Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Není to smutné, že klukovské sny nemůžeme realizovat kvůli nedostatku prostředků a pak, když už prostředky máme, je nemůžeme realizovat, protože nejsme kluci?
Když někdo chce hodinky s vodotryskem, tak je nedostane. Je to jeho mínus, nemá chtít nereálné věci.Tak zrovna hodinky s vodotryskem stojí 49kč. Luxusnější modely jsou patřičně dražší.
Toto je dobré. Presne to vystihuje našu dobu.
No nevim jestli "v duchodu = ma prachy" presne vystihuje nasi dobu... ;)
nikdy dřív nebylo tak velké mase lidí tak dobře.nevim, jak definuješ "tak dobře", ale řekl bych, že lidí, kterejm bylo líp před revolucí než teď, je víc, než těch, kterejm je líp teď než jak jim bylo dřív ... vono se to jaksi nepočítá jenom na to, kolik má kdo mobilů nebo jak dlouho ho lékařská věda dokáže udržet při životě ...
Imho je to klasická ukázka toho, jak si člověk časem pamatuje jen ty lepší věci a na to horší zapomíná.ale prdlačku, s tím nemá selektivní paměť co dělat, jak říkám, otázka, jak si to nadefinuješ ... jestli je pro tebe podstatnější, že někdo musel shánět výjezdní doložku, ale nakonec do tý Jugošky k moři vycestoval, anebo že dneska sice teoreticky může cestovat kamkoliv, ale na ten zájezd nemá (anebo si půjčí a pak mu exekutor přijde sebrat střechu nad hlavou; pokud mu ji nesebral už dřív za nějakej mnoho let zapomenutej korunovej dluh)
Tak jak to říkáš to zní, jako kdyby na tu Jugošku měl tenkrát každej :Dno, a kdo na to nebyl schopen našetřit, kde se tam teda ty davy čechoslováků braly?
Podle mne je dnes cestování nejen dostupnější, ale i levnější,stop, ty mícháš hrušky s jabkama už tady nejde o to, jestli je to v nějakém porovnání po započtení inflace a změny měny levnější či dražší, jde o to, kdo je na to schopen našetřit máš nějakej měsíční příjem, a máš nějaký pravidelný náklady, a ten rozdíl mezi tím spoříš problém je, že v současnosti je hafo lidí v situaci, kdy rozdíl mezi příjmem a nutnejma nákladama se blíží nule, takže prostě nenaspoří
problém je, že v současnosti je hafo lidí v situaci, kdy rozdíl mezi příjmem a nutnejma nákladama se blíží nule, takže prostě nenaspoříJo. Životní úroveň, na kterou jsou to momentálně lidé zvyklí, není zrovna zadarmo.
Ono hezký měřítko je, jakou část příjmů člověka (resp. domácnosti) zabere zaplacení bydlení, jídla a cesty do práce/školy.To vůbec není měřítko. U člověka se služebním bytem, nebo dokonce i se stravou a cestou do pracoviště dvacet metrů ti tento poměr dává nízká čísla až nulu. Navíc v různých dobách máš různý poměr lidí, kteří mají jako součást práce byt, případně stravu. Dnes jich je tady u nás IMO mnohem míň než dřív.
Dobře, nahraď si místo "příjmu člověka" "náklady zaměstanvatele" na tohoto člověka, tím to o ten vliv služebních bytů, aut a kantýn +- znormalizuješ.Dobře. On život není jen o nějaké virtuální ekonomické úrovni, takže ať to znormalizujeme sebelépe, stejně s tím srovnáním budou potíže.
Tie.davy cechoslovakov tam boli preto, lebo nikam inam chudaci chodit nemohli.otázka nebyla kam mohli nebo nemohli, nýbrž jak se tam vůbec dostali, když na to prý neměli ...
A tie dovolenky vyzerali tak, ze byvali v stanochzato dnes už do kempů nikdo nejezdí, že ... já si teda moc dobře vybavuju, když jsme po revoluci vyrazili někam do Francie k Atlantiku, jak tam byly kempy narvaný, stan na stanu, a česky se tam rozhodně nemluvilo; naposled jsme takhle byli před pár lety na severu, okružní jízda přes Norsko, no, ti nizozemci, co tam převážně stanovali, to určitě byli nějaký pohrobci našeho režimu, že jejich dovolená vypadala takhle ...
a zrali cely cas konzervy, co si priniesli so sebou.to byl ovšem problém kurzů a cenový úrovně jednotlivejch věcí v různejch zemích třeba u dederonů se do hospody na jídlo chodilo docela běžně
Staci so zobrat statistiky, kolko ludia minaju na dovolenky teraz a kolko minali predtym.ano prosím, sem s nimi!
To, ze existuju ludia, ktori si nedokazu zarobit peniaze, prip. ludia, ktori sa v dosledku svojej hluposti a chamtivosti prilis zadlzili, na veci nic nemeni.drobným detailíčkem je, že těchto lidí jsou nějaký 2/3 pracujících (o životní úrovni důchodců apod. se snad radši ani bavit nebudeme, že ...)
- jaký krásný podsunutý argument ... ono totiž citované bylo reakcí na To, ze existuju ludia, ktori si nedokazu zarobit peniaze čili úplně jiné tvrzení než že "(2/3 pracujících) nejede do zahraničí na dovolenou" a pro statistiky platů opravdu nechodím na idnesdrobným detailíčkem je, že těchto lidí jsou nějaký 2/3 pracujícíchMoc ty informace na idnes žereš, pochybuji že 2/3 pracujících nejede do zahraničí na dovolenou, protože by na to neušetřili, to by chělo abys dodal někaý věrohodný zdroj.
Ostatní mají dodat statistiky, a ty sem práskneš "2/3 pracujících", a když po tobě chci odkaz, tak jsem... asi moc drzý? Mám to brát tedy jako fakt, jakkoliv to je nereálné???ROFL, jako sorry, ale fakt ti nebudu dokazovat něco, co jsem neřekl a k tomu původnímu, zde je zdroj odpovídající tvé úrovni