Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám to zatím poctivě upirátěné, plánuju koupit až zařídím internet-kompatibilní platební kartu (tipy vítány).Mbank karta se dá slinkovat s paypalem, kterým se pak kerbal dá zaplatit. Ale jinak se dá paypal dobíjet i převodem z účtu na účet.
ale ted zjistuju ze to jejich "zdarma" vypada spis jako podraz a asi budu patrat dal.Co tím myslíš?
7. Poskytnutí bankovní informace osobě oprávněné dle zákonaNa druhou stranu se musím přiznat, že jsem vůbec nevěděl, že takový zákon existuje a že na to má exekutor právo. Podle diskuze na idnes ho má asi i mBanka (v článku je zmíněna jenom Raiffaisen banka, která nevybírá). I s tím poplatkem mě ale vychází, že se mi ta fio vyplatí.
Na druhou stranu se musím přiznat, že jsem vůbec nevěděl, že takový zákon existuje a že na to má exekutor právo. Podle diskuze na idnes ho má asi i mBanka (v článku je zmíněna jenom Raiffaisen banka, která nevybírá).Exutor právo má, s tím, že to zacáluje ze svého (náklady exekuce si samozřejmě účtuje, a to v takové výši, že se ti panenky budou protáčet). Postup fíííjo je naprosto nezákonný.
Nekomunikativni banku mam uz ted (mbank), a protoze squadum ty prachy fakt preju tak mi vadi i krvava dan kterou jim paypal strhne.Tak jim prostě napiš a pošli jim to rovnou na účet. Tímhle stylem mi to přijde strašně komplikované, ale budiž.
PayPal berou všude a ve srovnání s bankovním převodem do zahraničí je levný. Nebo spíš "nejméně drahý".Jenze pokud se zaregistrujete u nas, nemuzete pouzitvat eura primo, takze pokud platite do zemi s eurem, tak se casto vyplati prevod, protoze kurz PayPalu je pro platce nevyhodny. Je to dobre jen na opravdu male castky.
OTOH jestli nepoznáš retrográdní zážeh od prográdního a nechceš takový "detaily" zkoumat, tak to asi nebude to pravé.Poznám.
PS: Myslím, že dnešní stroje už by mohly být dost výkoné na kosmický simulátor se zjednodušenou relativistickou fyzikou, sice existuje FPS A Slower Speed of LightNechcete někdo udělat patch do Blenderu, aby to umělo počítat STR fyziku? Pak by šly třeba vyrenderovat svobodné filmy s c = 50 km/h
Máte to někdo koupené? Stojí to za těch 23 USD?Je to pěkný průšvih. Do neděle jsem o tomto programu nevěděl a vedl si celkem spokojený život. Pak přišla ta diskuse tady, stáhnul jsem demo, následně to prakticky obratem zakoupil a už mě to stálo celé pondělí (a venku bylo tak pěkně!), nedá se od toho odtrhnout. IMHO by to na sobě mělo mít nějaké varování, že to způsobuje závislost. Aktuálně mám jednoho Kerbala na orbitu, ohodil si blbec motor a na zemi se připravuje vesmírná mise k jeho záchraně. Mělo by stačit do něj něčím šťouchnout...
Kerbal Space Program je nazov hry, neviem, ci je dobry napad takto ho sklonvat.Nedovedu si představit, že bych to v mluvené řeči v češtině nesklonil.
On je totiz aj Orbiter nazov hry.No jasně. Ten text s tím není v rozporu. Má umocňovat, že tu hru berou vážně. Je to jako říct, že "tady jedeme na Linuxu".
Ano, v cestine ano. Ale kdyz das anglinu a cestinu do jedny vety tak to proste nemuze dobre dopadnut, jeden z nich bude znasilnen. Co je spatne na "Kerbalim Kosmickem Programu"?Kerbal Space Program je nazov hry, neviem, ci je dobry napad takto ho sklonvat.Nedovedu si představit, že bych to v mluvené řeči v češtině nesklonil.
Souhlas. Sice mi to taky pripadalo divny, ale ono i v originale jsem nad tim musel chvili dumat nez mi ten krasnej dvojsmysl dosel. To ze jsi ten dvojsmysl dokazal vubec nejak prelozit a zachovat je kumst pred kterym smekam.On je totiz aj Orbiter nazov hry.No jasně. Ten text s tím není v rozporu. Má umocňovat, že tu hru berou vážně. Je to jako říct, že "tady jedeme na Linuxu".
Co je spatne na "Kerbalim Kosmickem Programu"?Špatně je to, že v češtině píšeme velká písmena pouze na začátku jmen, přídavné jméno „Kerbalí“ zní dost podivně (u těchto jmen je lepší použít genitiv) a česky se tomu říká „vesmírný program“: Vesmírný program Kerbalů
Tiskni
Sdílej: