Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vedle softwaru nám půjde také o prosazování otevřených standardů, ať už v oblasti dokumentů, webu či technologií, na kterých se staví informační systémy pro komunikaci s veřejností. Společnost se samozřejmě bude snažit legální cestou bránit softwarovým patentům a jiným formám omezování svobody při používání výpočetní techniky.
Prostředky pro naše aktivity hodláme získávat ze soukromých i veřejných zdrojů nebo prodejem služeb. Využívat je budeme buď přímo k dosahování našich cílů nebo formou příspěvku konkrétním osobám, které realizaci zajistí. Podpora by měla směřovat hlavně tam, kde je prostředků pomálu - do komunity.
Jde o vážně míněný pokus podpořit svobodný software. Další informace se již můžete dočíst na internetové stránce http://www.liberix.cz. Budeme rádi, když nám dáte vědět, co si o této aktivitě myslíte, a zda byste se chtěli také zapojit. Zapojením myslím např. podporu, spolupráci, náměty, kontakty apod.
Bohdan Milar
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tak to je krásné, myslím, že to je výborný nápad, nebo jsem aspoň neslyšel, že by u nás něco takového fungovalo. Nemůžu sice říct, že by mě nějak extra přitahoval status o.p.s. (mám s jednou, kterou studuju mooc špatné zkušenosti ..)
Zapojit bych se samozřejmě zapojil rád, ale yaak? Webík máte hezounký, peníze nemám. Kdyby mě něco napadlo, dám určitě vědět.