Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
printf 'uzivatel@domena\0uzivatel@domena\0heslo' | mimencodevygenerovany retezec se posle
AUTH PLAIN retezec
/usr/sbin/stunnel -r tsunami.locnet:25 -c -f -n smtp -P none -D debug
smtp-source
. Hodnocení: čtyři praček Whirlpool.
S úsměvem vzpomínám, jak jsem loni učil na SSŠVT v Praze na Proseku a při maturitě zkoušel ze zaslání a výběru pošty přes protokoly SMTP, IMAP-4 a POP-3. Trénovali jsme to cca měsíc a troufám si říct, že to dobrá polovička lidí ovládala (pro nezasvěcené, polovička je obrovský úspěch). Při maturitě jsme z toho udělali jakousi show, když měl zkoušený poslat jménem zástupce ředitele emaily a následně si je přečíst. Předseda komise byl u vytržení a strašně se mu ta demonstrace líbila, zejména po mém vysvětlení, že úplně stejně pracuje outlook. Zástupce ředitele, zkušený síťař, nevěřícně kroutil hlavou a s údivem se mě ptal, cože jsem je to učil. Nezbylo mi než-li prásknout pravdu, že jsem je učil i související RFC, o kterých jim taktně řekli, 6e sice existují, ale že to není nic pro ně.
Docela jsme se u maturity i nasmáli, zejména když jsem nadhodil téma filtrování pošty. Z nešťastníka jsem se snažil dostat to, že by infikovaný e-mail uložil do karantény a jelikož předemnou maturovali z angličtiny, probírali i téma jako jsou zvířata v Anglii a jak na to, když si je tam chce člověk dovézt. Použil jsem analogii s pejskem, kdy daný člověk měl jet do Anglie pracovat na cca 10 let a měl si s sebou vzít i svého oblíbeného pejska. Moje otázka zněla, kdeže toho pejska nechá po nějakou určitou dobu. Ovšem prohlášení zkoušeného, že nechá svého oblíbence na poště, nás všechny dostalo.
:)
Ja si zase pamatuju, jak na me pri maturite koukal prisedici (matikar!), kdyz jsem popisoval algoritmus na prevod desitkovych cisel do dvojkove soust. :)
An SMTP server SHOULD have a timeout of at least 5 minutes while it is awaiting the next command from the sender.
openssl s_client -connect localhost:pop3s
[tsunami@vodik]$ openssl s_client -h unknown option -h usage: s_client args -host host - use -connect instead -port port - use -connect instead -connect host:port - who to connect to (default is localhost:4433)
Tiskni
Sdílej: