Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
z krasne zvladnute prednasky, kde clovek slysi jen sales, sales, sales, jsme nejlepsi, sales, sales, salesMyslíš toho kravaťáka z Intelu, co „přednášel“ o MeeGo?
Kdyz je nepovedena foss prednaska bez jedine smyslplne informace, dobra, beru to - nema smysl.No nedá se říct, že by ta přednáška byla bez jediné smysluplné informace. Jenže ty informace, co se daly vyzobnout, by se daly shrnout do "exituje KVM/QEMU a dá se tím virtualizovat, existuje libvirt a dá se tím ovládat leccos pomocí CLI a GUI, existují řídící skupiny". Pro lidi, kteří o tom tématu něco ví je to IMO půl hodiny bez nových informací.
No nedá se říct, že by ta přednáška byla bez jediné smysluplné informace. Jenže ty informace, co se daly vyzobnout, by se daly shrnout do "exituje KVM/QEMU a dá se tím virtualizovat, existuje libvirt a dá se tím ovládat leccos pomocí CLI a GUI, existují řídící skupiny". Pro lidi, kteří o tom tématu něco ví je to IMO půl hodiny bez nových informací.
Tady musím podotknout, že přednáška byla právě pro lidi, kteří o KVM nikdy neslyšeli a neví co je to libvirt. Když jsme vyplňovali formulář pro pořadatele, tak jsme specificky zaškrtli, že se jedná o přednášku pro začátečníky. To že to pak nikde nebylo uvedeno mě celkem překvapilo. Nepochopil jsem proč se nás tedy ptali na cílovou skupinu, když pak vše bylo "na hromadě".
Pokud bychom chtěli mluvit o tom, co je nového v KVM tak se přednáška bude jmenovat "Co je nového v KVM"
To že to pak nikde nebylo uvedeno mě celkem překvapilo.Jo, to byla vcelku důležitá informace.
Pokud bychom chtěli mluvit o tom, co je nového v KVM tak se přednáška bude jmenovat "Co je nového v KVM"No, u přednášky, která se zabývá cgroups, je "co je nového v KVM" IMO implicitní. Pokud vím, tak třeba memsw rozšíření v omezování paměti není v jádře ani rok (mluvím o období, kdy to není označené jako EXPERIMENTAL) Nicméně i když to vezmu jako přednášku pro začátečníky, tak věci, které jsem psal nahoře, platí - v některých případech o to víc. Fajn, libvirt bych v takovém případě bral jako OK, bylo popsáno, co to umí a k čemu je to dobré, což pro začátečníky a s celkovým časem 30 minut je asi akorát. Ale co se řídících skupin týče, z toho popisu bych si jako začátečník rozhodně neodnesl žádnou informaci o tom, proč se jimi vůbec zabývat a jak to souvisí s virtualizací. A popis QEMU/KVM byl IMO zmatený - kdybych nevěděl, o čem je řeč, tak si z toho asi moc neodnesu.
uznávám, že se mi přednáška moc nepovedla - celé jsem si to představoval jinak. Připravený jsem samozřejmě byl, bez to ho bych tam nelezl, ale na rovinu - jak jsem si stoupl před těch zhruba 200 lidí a měl začít mluvit - celý koncept se mi vypařil z hlavy. Nejsem žádný introvert a nemám problém mluvit ve společnosti cizích lidí, ale nečekal jsem, že tréma bude až taková. Byla to moje první zkušenost s tak velkým publikem a na podobné akci (jsem zvyklý na 5 - 15 lidí, když školím za naší firmu), ale tím se neomlouvám.
Řekl bych, že nejsi jediný koho jsem zklamal. Na druhou stranu to pro mě byla neocenitelná zkušenost a vím co mě eventuálně příště čeká a na co se soustředit atp. Myslím si, že člověk to jinak, než opakovanou zkušeností nezíská (alespoň větší sebejistotu). Také mě celkem dostalo jak rychle ubíhal čas (alespoň z mého pohledu), než jsem se nadál tak bylo 15 minut pryč, možná jsem kvůli tomu trochu zazmatkoval. S Michalem jsme se potom shodli, že to chce minimálně 45 minut.
Jaký dotaz nebyl zodpovězen?
než jsem se nadál tak bylo 15 minut pryč, možná jsem kvůli tomu trochu zazmatkoval. S Michalem jsme se potom shodli, že to chce minimálně 45 minut.Tak s tím souhlas, půl hodiny na jednu přednášku bylo málo - hodně přednášejících mělo problém s tím se do toho času vejít a utínali jim je pořadatelé.
Jaký dotaz nebyl zodpovězen?Ten o KSM - přiznám se, že už si přesně nepamatuju, co jste tam říkali, ale smysl to moc nedávalo.
Tiskni
Sdílej: