Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: R. K., písmo: Martin Stiborský
R. K. doufá, že promine i Hana Žantovská.
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
n
platí, že n
-tý prvek zmíněné posloupnosti je 1+(n-1)/2
. Očíslovat si můžete dokonce i racionální čísla. Podívejte se na mohutnost množiny.
Představme si ovčáka, který má dvě stáda ovcí - bílých a černých. Ovčák se rozhodne zjistit, které ze stád je větší, ale má velký problém - neumí počítat. Dlouho nad svým problémem přemýšlí, až ho napadne jednoduché řešení. Bere postupně ovce vždy po jedné z každého stáda a přivazuje je k sobě, vždy černou k bílé. Ví, že až s tím skončí, nezbude mu buď žádná volná bílá ovce, ale několik černých ano, nebo nezbude naopak žádná volná černá, ale několik bílých ano a konečně se může stát, že nezbude žádná bílá ani černá ovce. V prvním případě ovčák ví, že bílých ovcí je méně, ve druhém je černých méně a ve třetím případě jsou všechny ovce svázány po dvojcích k sobě, a tedy jsou obě stáda stejně početná.Kde na konci? Přirozených čísel je nekonečně mnoho, nikdy nedojdete na konec.
n
s reálným číslem 1/n
, tak by reálná čísla větší než 1 zůstala nesvázaná.
Ale 2 x nekonečno je mnohem větší nekonečno než to druhé nekonečno...Místo x mělo být ^
Opravte si konečně:"Lidé se dělí do 10 skupin. Na ty...". Lidé se dělí na 2 skupin nezní moc dobřeHolt MaFy patří do té druhé skupiny, nenaděláš nic.
No neviem. Podľa mňa čítať 10 ako dva je pekná blbosť (obzvlášť ak sa nepovie, o ktorú sústavu sa jedná). Ideálne by sa malo vymyslieť pozičné binárne výrazivo. Niečo ako 1 = uk, 2 = paf, 4 = muf, 8 = jop, 16 = bid ... Potom 19 = bid paf uk a pod. Pripadá mi to oveľa vhodnejšie než používať dekadentné (pun intended) výrazy
Huh? Jak to súvisí s počítačom? Alebo si dnes ľudia myslia, že binárna sústava vznikla s príchodom prvého IBM PC?
Mno, nie som si úplne istý, či je to jasné všetkým
Tú skladbu si púšťam vždy, keď ma napadnú kacírske myšlienky, či Haskell alebo Smalltalk náhodou nie je lepší
Jasné, ale to nie je môj prípad