OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Microsoft zjavne trpi schyzofreniou. Na jednej strane idu podporovat open source na druhej strane robia problemy kde sa len da:
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/microsoft-zaluje-tomtom-kvoli-linuxovemu-jadru
Je to docasne pomatenie mysle alebo podpora opensource "na oko"?
zdravim,
uz asi tyden se mi zda sen po precteni seznamu hlavnich partneru Linuxexpa o tom, jak jednou clovek prijde na odbornou konferenci/vystavu Microsoftu a
tam budou stanky RedHatu, Novellu, Mandrivy (nebo i Apple) a budou tam nabizet sve produkty, delat svoje prednasky. Samozrejme, ze budou stahovat
Microsoftu zakazniky a nikomu to nebude vadit.
Hezky sen, ze ?
Co dodat ?
Microsoft sice udelal par zajimavych a vstricnych tahu. Ale asi hlavni chybou je to, ze velke firmy, co se tvari jak propaguji Linux nejsou schopni zaplatit partnerstvi na Linuxexpu za par drobnych nebo jim za to Linuxexpo jiz nestoji. Chapu, ze veletrh neni zadarmo.
Clovek by mel byt tolerantni. Ale ne, kdyz mu nekdo bere ksefty. Do obchodu totiz tolerance nepatri.
Microsoft sice udelal par zajimavych a vstricnych tahu. Ale asi hlavni chybou je to, ze velke firmy, co se tvari jak propaguji Linux nejsou schopni zaplatit partnerstvi na Linuxexpu za par drobnych nebo jim za to Linuxexpo jiz nestoji. Chapu, ze veletrh neni zadarmo. Clovek by mel byt tolerantni. Ale ne, kdyz mu nekdo bere ksefty. Do obchodu totiz tolerance nepatri.Výstižné.
Skoda ze LinuxExpo na vsech upoutavkach hlasa, ze tam bude hlavne Microsoft. Tahle akce byvala zamerena jinak ..
Tiskni
Sdílej: