V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
V opačné situaci, kdy jste se nechali založit kamarádem, se přesouvají prostředky z účtu Pasiva:Závazky na účet Aktiva:Peněženka.To ne. Pri pujce se nepresouvaji prostredky z pasivniho uctu zavazku na aktivni ucet penezenka, ale pribydou prostredky zaroven na obou uctech. Proto taky plati rovnost mezi sumou aktivnich uctu a sumou pasivnich uctu.
moje dluhy jsou záporně. ... je to pro neúčetního pochopitelnější.No, to mi prijde jako spis matouci - pokud nekde uvidim ze me dluhy ci zavazky jsou zaporne, tak prirozena interpretace je ze nedluzim ja, ale nekdo dluzi mne.
Než jsem napsal ten svůj ranní příspěvek do diskuse, KMyMoney jsem nastartoval a podíval se, jak to vlastně je. Celé je to složitější - někde jsou dluhy záporné, někde jsou kladné, ale zobrazené červeně (tedy záporné). V přehledu jmění by kladná hodnota mátla, záporná je v pořádku, v peněžním deníku je to zase naopak.
Důležité je, že to funguje, a pro neúčetního, neznalého pojmů a zvyklostí vzniklých před sto lety, kdy se vedlo účetnictví v různých knihách, je to takto pochopitelnější. Umožňuje to totiž uvažovat v termínech "Převedl jsem peníze z účtu A na účet B".
Chcete-li, můžete si představit jmění jako účet nadřízený aktivům i pasivům, pak je kladná hodnota nesmysl:
Jinak mi tato debata přijde jen jako žonglování se znaménky a se slovíčky. V článku se totiž popisuje KMyMoney, nikoli vaše zvyky či zvyky jiného účetního.
Úplně automaticky asi ne. Dala by se taková transakce udělat jako rozdělená a naplánovaná. Jinak trochu postrádám smysl takové transakce. Předpokládaný styl práce v KMyMoney a v podobném GnuCash je následující:
Interval schvalování se může samozřejmě měnit (v internetovém bankovnictví schvaluji několikrát měsíčně, kreditku mám s měsíčními výpisy, takže jen jednou).
Mně se jeví podobný požadavek jako trochu zbytečný. Ale to může být dané stylem práce a množstvím transakcí (není jich mnoho).
Nový díl bude - kupodivu se mi podařilo najít ještě další témata
K dotazu: seriál o GnuCash jsem doporučoval právě proto, že se zde dají najít některé myšlenky, které jsem v novém seriálu nezmiňoval. Jednou z nich je právě rozdělení účtu na podúčty. V KMyMoney to jde úplně stejně snadno jako v GnuCash. Já jsem to přestal používat, protože v KMyMoney se dají použít i jiné prostředky (rozpočty).
V praxi by to vypadalo asi takto:
Pro mě to takto trochu složitější, protože mám peníze vyhražené na jednu věc (třeba nájem) přes několik různých fyzických účtů různých bankách. Proto je pro mě zajímavější používat rozpočty.
Díval jsem se ještě na ten obrázek - na něm je rozdělená transakce. To jde v KMyMoney taky (s drobným omezením), když kliknete ve formuláři pro zadávání transakce na ikonku s rozdvojenou šipkou (připomíná USB ikonku). Popsáno je to zde:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/kmymoney-penezni-denik-a-platci
Tiskni
Sdílej: