Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Rozhraní Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je založeno na tzv. kartách, které mají nahradit aplikace, tak jak je známe z jiných mobilních platforem. Narozdíl od původně zamýšleného návrhu se však telefon po připojení k monitoru nezačne chovat jako desktopový počítač. Jak uvedla společnost Canonical, jež stojí za OS Ubuntu Linux, její snahou je s Aquaris E4.5 zopakovat úspěch čínských společností typu Xiaomi.
Canonical proto využije při prodeji strategii, kterou použily čínské firmy – začne telefony v Evropě prodávat při tzv. nárazových prodejích. Ty jsou typické tím, že je zařízení dostupné na určitém místě pouze omezenou dobu, díky čemuž může výrobce uspokojit poptávku fanoušků a provést v závislosti na jejich odezvě nezbytné úpravy, než se pustí do masové výroby. „Je to osvědčený model – chceme si být jisti, že náš produkt skončí v těch správných rukou,“ uvedl viceprezident mobilní divize Canonicalu Cristian Parrino. „Náš telefon se prozatím neobjeví ve velkém množství v běžných obchodech, i když to je směr, kterým se chceme ubírat.“
„Fanoušci Ubuntu si s radostí telefon koupí jen proto, že budou zvědaví, jaký je – budou chtít být jedněmi z mála, kdo jej má,“ uvedl Chris Green z Davies Murphy Group Europe. „Mainstreamová populace však podle mého názoru příliš velký zájem mít nebude, jelikož uživatelské rozhraní telefonu bude odlišné od těch, na něž jsou zvyklí.“
Na Aquaris E4.5 Ubuntu edition lze spouštět aplikace vytvořené buďto v HTML5, nebo jeho vlastním nativním kódu QML. Narozdíl od tradičního rozhraní, které je k vidění u jiných mobilních telefonů, však Aquaris E4.5 aplikace příliš nepoužívá a místo nich pracuje se speciálními kartami, které sdružují různý obsah. Ty jsou podobné jako karty, na něž jsme zvyklí třeba ze služby Google Now.
Na domácí obrazovce telefonu pak bude k vidění výběr widgetů, které se budou měnit v závislosti na tom, o co má uživatel na telefonu nejčastěji zájem. Mezi tyto widgety může patřit počasí, nejnovější zprávy ze služeb třetích stran, trendy na Twitteru nebo seznam kontaktů, které uživatel nejvíce využívá. Pohybem prstu doprava může uživatel jednoduše provést hovor nebo přistupovat k dalším kartám, mezi něž patří:
Uživatelé si mohou vytvářet a nastavovat své vlastní karty. Podle Parrina je model karet pro uživatele výhodný proto, že se jim na jednom místě přehledně zobrazuje všechno potřebné a vývojáři pak mají tu výhodu, že nabízení služeb přes karty bude mnohem méně nákladné, než vytváření plnohodnotných aplikací.
„Pokud přijdete s novým operačním systémem založeným na aplikacích a ikonkách, budete závislí na tom, zda pro vás vývojáři budou tvořit aplikace. A oni je budou vytvářet pouze tehdy, pokud bude mít vaše platforma dostatečný počet uživatelů,“ uvedl Parrino. „Tomuto jsme se museli vyhnout. Samozřejmě – čím více služeb bude naše rozhraní podporovat, tím lepší celá platforma bude, avšak nejsme na vývojářích třetích stran zcela závislí od prvního dne.“ Některé známé služby však budou při vydání telefonu chybět – podle Perrina mezi ně bude patřit například Whatsapp, Skype či Instagram.
Samotný telefon bude vyráběn a prodáván španělskou společností BQ, která již nějakou dobu nabízí stejný telefon s operačním systémem Android. Co se týče hardwarové výbavy, telefon má 4,5palcový displej s rozlišením 960 x 540 pixelů, 8MP fotoaparát na zadní straně, 5MP fotoaparát nad displejem, 1GB paměti RAM, 8GB interní NAND paměti k ukládání dat (možno rozšířit pomocí microSD karet) a pohání jej čtyřjádrový procesor Cortex A7 na frekvenci 1,3GHz. Telefon má slot na dvě SIM karty prodávat se bude za 169 euro.
„Je to velmi pěkné zařízení se zajímavým uživatelským rozhraním za realistickou cenu,“ okomentoval Aquaris E4.5 Ubuntu edition Green.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jenže stejně vybavený telefony už stojí pod 100 USDA funguje na nich normální Linux? Odkaž, to chci!
"R Tape loading error"