V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Sun Microsystems se, spolu se svými partnery – společnostmi SOFT-TRONIK, Stickfish a Tempest, zúčastní mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex 2007. Expozice Sunu a jeho partnerů bude umístěna v pavilonu V pod číslem 042a. Na stánku Sunu najdete nejnovější hardwarové i softwarové produkty Sunu, které budou představeny také prostřednictvím krátkých prezentací. Podrobné informace o účasti společnosti Sun Microsystems na Invexu 2007 jsou k dispozici na adrese http://cz.sun.com/invex.
Mezi vystavovanými exponáty nebudou chybět nejnovější servery Sun (Sun Blade 6000, Sun SPARC Enterprise T2000) a úložné systémy StorageTek. Mezi softwarovými novinkami nelze opomenout NetBeans 6.0, vývojové prostředí pro platformu Java, open source aplikační server Glassfish v2 a operační systém Solaris 10 s open source projektem OpenSolaris, na jehož vývoji se podílí celosvětová komunita vývojářů. Mezi nejdiskutovanější témata bude jistě patřit i virtualizace a konsolidace serverů a úložných systémů, která přináší firmám a organizacím značné finanční úspory.
Společnost SOFT-TRONIK na letošním Invexu představí především možnosti a výhody spojení virtualizačních nástrojů VMware a serverů Sun Microsystems.
Společnost Stickfish si připravila prezentaci řešení tenkých klientů Raydesk, představující bezpečný a nenáročný způsob práce na počítači. Raydesk využívá tenké klienty Sun Ray, snižuje náklady na správu a výpočetní výkon serverů, poskytuje kompletní mobilitu, podporuje LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) a pomáhá se zajištěním ochrany dat.
Řešení založená na tenkých klientech Sun Ray bude na Invexu prezentovat rovněž bratislavská společnost Tempest.
„Jsme přesvědčení, že účast Sunu na veletrhu Invex má opět svůj smysl,“ řekl Zdeněk Pilz, Country Manager, Sun Microsystems Czech. „S bohatým portfoliem softwarových i hardwarových produktů můžeme oslovit skutečně široký okruh návštěvníků Invexu a získat jak nové zákazníky a partnery, tak i rozšířit komunitu uživatelů a přispěvatelů open source projektů Sunu.“
Invexové aktivity Sunu zahrnují také první brněnské setkání CZJUG (Czech Java User Group) a CZOSUG (Czech OpenSolaris User Group). Setkání proběhne v zahajovacím dní invexu, tedy v úterý 23. 10. na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Hlavním tématem setkání CZJUG bude testování, přednášet bude Jaroslav Tulach o testovacích vzorech v Javě. Další členové CZJUG vystoupí s prezentacemi na téma vývoje aplikací v NetBeans 6.0 a novinek v aplikačním serveru Glassfish v2. Zástupci CZOSUG budou na půdě Masarykovy univerzity prezentovat projekt OpenSolaris s ukázkami jeho zajímavých technologií. Vstup na prezentace je zdarma, podrobný program je k dispozici na webu http://java.cz/detail.do?articleId=7806.
Sun Microsystems vyvíjí technologie podporující růst globálního trhu. Drží se jedinečné vize „The Network Is The Computer“ („Síť je počítačem“) a prostřednictvím sdílených inovací, komunitního vývoje a vedoucí pozice v oblasti open source prosazuje spolupráci. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.
Sun, Sun Microsystems, Sun Fire, StorageTek, Sun Ray, Solaris, OpenSolaris, Java, NetBeans a logo Sun jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích.
PR kontakt: Petr Ryvola, Marketing Manager, Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Tel.: +420 233 009 509
E-mail: petr.ryvola@sun.com
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: