Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Nové drony Parrotu je možné rozdělit do tří kategorií: prvně jde o standardní letecké drony, dále pak o pozemní drony (jezdí po zemi a mohou skákat do určité výšky) a nakonec o vodní drony (tj. klasický letecký dron, který kromě létání umí jezdit i po vodě). Všechna zařízení je možné ovládat pomocí mobilních zařízení (v závislosti na modelu) skrze Wi-Fi nebo Bluetooth a mobilní aplikaci Freeflight 3.0 (dostupná pro smartphony i tablety). Všechny drony mají 550mAh baterie a dobíjejí se pomocí micro USB portu.
Letecké dronyParrot nově nabízí hned pět leteckých dronů, které jsou rozděleny do dvou kategorií: tři drony (SWAT, Blaze a McClane) pro noční létání vybavené LED světýlky s cenovkou 129 euro a dva modely (Mars a Travis) typu Cargo s cenou 99 euro, které zvládnou přenášet náklad. Rozměry dronů jsou 15 x 15 x 4 cm a váží 58 gramů. Zařízení zvládnout letět po dobu devíti minut rychlostí až 18 km/h a jejich dobíjení trvá pětadvacet minut.
Drony zvládnou také ve vzduchu dělat různé „triky“ jako třeba otočit se takřka na místě o 90 či 180 stupňů nebo létat v přednastavených smyčkách. Letecké drony je možné ovládat pouze pomocí Bluetooth, a to na vzdálenost až 30 metrů.
K ukládání obrázků získaných pomocí připevněných VGA fotoaparátů slouží 1GB prostor na disku. Video bohužel snímat nelze. Kromě fotoaparátu jsou drony vybaveny akcelerometrem, gyroskopem a ultrazvukovým senzorem, který měří výšku dronu nad zemí.
Pozemní drony se pohybují pomocí dvou velkých kol, přičemž mohou skákat až 80 cm do výšky. Jak uvádí Parrot, díky integrovanému gyroskopu drony „vždy dopadnou na svá kola“. Zařízení o rozměrech 18,6 x 15,5 x 11,6 cm ovládáte skrze Wi-Fi a do vzdálenosti 50 metrů.
Podrobné informace o procesoru a paměti RAM nebyly zveřejněny. Parrot na své produktové stránce uvádí pouze to, že drony mohou ukládat snímky či videa pořízená VGA kamerkou s rozlišením 640 x 480 pixelů na 4GB flash disk. Roboti jsou vybaveni reproduktorem a mikrofonem. V provozu na jedno nabití vydrží 20 minut.
Pozemní drony jsou dostupné ve dvou modelových řadách: noční a závodní. Noční modely (Diesel, Marshall a Buzz) váží 192 gramů a dokáží jet rychlostí až 7 km/h. O světlo se starají LEDky. Uživatelé mohou pomocí aplikace vysílat také světelné signály.
Závodní roboti (Jett, Tuk-Tuk a Max) umí jezdit téměř dvojnásobnou rychlostí - 13 km/h - přičemž jejich kola je možné „smrsknout“ blíž k sobě, aby robot projel úzkým prostorem, či je naopak při průjezdu těžký terénem oddálit. Skákat mohou do výšky 75 cm.
Vodní dronyPoslední kategorií jsou vodní drony. Ty umí létat podobně jako letecké drony popsané v první kategorii, ale kromě toho je možné z nich udělat „lodičky“ na dálkové ovládání. K dispozici jsou dva modely (Orak a Newz), jejichž rozměry jsou 32 x 32 x 14 cm a váha 247 gramů.
Lodička dokáže na jedno nabití jet rychlostí 10 km/h po dobu sedmi minut. Létat pak drony mohou rychlostí 18 km/h. Stejně jako letecké drony, i Ork a Newz se ovládají pomocí Bluetooth až na vzdálenost 20 metrů a snímky (video zde podporováno není) pořízené pomocí VGA fotoaparátu ukládají na 1GB flash disk. Fotoaparát je možné umístit i pod vodu.
V současné době jsou drony Parrotu dostupné pouze ve Francii, přičemž na počátku července se dostanou do Velké Británie a rozšíření prodeje do dalších zemí bude následovat. Ceny začínají na 199 euro u pozemních modelů, 99 euro u leteckých a 169 euro u vodních.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
payloadnáklad
A wifi mi nepřijde jako nejspolehlivější technologie které bych chtěl svěřit ovládání takové věci.Je to prťavá hračka. Pokud je dostatečně chytrá na to, aby se nerozsekala o zem jakmile ztratí signál nebo to tršku škytne, tak je to v pohodě. Z praktického hlediska je to fajn, neboť lze jako ovladač použít prakticky jakýkoliv telefon, kam jde nainstalovat aplikace na ovládání.