OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak nějak nechápu, proč kvůli screenshotům někdo nebude novou verzi instalovat/nebude na ni přecházet ... aktuální styl bude možné stále použít, programy také bude moci člověk používat takové, které doposud, pouze maximálně v nové verzi ... samotnému mi asi nebude všechno vyhovovat v základním nastavení, ale že bych právě kvůli tomu přechod na novou verzi nedělal ...
Cetl jste nadpis clanku? Pokud ano, proc jste ho oteviral?
vidis, me se to libi :-O
S tim tak uplne nesouhlasim - spravuju pocitace kamaradum a davam jim tam LTS, abych nemusel tak casto upgradovat, takze pro mne LTS smysl ma.
Na druhou stranu si myslim, ze nejsou moc dobre zvoleny intervaly vydavani a podpory - pri normalni verzi jsem nucenej upgradovat po 1,5 roce, kdy konci podpora. Pokud jdu po LTS, jsem nucen upgradovat co 2 roky, protoze po 3 letech nemam LTS verzi. Rozdil pul roku opravdu nema smysl.
Navic po vyjiti nove verze LTS uplne staci pul rocni podpora, coz je dostatecnej cas na upgrade - dalsi pulrok uz je uplne zbytecny.
Jak uz jsem psal - pro mne LTS ma vyznam, jen bych upravil terminy vychazeni a podpory na 2,5 + 3 nebo 3 + 3,5 nebo 3 + 3 a 1 mesic pro nejkritictejsi diry.
pri normalni verzi jsem nucenej upgradovat po 1,5 roce, kdy konci podporaJá bych si tedy na upgrade ob dvě verze netroufl. Postinst skripty v balíčcích by se s tím asi moc dobře nevyrovnaly. Upgrade mezi LTS by měl být odladěnější.
tr/<>/[]/
[h2]HTTP ERROR: 404[/h2][pre]NOT_FOUND[/pre] [p]RequestURI=/images/clanky/jezek/ubuntu-10.04-lucid-lynx-screenshot-predvolby-aplikaci-spoustenych-pri-prihl[/p][p][i][small][a href="http://jetty.mortbay.org/"]Powered by Jetty://[/a][/small][/i][/p][br/]
s/</</g
my $skill = $LAMA;
Nezobrazí se mi obrazkyOmlouvám se, vadný znak v názvu souboru. Opraveno.
Tiskni
Sdílej: