Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Začleňovací okno verze 3.9 je stále otevřené, takže není žádná vývojová verze jádra. Pro změny, co byly doposud začleněny, vizte shrnutí níže.
Stabilní aktualizace: verze 3.4.33 a 3.0.66 byly vydány 21. února; jde o aktualizace s jediným patchem, který opravuje bezpečnostní problém v kódu printk(). Verze 3.5.7.6 vyšla 22. února a verze 3.7.10 (poslední plánovaná v řadě 3.7) vyšla 27. února.
V době psaní tohoto textu se verze 3.8.1, 3.4.34 a 3.0.67 revidují; jejich vydání lze očekávat 28. února nebo později.
Pozor na to, že od 5eaf563e53294d6696e651466697eb9d491f3946 je možné připojovat souborové systémy jako neprivilegovaný uživatel po volání unshare(CLONE_NEWUSER | CLONE_NEWNS) nebo podobném volání clone(2). To znamená, že všechny nahodilé chyby v souborových systémech, co se vám válí někde kolem koše, jsou teď vcelku užitečné. ++tricks;
Mám za to, že problém je částečně i měřítko. Většina lidí nemá představu o měřítku, na kterém se v linuxovém jádře řeší opravy chyb a změny v kódu. Lidé odjinud zkrátka vidí jen několik špatně řešených bezpečnostních problémů a pravděpodobně si myslí „jak obtížné může být vyřešit pár bezpečnostních chyb navíc?“ ale už nevidí to, že těchto 5 bezpečnostních problémů bylo zahrabáno v 10 000 dalších opravách. Prostředky potřebné pro audit každé změny v kódu, zda nemá dopady na bezpečnost, nejsou zkrátka k dispozici (a i kdybychom měli dostatečně talentované lidi, kdo přesně by je zaplatil?).
Jen toto pojmenování by bránilo jeho použití dvěma způsoby:
-- Ingo Molnar
V době psaní tohoto textu bylo do budoucí verze 3.9 přetaženo přes 8000 neslučovacích sad změn – od minulého souhrnu jde o 7600 změn. Ve verzi 3.9 narazíme na spoustu zajímavých novinek; níže najdete ty nejdůležitější.
Nejprve tu ale máme varování pro všechny případné testery: v aktuálním kódu je nahlášeno poškozování dat na souborových systémech ext4. Vypadá to, že problém byl nalezen a odstraněn, nicméně pro všechny, co by chtěli použít bisect, nadále představuje nebezpečí.
Mezi změny viditelné vývojářům jádra patří:
Začleňovací okno by mělo zůstat otevřené přibližně do 5. března. Přístě nás bude proto čekat poslední zbytek toho, co se do verze 3.9 dostane.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Subsystém bezdrátových sítí má podporu pro detekci radarových systémů pracujících na frekvencích sítě;
...Zřejmě překlep,
tipnul bych, že by tam mělo být radiových...
$ git describe --contains 5c766d642bcaffd0c2a5b354db2068515b3846cf v3.9-rc1~139^2~231 $ git describe --contains 409cc1f8a4149c26bbb8e5d3bacb36541ad371e2 v3.9-rc1~139^2~213
A dá se obecně bond device použít jako slave pro jiný bond? Nikde jsem to nebyl schopen najít.Pokud si dobře pamatuju, tak mi kluci odpovídali, že ano. Ale mě neprocházely testy typu: 1) create bridge 2) create bond 3) enslave bond to bridge
Chtěl jsem před nějakou dobou nad dvěma balance-alb bondy udělat active-passive. Konfigurace prošla, ale ten vrchní active-passive viděl oba slave bondy jako neaktivní a data přes to neprocházela. Bylo to na 2.6.38.Já doufám, že brzo do NetworkManageru zakomponujeme team driver a bude se moct většina věcí opravovat v userspace. Jinak já bondingu/teamingu nijak zvlášť nerozumím, ale chystám se to brzo aspoň trochu změnit :).