Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
"stejně jako možnost vstoupit do BIOSu a tam si to nastavit."
Od autora clanku na abclinuxu bych cekal, ze bude vedet, ze pocitace Apple BIOS neobsahuji. Stejne tak bych cekal, ze bude vedet, ze se bootovani z mechaniky spousti stiskem klavesy C, ci se vyvola bootmenu stiskem "option".
Samozrejme. Hovorím tomu MHD. Keď idem raz za čas do Bratislavy, mám "nabiflené" čísla spojov a ich praktická realizácia je podružná.
Taky souhlasím. Mám Powerbook. MASOX mi jako systém včetně systémových aplikací (Mail.app apod) úplně vyhovuje.
Linux jsem se rozhodl nainstalovat, protože ho používám v práci a jsem zvyklý na aplikace typu Inkscape, který se v Masoxu pouštějí přes X. To je otřesný, protože se vám např. změní kombinace kláves, dialogový okna GTK vypadají jak pěst na oko, rozeserou se vám fonty apod.
Nakonec jsem se vrátil k Masoxu, protože mi chyběl komfort dokonale sladěnýho HW a systému. Navíc jsem narazil zase na jiný problémy typu, že je omezený počet oddílů, který si můžete na disku vytvořit.
Jinak Mac používám už 12 let a ze zkušenosti můžu říct, že nainstalovat Linux se vyplatí tomu, kdo má starý stroj. Jobs se se zákazníky skutečně nemazlí a je běžný, že na stroj, který ještě obstojně běží, zruší podporu. Potom je skutečně lepší Masox (nebo systémy 9 a nižší) smazat a pustit tam tučnáka.
Jo, jak? Sup sem s nim.
On Mac OS nepouziva X (presneji receno muze, ale nechcete to delat, protoze ma je v porovnani s nativnimi okny v zalostnem stavu), takze jsem docela zvedavy.
Coz je nepouzitelne, protoze X11 aplikacim se lide v Mac OSu vyhybaji co to jde.
No, teoreticky muzu, muzu si zkompilovat firefox pouzivajici X, pouzivat xterm misto Terminalu, zkompilovat si X pouzivajici thunderbird misto Mailu, nahradit appli JVM svym ... jako jde to, ale neni to ono :)
OpenGL na Linuxu pochopitelne funguje, a GCD je akorat hezkej buzzword.
Tiskni
Sdílej: