Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
nice
pouzivam casto (renice
jakbysmet)
proc, prioritu portage de nastavit i v make.conf ...
load se dostává ke 100 % na obou jádrech
A to je špatně? Pro mne by spíš bylo špatně, pokud by to tak nebylo.
nice
, na což padl argument, že je dobré, když se dá během kompilace i pracovat, nacož Heron argumentoval, že se mu na relativně starém jednojádru nepřehoupne load přes 15 %. Tak jsem jen napsal, že mívám vytížena 2 jádra na 100 % a pracovat při tom nejde (takže také považuji použití nice
za normální)
takže snad Heron opravdu myslel 15 %.
Nemyslel. Heron myslel load 15, tedy 15 procecesů ve stavu Run, každý schopný samostatně vytížit (jednojádrový) procesor na 100%. Ostatně, je to POVRay, že.
Zkus si to. Stačí ti xkrát pustit cat /dev/zero | bzip2 > /dev/null
a load bude => x.
ab
. Měl jsem na dva dny k dispozici Sun Fire V20z a nemohl jsem odolat. :-)
Pokud má Load 15, tak by si měl pořídit silnější stroj.
To není tak jednoduchá odpověď. Samozřejmě, pokud má někdo trvalý load při běžné práci větší, než je počet procesorů (jader, výpočetních jednotek, nebo jak k tomu chceme říkat), tak je rychlejší HW na místě. Na druhou stranu budou vždy existovat úlohy, které vytíží jakýkoliv HW. Myslel jsem si, že ten příklad s POVRay bude dostatečně výmluvný.
Na jednojádře (AthlonXP) jsem míval bez problémů load 15 (nechtěla se mi řešit fronta pro render v PovRAY, tak jsem to pustil současně) a šlo tam dál normálně pracovat.Asi taky záleží na typu zátěže. Pokud se jenom něco počítá, tak to celkem jde. Ale pokud se moc seekuje po disku, tak už je to horší.
Conův alternativní návrh je ve větší míře vložit řízení interaktivity do rukou uživatelského prostoru. Ke každému procesu by přidal parametr, který bude popisovat jeho potřeby, co se latence týče. Aplikace by poté mohly svoje požadavky sdělit jádru; aplikace přehrávající zvuk by od jádra žádalo co nejmenší latence, zatímco make by jádro informovalo o tom, že na latenci záleží jenom málo. K tomu by se přidalo globální nastavení udávající, jestli by procesy s nízkými latencemi také měly dostat více času CPU. Výsledkem by podle Cona bylo to, že by se explicitně preferovaly procesy „na popředí“ (za předpokladu, že to budou ty, které vyžadují nižší latenci). Distributoři by pro tyto parametry mohli nastavit výchozí hodnoty; uživatelé by je potom mohli změnit.
Kde jsou ty doby, kdy se Linuxáři smáli Windows, že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo ne. Teď už se tato prasárna diskutuje i v JN.
Kde jsou ty doby, kdy se Linuxáři smáli Windows, že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo ne.Špatně čteš - o fokusu okna tam není ani zmínka.
že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo neNo, ono to je v podstate velmi smysluplna featura. Samozrejme je nesmysl takovou heuristiku rvat primo do planovace, ale kdyby muj window manager nabizel dynamickou zmenu priorit procesu podle fokusu, tak bych si to urcite zapnul. Samozrejme, implementace takove featury by vyzadovala asi nejake dalsi zmeny v Linuxu (napr. zminene group schedulovani podle sessions a moznost prirazeni a uzivatelske zmeny priorit tem skupinam).
Pokud bude scheduler potřebovat, aby programy říkaly, jak moc interaktivní jsou, tak to zákonitě někdo do všech programů musí dodělat.Ale proč by to bylo potřeba? Od toho jsou výchozí hodnoty a není problém, aby byly stejné jako doteď. Když program nebude chtít specifikovat, že potřebuje malou latenci, tak to neudělá; a hádal bych, že programy na přehrávání hudby/videa se adaptují hodně rychle, protože tam to dává smysl.
Nedosti na tom, interaktivita programů se mění v čase: ledasjaká klikací aplikace se občas na pár sekund zamyslí a tou dobou ji opravdu nechci upřednostňovat.Opět nevidím problém - jestliže je aplikace udělaná tak, že si specifikuje požadavek na interaktivitu, pak si ho taky bude moci změnit předtím, než začne chroustat.
#include <pthread.h> #include <stdio.h> #include <unistd.h> void* th_main(void* a) { printf("T2: %u\n", getpid()); return NULL; } int main() { pthread_t t; printf("T1: %u\n", getpid()); pthread_create(&t, NULL, th_main, NULL); pthread_join(t, NULL); return 0; }
User-space glibc/NPTL typ pthread_t (vrací ho pthread_create()) sice vypadá na první pohled dál jako integer, ale uvnitř pod haubnou NTPL je to ve skutečnosti "struct pthread*" = ukazatel na struct, ve kterém si NPTL drží data o daném jednotlivém vlákně...
V jakési starší verzi to bylo o to pikantnější, že na 32-bitových systémech byl pthread_t
pointer, zatímco na 64-bitových integer. Velmi praktické, hlavně když ho člověk potřeboval vypsat do logu…
Tiskni
Sdílej: