Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Tento díl zatím nebude oplývat mnoha AFS příkazy, takže máte čas se pustit do instalace. Pokud se vám do toho nechce, je v nabídce zabalený obraz pro VirtualBox (924 MB) se základním Debianem a s připraveným OpenAFS serverem i klientem. Při přípravě obrazu bylo postupováno dle druhého dílu, hesla do jednotlivých systémů jsou vždy shodná s uživatelským jménem:
V úvodním dílu jsem naznačil, že AFS volume lze přirovnat k logickému volumu v LVM. Na obrázku níže najdete velmi hrubé srovnání AFS a LVM. Logika je vesměs stejná, kdy napřed sdružíme diskové kapacity do nějakého celku a následně je parcelujeme a přiřazujeme. Rozdíl je v tom, že AFS volumy se většinou používají menší, ale v daleko větším počtu.
Každý volume je jednoznačně identifikovatelný podle svého čísla (id) a má jedinečné jméno (volume name). V kombinaci s informací o file serveru a partition lze pracovat i s konkrétním volumem. Například pokud chcete volume zamknout, musíte znát jeho jméno nebo id a jméno file serveru s partition na které je volume uložen.
Jako každý síťový souborový systém je primárním účelem AFS poskytování diskového prostoru skrze počítačovou síť. V tomto prostoru můžete mít uloženy soubory, adresáře a symbolické odkazy (hard linky s omezením pouze v aktuálním adresáři). V AFS pak existuji mount pointy (což je způsob, jak propojit jednotlivé volumy mezi sebou), které se ve výsledku tváří jako adresáře.
Naproti tomu vám AFS neumožní vytvořit unixové sokety,
pojmenované roury a další speciální soubory, jako jsou
zařízení v /dev/
.
vos
Pro manipulaci s volumy se používá příkaz vos
, který je
administrativním rozhraním pro Volume Server a Volume Location Server (oběma
serverům se budeme detailně věnovat v příštím dílu).
Tento příkaz můžete použít pro vytvoření, přesun, smazání, replikaci,
zálohování, výpis informací a mnoho dalších operací s volumy. Pro příkaz
vos
nemusíte mít připojený AFS, stačí vám, pokud máte
správně zkonfigurované soubory v /etc/openafs/
.
Jako správce AFS budete nejčastěji používat příkaz
vos examine
(parametry všech příkazů lze zkracovat, vizte nápovědu).
Výjimečně použiji výpis z mé domovské buňky zcu.cz
, protože
na ni bude vidět trochu více, než v současné době máme nakonfigurováno v naší
buňce foo.bar
, příkaz si můžete vyzkoušet taky, protože AFS
umožňuje nahlížení i do cizích buňek. Výpis jsem očísloval programem
nl
, protože jej budeme dále rozebírat:
~$ vos examine root.afs -cell zcu.cz | nl 1 root.afs 876128340 RW 217 K On-line 2 eurynome.zcu.cz /Vicenza 3 RWrite 876128340 ROnly 876128341 Backup 876216407 4 MaxQuota 5000 K 5 Creation Fri Nov 10 16:10:34 2006 6 Copy Fri Nov 10 16:10:33 2006 7 Backup Wed Feb 9 15:42:35 2011 8 Last Update Tue Feb 1 13:29:18 2011 9 0 accesses in the past day (i.e., vnode references) 10 RWrite: 876128340 ROnly: 876128341 Backup: 876216407 11 number of sites -> 7 12 server eurynome.zcu.cz partition /vicepb RW Site 13 server eurynome.zcu.cz partition /vicepb RO Site 14 server eurynome2.zcu.cz partition /vicepb RO Site 15 server dce.zcu.cz partition /vicepg RO Site 16 server harpia.zcu.cz partition /vicepa RO Site 17 server ezop.fpe.zcu.cz partition /vicepa RO Site 18 server fennel.fek.zcu.cz partition /vicepa RO Site
Pokud chcete informace o jiném volumu z jiné než vaší buňky, stačí říct, vyzkoušejte například:
~$ vos examine root.project -cell grand.central.org
Ve výpisu je vidět spousta informací, které jsou rozděleny prázdnou řádkou na dvě části. Horní část pochází z informací od souborového serveru, tedy přímo z metadat volumu uloženého na disku. Druhá část je z Volume Location databáze (VLDB), v níž jsou uchovávány lokace volumů.
Výpis si rozebereme po řádcích:
root.afs
a root.cell
má většina AFS buněk, můžete se podívat tedy na i na ty svoje.AFS rozlišuje několik typů volumů podle toho k čemu slouží a jak se vytvářejí:
vos release
. Na každém serveru můžete mít jednu plnohodnotnou kopii,
doporučuje se mít jednu na stejném umístění jako RW, v takovém případě se
šetří místem, protože se zaznamenávají pouze rozdíly mezi RW a RO. RO volumy
jsou automaticky
pojmenovány dle RW volumu s koncovkou .readonly
. O jejich vytvoření
a umístění rozhoduje administrátor AFS..backup
.
Stejně jako u RO volumů o založení BK volumů rozhoduje administrátor AFS,
tyto typy volumů tedy nevznikají automaticky (pokud nebudeme uvažovat o
nějakém skriptu).
Občas se může stát, že selže releasování volumu (synchronizace RO volumů z RW). Potom vás na to upozorní informace o volumu:
~$ vos examine users -cell zcu.cz | nl 1 users 875764770 RW 42664 K On-line 2 elektra3.zcu.cz /vicepa 3 RWrite 875764770 ROnly 0 Backup 876029950 4 MaxQuota 0 K 5 Creation Fri Aug 26 03:14:30 2005 6 Copy Thu Mar 9 22:27:06 2006 7 Backup Thu Mar 9 22:27:54 2006 8 Last Update Wed Feb 9 14:46:20 2011 9 195898 accesses in the past day (i.e., vnode references) 10 RWrite: 875764770 ROnly: 875764771 Backup: 876029950 RClone: 875764771 11 number of sites -> 7 12 server elektra3.zcu.cz partition /vicepa RW Site -- New release 13 server harpia.zcu.cz partition /vicepa RO Site -- New release 14 server elektra3.zcu.cz partition /vicepa RO Site -- New release 15 server fennel.fek.zcu.cz partition /vicepa RO Site -- New release 16 server ezop.fpe.zcu.cz partition /vicepa RO Site -- New release 17 server dce2.zcu.cz partition /vicepb RO Site -- Old release 18 server eurynome2.zcu.cz partition /vicepc RO Site -- New release
První, čeho si všimněte, je, že řádky 12 až 18 jsou vyznačeny informací o aktuálnosti uložených dat na file serverech. Druhý rozdíl je, že souborový server ztratil informaci o existenci RO volumu (řádek 3), kdežto ve VLDB tato informace je (řádek 10), zde je navíc uvedeno, že existuje klon volume. Na tomto výpisu si ještě všimněte, že kvóta je nastavena na nulu (ř. 4), to opět znamená, že kvóta neexistuje a tak volume nemá žádné omezení velikosti. Oproti minulému výpisu je na řádku 9 vidět počet přístupů k volumu.
Uživatelé tímto nejsou nikterak postihnutí, klienti automaticky použijí pouze aktuální verzi RO volumu, jde o problém údržby AFS. Problém lze vyřešit několika způsoby, ten nejjednodušší je pokusit se jej znova releasnout. Jak releasování funguje bude určitě v některém z dalších dílů.
Jako administrátor AFS můžete s volumy dělat různé věci, aniž byste ovlivnil nebo omezil uživatele. Pojem volume se v AFS objevuje prakticky všude a bez správné představy lze sice AFS používat, ale nikoliv spravovat.
V dalším díle si povíme o tom, jaké typy serverů jsme si minule nainstalovali a co vlastně mají za odpovědnost.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Naproti tomu vám AFS neumožní vytvořit unixové sokety, pojmenované roury a další speciální soubory, jako jsou zařízení v /dev/Jinými slovy, tenhle souborový systém je napiču.