Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
ubuntu
odladěnostLOL
Chceš se něco naučit, tak do toho skoč po hlavě!zapominas ze jsou uzivatele co se NECHTEJI neco naucit, ale chteji system pouzivat a obcas si nejake nastaveni nakliknout, to ze ja takovy uzivatel nejsem, neznamena ze se budu tvarit ze takovej neni nikdo, ani nebudu odsuzovat moznosti snadneho nastaveni naklikanim...
z deb based je *buntu nebo Mint nejprivetivejsi,No Ubuntu určitě ne, protože třeba takový debian je mnohem uživatelsky přívětivější, neb narozdíl od Ubuntu mu UI nepadá jako zralé hrušky.
Jsou dvě možnosti:
[...] Meleš pořád svoje nesmysly, každý je špatný, jen ty jsi CEO vesmíru.. [...]tohle je ovsem jasne nepochopeni, resp. nedostatek informaci, kdyz bys cetl zlomek z te diskuze co pises ze se opakuju, tak ja volam po otevrenosti a naslouchani ostatnim, nenuceni sveho nazoru a nevydavani ho za absolutni pravdu, tedy presne opak toho co delal Ales kterej se opravdu tvari ze je CEO vesmiru ;)
A ano taky si myslím že OS a konfigurace systému by neměl dělat někdo kdo tomu nerozumí. Jak si lidi volají opraváře pro pračky, ledničky, auta a cokoli jiného, pc by neměl být výjimkou.kdyz davas primer tak aspon zkus vymyslet neco rozumneho :) vem si kolik lidi by si chtelo nainstalovat GNU/Linux a jen ho pouzivat a nemaji zkusenosti a zamysli se nad tim jestli to neni nekolikaradove mensi mnozstvi nez ve zkutecnosti:
Snad ne tím naroubovaním apt na rpm?Hm. Projekt apt-rpm a před ním to řešil projekt apt4rpm. Díky němu jsem objevil v r. 2003 Synaptic. MichaeluVogt tenkrát už asi rok vyvíjel pro Conectivu pro to GUI – Synaptic, přišlo mi to jako super aplikace s budoucností, tak jsem pro něj udělal českou lokalizaci. Jenže u Mandrake upřednostnili místo aptu urmpi, tak jsem šel o dům dál. Mandrake pak Conectivu koupil, a šel o dům dál i Michael Vogt – jemu hodilo podle záznamů v gitu r. 2006 lano Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: