Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Bože, on jeden Sun Ray client stojí 800€! Tak to už chápu, že je Sun vnutí akorát tak na univerzity, kde to nikdo neplatí ze "svého". Za tuhle cenu máte 2 PC (a to nepočítám náklady na server!) a mnohem hezčí uživatele, neb jim nešediví vlasy z čekání na odezvu Sun Rayů...
Vidim jedinej SunRay v nabídce, mam s nějakejma tu čest pracovat a dá se to ... tak nějak si představuju X terminál (podle něj).
Já mám taky s nějakejma tu čest pracovat. A tak nějak si představuju peklo...
No jestli není chyba někde jinde - na Sun Ray jsem chvilku (pár dní celodenně) pracoval a žádný problém jsem opravdu nezaregistroval (a pomalou odezvu už vůbec ne).Já mám taky s nějakejma tu čest pracovat. A tak nějak si představuju peklo...
Nejenom. Jsem teď na ERASMU na TU-Berlin a mají tady stejné Sun Raye. A když říkám stejné, tak myslím stejě pomalý...
A rozhodne jsou pro ne nejake nVidia quatro deco kilo nezajimave, herni segment neni jejich domenou.Quadro jsou právě nehráčské - profesionální. Ta karta je dobrá, ale ovladače ne. Nevím, co bych dělal, kdybych si takový stroj pořídil a měl problém s ovladači nvidia. Reportnete bug -> nvidia ho zpracuje -> možná dostanete bug #123456 s tím, že musíte počkat na další verzi ovladačů. Ta bude "až bude" (tohle byla přímá odpověď někomu, kdo se dožadoval podpory a měl nějaké HP stroje). Ten, kdo vám poskytne podporu, vám v případě nouze dá neveřejnou betu, ale ta má tolik dalších chyb, že to snad ani nestojí za to (opět vlastní zkušenost s betou od HP).
Chápu to správně, že si na tom certifikovaném HW někdo namastí kapsu, protože někdo jiný si ušetří práci, kterou musejí dělat herní společnosti laděním SW na různém HW?IMHO je lepší, když ten někdo se soustředí na funkčnost svého software místo aby ztrácel čas obcházením chyb laciného PC hardware. Třeba Ultru 40 mám na stole a není problém u ní vydržet ani když jede několik dní na plný výkon všech čtyř procesorových jader (což je naše oblíbená kratochvíle, protože jako na nejvýkonnějším stroji široko daleko na ní počítají i kolegové). Jejího předchůdce (s "lepším" poměrem ceny a výkonu) musíme držet ve sklepě, protože v místnosti se s ním vydržet nedá...![]()
Tiskni
Sdílej: