abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.12. 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    24.12. 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 18:33 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.12. 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.12. 05:00 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.12. 01:55 | Nová verze

    GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (35%)
     (2%)
     (10%)
     (2%)
     (1%)
     (2%)
     (15%)
     (19%)
     (13%)
    Celkem 91 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Kvantová kryptografie – bezpečnost pro třetí tisíciletí

    24. 8. 2009 | Reklama | Tiskové zprávy | 3305×

    HROZBA ODPOSLECHU DAT na optických kabelech vyvolala pohotovou reakci v Počítačové škole GOPAS, která v termínu 17. září 2009 připravila unikátní seminář KVANTOVÁ KRYPTOGRAFIE – BEZPEČNOST PRO TŘETÍ TISÍCILETÍ.

    Počítačová škola GOPAS – špička v oboru na poli vzdělávání, společnost idQuantique – průkopník kvantové kryptografie (nejvyšší způsob zabezpečení, správy a distribuce klíčů) a firma L2K – klíčový partner specializující se na distribuci hardwaru a poskytování IT služeb, společně připravili tento seminář z přednášek rozdělených na 3 bloky, kterých se ujmou specializovaní lektoři a odborníci se zkušenostmi z dlouhodobé praxe.

    „O kvantové kryptografii se v poslední době mluví jako o možném léku na zabezpečení přenosu zpráv. Zatímco klasická kryptografie k zamezení zjištění obsahu přenášených zpráv používá nejrůznější matematické modely, kvantová kryptografie využívá zákonů fyziky, konkrétně chování jednotlivých fotonů,“ říká Luboš Žáček z Počítačové školy Gopas a dodává, že se kvantová kryptografie nejčastěji používá pro distribuci klíčů mezi dvěma stranami.

    Seminář je rozdělen na tři hlavní části, ve kterých očekávejte nejen problematiku kryptování, ale i porovnání šifrování ve vrstvách a správu klíčů v klasické i kvantové kryptografii. „Závěr semináře je věnován praktické ukázce, kdy budou předvedeny rozšířené algoritmy šifrování, včetně podrobností o šifrování na tzv. vrstvě 2,“ upozorňuje Žáček a podle jeho slov nebude chybět ani praktická demonstrace šifrátorů pro optiku a odposlech optiky.

    Švýcarská společnost id Quantique je světovým lídrem v komerčním nasazování kvantové kryptografie a jako první přinesla tuto novou technologie v roce 2001 na trh. Od té doby zaujímá přední místo ve vývoji této technologie. Společnost mimo jiné získala ocenění European Innovation, které uděluje evropská mutace Wall Street Journal za průkopnickou práci na poli kvantové kryptografie. „Leonard Widmer, zástupce společnosti id Quantique, v rámci semináře představí zařízení, které slouží k šifrování a provede i praktickou ukázku,“ dodává Luboš Žáček z Počítačové školy Gopas.

    Přijměte ještě jednou pozvání na toto unikátní jednodenní školení a berte prosím v potaz omezenou kapacitu přednáškového sálu na 50 účastníků.

    Termín: 17. 9. 2009
    Místo: Hotel Iris (Stadion Eden)
    Cena: 1500,- Kč bez DPH

    Objednat tento seminář si můžete ZDE.

     9:30 Prezentace účastníků
    10:00 Zahájení – úvodní slovo
    10:10 Problematika kryptování: Ing. Miroslav Knotek - GOPAS, a.s., přednáška v českém jazyce

    • Bezpečnostní rizika a hrozby síťové komunikace
    • Základy kryptografie
    • Symetrická kryptografie
    • Asymetrická kryptografie
    • Hybridní kryptografie
    • Hashovací funkce
    • Digitální podpis
    • Přehled kryptografických algoritmů
    • Problematika generování náhodných čísel
    • Distribuce a ochrana klíčů
    • Základy PKI

    11:30 Přestávka 12:00 Představení zařízení: Leonard Widmer - idQuantique / L2K, přednáška v anglickém jazyce
    převážně zaměřená na porovnání šifrování na vrstvách 2 a 3 modelu OSI, dále pak na protokoly na vrstvě 2. Ukážeme vám správu klíčů v klasické a kvantové kryptografii, šifrování optických přenosů a nakonec praktickou implementaci.

    • Presentation of id Quantique
    • Layer 2 versus layer 3 encryption
    • Layer 2 protocols
    • (Ethernet, Fibre Channel, Sonet/SDH, ATM)
    • Classical cryptography
    • Quantum cryptography
    • History
    • The BB84 protocol
    • Practical implementation
    • Components of a quantum cryptographic system
    • Light source
    • Optical fiber
    • Photon counter
    • Random number generator
    • Free space quantum cryptography

    12:45 Přestávka
    13:15 Praktická ukázka, Leonard Widmer - idQuantique / L2K, přednáška v anglickém jazyce,
    na které uvidíte rozšířené algoritmy šifrování a podrobnosti o šifrování na vrstvě 2. Nebude chybět praktická demonstrace šifrátorů pro optiku a odposlech optiky a zmíníme se i o případové studii - volby v Ženevě.

    • DES versus AES
    • The different AES mode
    • More on Layer 2 encryption
    • Demo of Layer 2 encryptor Centauris
    • Demo of Data interception over optical fiber
    • Case study, Geneva election
    • SwissQuantum project

    14:00 Neformální diskuze s občerstvením
    15:00 Ukončení

    Více informací o tomto semináři naleznete zde: http://www.gopas.cz/Clanek.aspx?IDClanku=1189.

    gopas 2009 letak kvantova kryptografie

           

    Hodnocení: 75 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    xkucf03 avatar 24.8.2009 00:48 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Velká písmena

    hmm, když jsem viděl půlku upoutávky na článek psanou VELKÝMI písmeny, tak jsem se lekl, že na Ábíčko napadnul nějaký pubertální crarker a umístil sem svoji hlášku. Měli byste to trochu učesat.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    24.8.2009 01:20 Simon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velká písmena
    Souhlas, i reklama by snad mohla mit nejakou uroven, ne?
    24.8.2009 07:52 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velká písmena
    Reklama (bohužel) musí vypadat přesně tak, jak ji zadavatel chtěl. V tomto případě s velkými písmeny :-/
    Petr Tomášek avatar 24.8.2009 09:31 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velká písmena
    skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

    vulgární

    Zobrazit komentář
    AsciiWolf avatar 24.8.2009 11:05 AsciiWolf | skóre: 41 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velká písmena

    +1

    24.8.2009 12:04 Anton Tkac
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velká písmena

    +1 A vivat ABCcenzura aby sa k0k0t zadavatel inzercie neurazil...

    xkucf03 avatar 24.8.2009 12:26 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velká písmena

    Tak zase chápej, že z něčeho je potřeba autory a provoz serveru platit – ale myslím si, že by vedení Abíčka mělo mít právo mluvit aspoň do toho, jak bude vypadat perex, resp. zatrhnout jim ta velká písmena.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    24.8.2009 12:30 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velká písmena
    že by vedení Abíčka mělo mít právo mluvit aspoň do toho, jak bude vypadat perex
    Velká písmena v perexu u rekl. čl. nepovažuji za žádnou velkou tragedii, tak jsem to dále neřešil.
    24.8.2009 12:26 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Velká písmena
    Ve skutečnosti uplatňujeme stejná pravidla na diskuse u všech článků. Ale skutečnost nikdy není tak zajímavá jako pomlouvačný výmysl, že?
    24.8.2009 01:52 Field
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kvantová kryptografie – bezpečnost pro třetí tisíciletí

    Pohotová reakce na hrozbu odposlechu dat na optice? Proberte se, tohle téma bylo novinkou před deseti lety...

    24.8.2009 07:24 Marv-CZ | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kvantová kryptografie – bezpečnost pro třetí tisíciletí

    To ještě dřív. Já se s tím poprvé setkal tak před patnácti lety.

    Je neuvěřitelné, co za bláboly dokážou reklamní kreativci vyprodukovat. A ještě neuvěřitelnější je, kolik jim to baští.

    24.8.2009 07:33 pasmen | skóre: 45 | blog: glob | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kvantová kryptografie – bezpečnost pro třetí tisíciletí
    Zdenek.Z avatar 24.8.2009 08:25 Zdenek.Z | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kvantová kryptografie – bezpečnost pro třetí tisíciletí
    Problematika kryptování
    Tam se budou stavět nějaké krypty? Když ani firma, která se kryptografií zabývá neumí pojmenovat co že to vlastně dělají, tak to je už trochu moc. Jo a pohotová reakce mě taky pobavila. Co za pako tohleto psalo?
    frEon avatar 24.8.2009 15:08 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kvantová kryptografie – bezpečnost pro třetí tisíciletí
    gopas jsou ti sami, pres ktery sem onehda tlacil svou reklamu microsoft.
    Talking about music is like dancing to architecture.
    25.8.2009 20:27 wanderer
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kvantová kryptografie – bezpečnost pro třetí tisíciletí

    +1 [ ale možná to mělo být "skryptování"? :-) ]

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.