Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Společnost Sun Microsystems se, spolu se svými partnery – společnostmi SOFT-TRONIK, Stickfish a Tempest, zúčastní mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex 2007. Expozice Sunu a jeho partnerů bude umístěna v pavilonu V pod číslem 042a. Na stánku Sunu najdete nejnovější hardwarové i softwarové produkty Sunu, které budou představeny také prostřednictvím krátkých prezentací. Podrobné informace o účasti společnosti Sun Microsystems na Invexu 2007 jsou k dispozici na adrese http://cz.sun.com/invex.
Mezi vystavovanými exponáty nebudou chybět nejnovější servery Sun (Sun Blade 6000, Sun SPARC Enterprise T2000) a úložné systémy StorageTek. Mezi softwarovými novinkami nelze opomenout NetBeans 6.0, vývojové prostředí pro platformu Java, open source aplikační server Glassfish v2 a operační systém Solaris 10 s open source projektem OpenSolaris, na jehož vývoji se podílí celosvětová komunita vývojářů. Mezi nejdiskutovanější témata bude jistě patřit i virtualizace a konsolidace serverů a úložných systémů, která přináší firmám a organizacím značné finanční úspory.
Společnost SOFT-TRONIK na letošním Invexu představí především možnosti a výhody spojení virtualizačních nástrojů VMware a serverů Sun Microsystems.
Společnost Stickfish si připravila prezentaci řešení tenkých klientů Raydesk, představující bezpečný a nenáročný způsob práce na počítači. Raydesk využívá tenké klienty Sun Ray, snižuje náklady na správu a výpočetní výkon serverů, poskytuje kompletní mobilitu, podporuje LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) a pomáhá se zajištěním ochrany dat.
Řešení založená na tenkých klientech Sun Ray bude na Invexu prezentovat rovněž bratislavská společnost Tempest.
„Jsme přesvědčení, že účast Sunu na veletrhu Invex má opět svůj smysl,“ řekl Zdeněk Pilz, Country Manager, Sun Microsystems Czech. „S bohatým portfoliem softwarových i hardwarových produktů můžeme oslovit skutečně široký okruh návštěvníků Invexu a získat jak nové zákazníky a partnery, tak i rozšířit komunitu uživatelů a přispěvatelů open source projektů Sunu.“
Invexové aktivity Sunu zahrnují také první brněnské setkání CZJUG (Czech Java User Group) a CZOSUG (Czech OpenSolaris User Group). Setkání proběhne v zahajovacím dní invexu, tedy v úterý 23. 10. na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Hlavním tématem setkání CZJUG bude testování, přednášet bude Jaroslav Tulach o testovacích vzorech v Javě. Další členové CZJUG vystoupí s prezentacemi na téma vývoje aplikací v NetBeans 6.0 a novinek v aplikačním serveru Glassfish v2. Zástupci CZOSUG budou na půdě Masarykovy univerzity prezentovat projekt OpenSolaris s ukázkami jeho zajímavých technologií. Vstup na prezentace je zdarma, podrobný program je k dispozici na webu http://java.cz/detail.do?articleId=7806.
Sun Microsystems vyvíjí technologie podporující růst globálního trhu. Drží se jedinečné vize „The Network Is The Computer“ („Síť je počítačem“) a prostřednictvím sdílených inovací, komunitního vývoje a vedoucí pozice v oblasti open source prosazuje spolupráci. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.
Sun, Sun Microsystems, Sun Fire, StorageTek, Sun Ray, Solaris, OpenSolaris, Java, NetBeans a logo Sun jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích.
PR kontakt: Petr Ryvola, Marketing Manager, Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Tel.: +420 233 009 509
E-mail: petr.ryvola@sun.com
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: