Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Cloud computing je na internetu založený model vývoje a používaní počítačových technologií. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat pomocí webového prohlížeče a používat prakticky odkudkoliv. Uživatelé neplatí (za předpokladu, že je služba placená) za vlastní software, ale za jeho užití. Nabídka aplikací se pohybuje od kancelářských aplikací, přes systémy pro distribuované výpočty, až po operační systémy provozované v prohlížečích, jako je například eyeOS či Cloud. Zdroj: Wikipedie.
To znamená myslet nad rámec desktopu a za hranice našich vlastních datových center. Je třeba přemýšlet o rozumnějších metodách zpracovávání těch 15 petabajtů nových informací, které vytváříme každý den. Stejně tak musíme brát v potaz masívní nárůst propojených zařízení, která používáme pro práci s těmito daty. Je nutno optimalizovat pro pozoruhodně rozmanité pracovní zátěže, se kterými se potýkají podniky, organizace a veřejné správy.
Je čas pro platformu navrženou pro účelnou a účinnou práci s výpočetními zdroji v široce otevřených prostorech… jinými slovy, všude. Je čas uvažovat o cloud comuptingu.
Pracovní stanice bývaly svázány s mainframy. Nyní komunikují s cloudem.
Výhody cloud computingu – přístup k datům a aplikacím uloženým na vzdáleném hardwaru prostřednictvím internetu místo uchovávání toho všeho na lokálních pracovních stanicích – pro mnohé stále ještě vyžadují velký myšlenkový skok. Ale protože se pracovní stanice v současné době dostane téměř všude v podobě chytrého telefonu, oškubaného netbooku, nebo dokonce čtečky elektronických knih (eBook), je to v podstatě virtuální desktop fungující ve spojení s virtuálním serverem. Může-li uživatel kamkoliv, tak může i zdroj dat a aplikací.
Cloud do rovnice přidává pružnost pro škálování podle dostupné šířky pásma a cenovou dostupnost modelu, se kterým se platí jen za to, co je skutečně použito. A naopak odebírá energeticky náročný hardware z vašeho prostředí. Připočtěte bezpečnost a zkušenosti značky IBM, které jsou součástí každého globálního cloud computing centra – špičky v oboru – jež spravuje, ale také všech podnikových soukromých cloudů. Výsledek: Chytřejší přístup k využívání výpočetních zdrojů založený na kvalitním vybavení a propojení.
To vše je ztělesněno v cloud portfoliu IBM Smart Business, které jako první v oboru dává k dispozici sadu cloud služeb a integrovaných produktů zaměřených na enterprise. Přináší sofistikovanou technologii pro automatizaci a samo-obsluhu širokého spektra úloh: vývoj softwaru a testování, správa desktopů a zařízení a spolupráce.
Nabídka zahrnuje:
![]() |
Jihoafrická finanční instituce Nedbank automatizuje obchodní procesy pomocí cloud technologií. „Cloud technologie od IBM prokázala, že můžeme výrazně zkrátit dobu potřebnou k zavádění nových služeb, snížit náklady a zároveň zvýšit pohotovost, s jakou můžeme reagovat na obchodní potřeby,“ řekl Nicholas Parry, Nedbank. |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
cloud computing je asi prece jen uskutecnitelnejsi.
"komunismus nefungoval", tak to teda nebyl komunismus; nějaký konkrétní příklad kde byl komunismus?
v com vidis konkretne rizika?
V uložení citlivých dat u cizí společnosti. To je dnes všeobecně známý.
ako som uz pisal niekde na inom serveri:
myslis si, ze je ovela bezpecnejsie ak je siet v rukach nejakeho lokalneho admina, ktory robi za priemerny plat, alebo ak je v rukach profesionalnej firmy, ktora za bezpecnost ruci celou svojou reputaciou?
nehovoriac o tom, ze najnovsie prieskumy hovoria, ze podnikove siete byvaju najcastejsie napadnute z vnutra.
t.j. samotni zamestnanci vystavuju firemne data riziku, ci uz neumyselne (virusy, nedodrzovanie bezpecnostnych zasad na internete), alebo cielene (kradnutie a zneuzivanie roznych klucovych informacii.)
V globale si pozri napriklad tieto statistiky a pre konkretny pripad tento clanok.
...data su chranene, existuju aj technologie voci samotnemu providerovi. :)