sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
V opačné situaci, kdy jste se nechali založit kamarádem, se přesouvají prostředky z účtu Pasiva:Závazky na účet Aktiva:Peněženka.To ne. Pri pujce se nepresouvaji prostredky z pasivniho uctu zavazku na aktivni ucet penezenka, ale pribydou prostredky zaroven na obou uctech. Proto taky plati rovnost mezi sumou aktivnich uctu a sumou pasivnich uctu.
moje dluhy jsou záporně. ... je to pro neúčetního pochopitelnější.No, to mi prijde jako spis matouci - pokud nekde uvidim ze me dluhy ci zavazky jsou zaporne, tak prirozena interpretace je ze nedluzim ja, ale nekdo dluzi mne.
Než jsem napsal ten svůj ranní příspěvek do diskuse, KMyMoney jsem nastartoval a podíval se, jak to vlastně je. Celé je to složitější - někde jsou dluhy záporné, někde jsou kladné, ale zobrazené červeně (tedy záporné). V přehledu jmění by kladná hodnota mátla, záporná je v pořádku, v peněžním deníku je to zase naopak.
Důležité je, že to funguje, a pro neúčetního, neznalého pojmů a zvyklostí vzniklých před sto lety, kdy se vedlo účetnictví v různých knihách, je to takto pochopitelnější. Umožňuje to totiž uvažovat v termínech "Převedl jsem peníze z účtu A na účet B".
Chcete-li, můžete si představit jmění jako účet nadřízený aktivům i pasivům, pak je kladná hodnota nesmysl:
Jinak mi tato debata přijde jen jako žonglování se znaménky a se slovíčky. V článku se totiž popisuje KMyMoney, nikoli vaše zvyky či zvyky jiného účetního.
Úplně automaticky asi ne. Dala by se taková transakce udělat jako rozdělená a naplánovaná. Jinak trochu postrádám smysl takové transakce. Předpokládaný styl práce v KMyMoney a v podobném GnuCash je následující:
Interval schvalování se může samozřejmě měnit (v internetovém bankovnictví schvaluji několikrát měsíčně, kreditku mám s měsíčními výpisy, takže jen jednou).
Mně se jeví podobný požadavek jako trochu zbytečný. Ale to může být dané stylem práce a množstvím transakcí (není jich mnoho).
Nový díl bude - kupodivu se mi podařilo najít ještě další témata
K dotazu: seriál o GnuCash jsem doporučoval právě proto, že se zde dají najít některé myšlenky, které jsem v novém seriálu nezmiňoval. Jednou z nich je právě rozdělení účtu na podúčty. V KMyMoney to jde úplně stejně snadno jako v GnuCash. Já jsem to přestal používat, protože v KMyMoney se dají použít i jiné prostředky (rozpočty).
V praxi by to vypadalo asi takto:
Pro mě to takto trochu složitější, protože mám peníze vyhražené na jednu věc (třeba nájem) přes několik různých fyzických účtů různých bankách. Proto je pro mě zajímavější používat rozpočty.
Díval jsem se ještě na ten obrázek - na něm je rozdělená transakce. To jde v KMyMoney taky (s drobným omezením), když kliknete ve formuláři pro zadávání transakce na ikonku s rozdvojenou šipkou (připomíná USB ikonku). Popsáno je to zde:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/kmymoney-penezni-denik-a-platci
Tiskni
Sdílej: