic... - Aksel Peter Jorgensen
14.2.2011 16:30 omg
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
temer vsechny notebooky maji vsechny vetsi chladice vseho mozneho vcetne CPU vyvedene pruznym teplovodivym materialem na plechovy spodek klavesnice. klavesnici pak vyzaruji teplo. pokud se zavre displej a ten displej je s ccfl lampou, tak se zacne zapikat. pri vetsim zapeceni se objevi na lcd svetlejsi a tmavsi skvrny. pokud notebook jeste nechate na chlupate dece, ktera spolehlive ucpe spodni a bocni vetraci otvory, tak si koledujete o pozar. o jeden takovy zavreny laptop jsem se spalil pri navratu na hotel. nekolik hodin to chlazeni zachranovala hotelova klimacka a fakt, ze nebezelo nic narocneho.
14.2.2011 22:18 Petr Ježek | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Pokud to nemá větrák dole jako všechny kvalitní a dražší NB, pak bych to nechtěl, neb nahoře je vždy tepleji než dole, nejen vzhledem k infraexpozici shora... Já své thinkpady zavírám a ani jedno linuxové distro mi nikdy neprotestovalo.
Archlinux for your comps, faster running guaranted!
Jiří Svoboda avatar 15.2.2011 13:04 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Neviděl jsem notebooka, který by nemohl dlouhodobě běžet zavřený (otvory pro chlazení bývají zespoda a z boků).

Mého současného i předchozího firemního notebooka používám výhradně zavřeného (mám externí monitor a nemám teď potřebu s ním cestovat). Doma mi běží už druhý notebook nonstop zavřený (domácí "server" a nahrávadlo z DVB-T). Ten první běžel několik let, současný zatím něco přes rok.
14.2.2011 16:13 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
If you have more than one active screen connected to the machine, then we’re going to just disable the internal screen and not suspend until the second screen is removed.
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
Bilbo avatar 15.2.2011 18:27 Bilbo | skóre: 29
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
jo, to obzvláště potěší pokud člověk nejdřív zaklapne notebook, pak ho strčí do doku (nebo někam na stůl) a pak teprve připojuje konektor...
Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...
14.2.2011 15:31 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
No, Gnome se timhle (IMHO zcela zcestnym) smerem vydalo uz pred nejakou dobou. Ale je pravda, ze tohle uz je docela dost drsne.
Luboš Doležel (Doli) avatar 14.2.2011 13:13 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Přesně tak. Kdepak ptačí chřipka, nějakej mor leze na mozek nejen vývojářům KDE, ale i GNOME.
17.2.2011 12:56 me
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
To je mozne. Ale co chcete pouzivat?? Bude kam utect? Mozna ze podobne snahy o "prehnane zjednodusovani" vzkrisi IceWM, nebo jiny jednoduchy WM... Vyvoj se ubira nejakym divnym smerem, Gnome shell, Unity, ...
15.2.2011 20:35 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Poté, co i do Slacka dal Patrick KDE4, říkal jsem si, že bych se mohl na Gnome podívat, jestli je opravdu tak hrozné, jak se říká (a jak mi připadalo kdysi)... Ale ať vidím jakoukoliv zprávu o vývoji, mám k tomu vždy méně chuti. Snad KDE3 bude ještě dlouho fungovat...
... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...
14.2.2011 11:26 prcek
Rozbalit Rozbalit vše cestinske okenko - preklad
  1. diky za preklad - v originale by se mi to nectelo cist
  2. veta "s opatrností bylo zajištěno, aby vytvořená konfigurace byla stejná jako ta, která vypadne z existujícího konfiguračního systému jádra." vypada tak nejak divne
  3. "care has been taken to ensure that any configuration it creates is identical to what comes out of the existing kernel configuration system." bych prelozil spis nejak "pozornost byla věnována tomu, aby vytvořená konfigurace byla stejná jako ta, která vypadne z existujícího konfiguračního systému jádra."
14.2.2011 12:12 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Fuha, zil som v predstave, ze ta podpora Wacom zariadeni je v lepsom stave. :(
14.2.2011 12:50 ZiGi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
no bola, teraz ked prilozim pero k displayu X-ka zacnu dostavat nekonecny prud eventov - skakanie mysi, mackanie tlacitok (hlavne takych, ktore wacom nema) a podobne. V podstate nepouzitelne.
andree avatar 14.2.2011 13:26 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
ale kod je cistejsi, to si vaz! .-)
14.2.2011 18:24 anonymous_coward | skóre: 6
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Jen by mě zajímalo, odkud se bere ten přístup ve stylu "Teď vám z toho vyházím všechny konfigurační nástroje, za které ještě není náhrada. Je to totiž prasácký kód. Nyní, když jsme to znefunkčnili – umělci, ozvěte se!" Je to na hlavu nebo jsem na hlavu já? A co na to Jan Tleskač?
S odchovanci klikoidních grafických systémů a Wordoidních editorů bohužel neumím najít společnou řeč. -- Petr Olšák --
15.2.2011 01:02 zulu
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Teď vám
Teď si

Komu se to nelíbí, ať si... používá původní kód, pokud mu teda bude vůbec fungovat.
Jakub Lucký avatar 14.2.2011 13:29 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Mě fungoval ten wacom, co je v X41t v Debianu bez sebemenších potíží (teda, dezorientovalo ho uspání ve stavu otočeného monitoru, ale to byla feature i ve Windows...)

Ale neuměl náklon pera, to je pravda...
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are. (Zen P.) Blogísek
14.2.2011 15:40 kapo | skóre: 15 | blog: runtime
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Nechapu, proc nemuzou udelat to nastavovani ve stylu "basic/advanced". Kde by si jednim klikatkem zapl prehrsel tunitek. Aha, chapu - pouzijte gconf... :(
Why make things difficult, when it is possible to make them cryptic... - Aksel Peter Jorgensen
stativ avatar 14.2.2011 17:04 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Basic/advanced je pro lamy, opravdoví borci používají nastavení Master of the universe (ano, narážím na xine).
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
Acci avatar 14.2.2011 23:36 Acci | skóre: 3 | blog: Jen na chvíli…
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Protože taková věc je z principu blbost a žádný rozumný UI designer by nikdy nic takového nenavrhl.
pavlix avatar 14.2.2011 23:50 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Otázka je, jestli je nový gnome výsledkem práce dobrých UI designerů, nebo jestli se to snaží jen někde okoukat (Apple).
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
15.2.2011 00:30 Martin Mareš
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
O jakém principu je tu řeč? :-)

Princip typu "XYZ KB RAM musí stačit každému" jsme tu už měli a jaksi se neosvědčil. To, co říkáte, je jenom totéž v bledě modrém.

Nabízím úplně jiný princip: Je třeba činit rozdíl mezi nástrojem, který používám občas (a proto chci minimalizovat čas strávený jeho učením), a takovým, který používám stále (takže chci stůj co stůj největší možnou efektivitu, i kdybych se ho musel nejdřív několik dní učit a štelovat nastavítka). Konfigurační dialogy s "advanced settings" se pokoušejí o kompromis mezi těmito dvěma přístupy, IMHO docela užitečný.
Conscript89 avatar 14.2.2011 18:48 Conscript89 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
> Po forku jich je tam 788, 65 % od Red Hatu a 12 % od Wacomu.

Red Hat mam sice hodne rad, ale takove procento nedokaze snad ani Chuck Norris.
I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
14.2.2011 19:40 chrono
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Čo je na 65% tak zvláštne? :)
14.2.2011 21:04 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom

on to cetl jako 788% a nejake drobne :)

USE="-gnome -kde";turris
14.2.2011 19:46 jekub
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
po forku je jich tan 788 (commitu, z toho) 65%...
Conscript89 avatar 14.2.2011 19:58 Conscript89 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Ah, dekuju, ja to cetl jako 788.65% :)
I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
14.2.2011 20:11 CIJOML
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
mno to jen rika, ze predtim bylo 78 commitu a ted jich je 8x vic tzn cca 640 a to jeste tech mazacich ;) Toto je takzvane kouzlo statistiky :D
15.2.2011 07:12 Andy | skóre: 17 | NMnMet
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 2. 2. 2011: Hrobník 1.0, ovladač wacom
Shodou okolností ten lid mám vyřešenej dlouho, blblo mi usínání a až po rozebrání celýho notebooku jsem zjistil, že špatnej je právě ten mikrospínač co usíná ntb při zavření víka. Jelikož to byl atyp, tak jsem ho ani nesháněl.A usínám přes Fn+Sleep. ;)
Válka je vůl ... a já taky ;) | Chaotic state of my influence.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.