Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Je těžké se při reverzním inženýrství vyhýbat problémům s patenty.Není, stačí bydlet v Evropě
Toho se přece nemůže nikdo obávat.Nemůže. Ale stojíš proti Microsoftu. Zkus to jestli si na jejich právní oddělení troufneš. To bude asi celé.
Vzhledem k tomu, že uniklý kód exFAT linkuje tunu dalšícho GPL kódu, težko může být pod proprietární licencíJo?
exfat_api.c:#include <linux/version.h> exfat_api.c:#include <linux/module.h> exfat_api.c:#include <linux/init.h> exfat_blkdev.c:#include <linux/blkdev.h> exfat_nls.c:#include <linux/nls.h> exfat_oal.c:#include <linux/semaphore.h> exfat_oal.c:#include <linux/time.h> exfat_super.c:#include <linux/version.h> exfat_super.c:#include <linux/module.h> exfat_super.c:#include <linux/init.h> exfat_super.c:#include <linux/time.h> exfat_super.c:#include <linux/slab.h> exfat_super.c:#include <linux/smp_lock.h> exfat_super.c:#include <linux/seq_file.h> exfat_super.c:#include <linux/pagemap.h> exfat_super.c:#include <linux/mpage.h> exfat_super.c:#include <linux/buffer_head.h> exfat_super.c:#include <linux/exportfs.h> exfat_super.c:#include <linux/mount.h> exfat_super.c:#include <linux/vfs.h> exfat_super.c:#include <linux/parser.h> exfat_super.c:#include <linux/uio.h> exfat_super.c:#include <linux/writeback.h> exfat_super.c:#include <linux/log2.h> exfat_super.c:#include <linux/hash.h> exfat_super.c:#include <linux/backing-dev.h> exfat_super.c:#include <linux/sched.h> exfat_super.c:#include <linux/fs_struct.h> exfat_super.c:#include <linux/namei.h> exfat_super.c:#include <asm/current.h> exfat_super.c:#include <asm/unaligned.h> exfat_super.c:#include <linux/aio.h> exfat_super.c:#include <linux/time.h>Nevidím až zas tak nic zvláštního co by nepotřebovala libovolná implementace souborového systému. Museli by se prověřit jednotlivé symboly, jestli jsou GPL_strict.
Takže rxrz toho zas tolik neprovedla, jen odstranila protiprávní označení GPL kódu jako neGPL.To se ale dělá jinak. Šlo o leaknutý kód a nevím jak by se na takové "relicencování" kódu bez vůle autora díval zákon.
Navíc je to irelevantní v tom exfatu od rxrz je přímo zkopírovanej kus linux .c zdrojáku of fat32Áha. Pak by měly ale otázky mířit asi správně na Samsung. Protože podle toho co jsem pochopil to distribuoval ve svých zařízení pod Samsung proprietary license.
BTW to hlavičkový soubory nešířej GPL?Tak hlavičkové soubory většinou v sobě nemají přímo definici funkce, pouze její deklaraci, maximálně nějaké smetí. No ale stejně ten samotný kód odněkud musíš nalinkovat (a na ten už se GPL vztahuje), takže je to jedno.
/q
) často funguje správně, je potřeba udělat úplný formát. Tím se vyřeší i tenhle problém.
Úplně by stačilo, kdyby použili existující UDF. I Windows jej podporují už poměrně dlouho (ačkoliv se stále snaží tvářit, že nic takového neumí, aby to náhodou uživatelé nezačali používat).Nebo by si mohli implementovat libovolnou verzi extfs, určitě by pak nebyli žalováni za dlouhé názvy souborů a kompatibilita by byla extrémní. Driver pro windows taky existuje (worst case=testoval jsem je readonly ext2 plugin do totalcommanderu
Stejně většinou používají PTP místo USB mass storage, takže se dá abstrahovat od FS použitého na kartě. Může se klidně použít nějaký solidní a patenty nepostižený FS a až budou mít Windowsáři dopsaný ovladač, můžou si přepnout foťák na mass storage
Stejně většinou používají PTP místo USB mass storage
S tím jsem se zatím setkal jen u foťáků od Canonu - a po vyzkoušení několika implementací jsem radši začal používat čtečku.
No, možná je to zkreslené tím, jaké přístroje se mi dostaly do rukou, přišlo mi, že PTP je dost časté. Nicméně chtěl jsem tím říct, že výrobce se nemusí tolik trápit nekompatibilitou s Windows, když jim může nabídnout přístup přes PTP. Další věc je, že výrobci většinou přibalují nějaký ten software – prohlížeč obrázků, editor atd. – tak už by tam rovnou mohl být i ovladač pro FS.
BTW: těch formátů zaměřených na flash paměti je celkem dost… je nějaký jasný favorit?
se vším kromě majoritního (9x%) systémuVšak jsem psal, že jsou extfs drivery i pro Windows. Stejně výrobci dodávají instalační CD, tak by jen přihodili několika kB driver.
V době, kdy flash paměti nastupovaly, to bylo jedno. Windows stejně s nimi neuměly pracovat a musely se instalovat ovladače. Kdyby se s ovladači HW doinstalovala i podpora příslušného FS, tak by si toho uživatel ani nevšiml. V okamžiku, kdy by vybraný FS jasně převážil a stal se (ať už defakto nebo oficiálním) standardem, MS by jej klidně implementoval. V tomhle se zase chová pragmaticky. Prostě stejný scénář, jako když nastupovaly CD.
Já si zase pamatuji na problémy s diakritikou v názvech souborů… nakonec jsem se na interoperabilitu tímto způsobem vykašlal (spokojil jsem se s FAT32 a taky přestal používat Windows).
Je otázka, kolik lidí to tehdy potřebovalo a jak velká byla snaha mít fungující ovladač ve Windows. Věřím, že kdyby se do toho obulo pár výrobců HW chtěli z toho udělat software pro BFU, nebyl by problém to napsat slušně a spolehlivě a pořádně to otestovat a odladit.
Nejde jen o ty patenty. Stačí i ty technické problémy - FAT12, FAT16, FAT32, exFAT - ve starším zařízení nepřečtete nové větší karty, nové zařízení zase zbytečně musí umět několik různých FS.
A nikde jsem nepsal, že si má každý udělat vlastní. Naopak se měli dohodnout na něčem společném.
Tiskni
Sdílej: