Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nové drony Parrotu je možné rozdělit do tří kategorií: prvně jde o standardní letecké drony, dále pak o pozemní drony (jezdí po zemi a mohou skákat do určité výšky) a nakonec o vodní drony (tj. klasický letecký dron, který kromě létání umí jezdit i po vodě). Všechna zařízení je možné ovládat pomocí mobilních zařízení (v závislosti na modelu) skrze Wi-Fi nebo Bluetooth a mobilní aplikaci Freeflight 3.0 (dostupná pro smartphony i tablety). Všechny drony mají 550mAh baterie a dobíjejí se pomocí micro USB portu.
Letecké dronyParrot nově nabízí hned pět leteckých dronů, které jsou rozděleny do dvou kategorií: tři drony (SWAT, Blaze a McClane) pro noční létání vybavené LED světýlky s cenovkou 129 euro a dva modely (Mars a Travis) typu Cargo s cenou 99 euro, které zvládnou přenášet náklad. Rozměry dronů jsou 15 x 15 x 4 cm a váží 58 gramů. Zařízení zvládnout letět po dobu devíti minut rychlostí až 18 km/h a jejich dobíjení trvá pětadvacet minut.
Drony zvládnou také ve vzduchu dělat různé „triky“ jako třeba otočit se takřka na místě o 90 či 180 stupňů nebo létat v přednastavených smyčkách. Letecké drony je možné ovládat pouze pomocí Bluetooth, a to na vzdálenost až 30 metrů.
K ukládání obrázků získaných pomocí připevněných VGA fotoaparátů slouží 1GB prostor na disku. Video bohužel snímat nelze. Kromě fotoaparátu jsou drony vybaveny akcelerometrem, gyroskopem a ultrazvukovým senzorem, který měří výšku dronu nad zemí.
Pozemní drony se pohybují pomocí dvou velkých kol, přičemž mohou skákat až 80 cm do výšky. Jak uvádí Parrot, díky integrovanému gyroskopu drony „vždy dopadnou na svá kola“. Zařízení o rozměrech 18,6 x 15,5 x 11,6 cm ovládáte skrze Wi-Fi a do vzdálenosti 50 metrů.
Podrobné informace o procesoru a paměti RAM nebyly zveřejněny. Parrot na své produktové stránce uvádí pouze to, že drony mohou ukládat snímky či videa pořízená VGA kamerkou s rozlišením 640 x 480 pixelů na 4GB flash disk. Roboti jsou vybaveni reproduktorem a mikrofonem. V provozu na jedno nabití vydrží 20 minut.
Pozemní drony jsou dostupné ve dvou modelových řadách: noční a závodní. Noční modely (Diesel, Marshall a Buzz) váží 192 gramů a dokáží jet rychlostí až 7 km/h. O světlo se starají LEDky. Uživatelé mohou pomocí aplikace vysílat také světelné signály.
Závodní roboti (Jett, Tuk-Tuk a Max) umí jezdit téměř dvojnásobnou rychlostí - 13 km/h - přičemž jejich kola je možné „smrsknout“ blíž k sobě, aby robot projel úzkým prostorem, či je naopak při průjezdu těžký terénem oddálit. Skákat mohou do výšky 75 cm.
Vodní dronyPoslední kategorií jsou vodní drony. Ty umí létat podobně jako letecké drony popsané v první kategorii, ale kromě toho je možné z nich udělat „lodičky“ na dálkové ovládání. K dispozici jsou dva modely (Orak a Newz), jejichž rozměry jsou 32 x 32 x 14 cm a váha 247 gramů.
Lodička dokáže na jedno nabití jet rychlostí 10 km/h po dobu sedmi minut. Létat pak drony mohou rychlostí 18 km/h. Stejně jako letecké drony, i Ork a Newz se ovládají pomocí Bluetooth až na vzdálenost 20 metrů a snímky (video zde podporováno není) pořízené pomocí VGA fotoaparátu ukládají na 1GB flash disk. Fotoaparát je možné umístit i pod vodu.
V současné době jsou drony Parrotu dostupné pouze ve Francii, přičemž na počátku července se dostanou do Velké Británie a rozšíření prodeje do dalších zemí bude následovat. Ceny začínají na 199 euro u pozemních modelů, 99 euro u leteckých a 169 euro u vodních.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
payloadnáklad
A wifi mi nepřijde jako nejspolehlivější technologie které bych chtěl svěřit ovládání takové věci.Je to prťavá hračka. Pokud je dostatečně chytrá na to, aby se nerozsekala o zem jakmile ztratí signál nebo to tršku škytne, tak je to v pohodě. Z praktického hlediska je to fajn, neboť lze jako ovladač použít prakticky jakýkoliv telefon, kam jde nainstalovat aplikace na ovládání.