Grafická aplikace Krokiet/Czkawka pro vyhledávání a odstraňovaní nepotřebných souborů (duplicitní soubory, prázdné složky, podobné obrázky, podobná videa, poškozené soubory a další) byla vydána ve verzi 12.0.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Jedná se o poslední verzi frontendu Czkawka GTK nad Czkawka Core. Uživatelům se doporučuje migrovat na frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Představena byla aplikace Cedinia pro Android využívající Czkawka Core. Dostupná je jako APK pro ruční instalaci.
Po téměř třech letech od vydání verze 9 byla vydána nová verze 10 linuxové distribuce Mageia (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Race the Sun! (dále jen RtS) je prvotina nezávislého vývojářského dua Flippfly. Tváří se sice, že není předělávkou žádné dřívější hry, leč není to tak docela pravda. Koncept je téměř identický s arkádou Highway Pursuit, což je remake již zmíněné klasiky Spy Hunter; ovšem zpracování RtS je vskutku originální.
Oč běží? Solární energií napájeným vznášedlem se snažíte doletět co nejdál, než Slunce zmizí za obzor, a nenarazit přitom do žádné překážky. Do toho nějaké ty bonusy a moderní výstřelky jako iluze postupu ve hře (“achievements”) a zabiják času je na světě, zvlášť máte-li slabost pro žebříčky nejlepších výsledků. Tedy, pokud hra není frustrující – není, klíčem k úspěchu je…
RtS používá multiplatformní engine Unity3D a má běhat na MS Windows i OS X a GNU/Linuxu. Dá se koupit aktuálně za přibližně osm eur přes Steam nebo v Humble Store, a to i bez DRM – v tom případě si stáhnete archiv, rozbalíte ho a rovnou můžete hrát. Obsaženy jsou binárky pro x86 i x86_64.
Hra na disku zabere kolem 120 MiB, za běhu si vezme pod 400 MiB paměti a plynule byste si měli zahrát i na slabším počítači. Navzdory vysokému tempu, ale na druhou stranu díky vcelku jednoduché grafice můj notebook (ULV Core2Duo s Intel GMA 4500MHD) bohatě stačil na okno s rozlišením hodně přes 1024×768, jenže…
U linuxové verze se (aspoň na mých systémech s grafikou od Intelu a aktuální Fedorou/Kubuntu) zobrazují artefakty, resp. obrazovka se občas neobnovuje, takže v nabídce se musím pohybovat poslepu a přehled úkolů obvykle prakticky není vidět. Aby se mi úvodní nabídka zobrazila aspoň jednou, musel jsem ručně změnit rozlišení hry v souboru ~/.config/unity3d/Flippfly/RaceTheSun/prefs tak, aby mělo poměr stran 4:3. Nakonec jsem se ale uchýlil k verzi pro MS Windows ve Wine – ta problémy neměla.
Grafika nenadchne, ani neurazí, ale má příjemnou atmosféru. Jen nemůžu opomenout své potíže s artefakty na linuxové verzi. Ukázku hudebního doprovodu si můžete poslechnout např. v některém let’s play videu na YouTube a příp. samostatně koupit na webu Flippfly. Jak už to tak bývá, zvuk jsem během první půlhodinky vypnul, ale OST občas poslouchám na pozadí při jiných aktivitách – a hlavně bez opakování ve smyčce.
Všech 24 vylepšení se mi podařilo odemknout během přibližně pěti hodin hraní, dál už je to jen boj o co nejlepší skóre nebo objevování (či navrhování) nových herních světů. Nemám pochyb, že bych u RtS dokázal strávit další desítky hodin. Provázanost s online účtem tu sice jistá je, leč dá se bez něj obejít. Další obsah už je bezplatný (dnes už to není samozřejmostí), takže si myslím, že těch €8 je vcelku adekvátní cena.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
xxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxx xxxxxxxxxx
xxxx xxx xxxxxx xx xxxxxx x xx xxxxxx xxx
xxx x xxxxx xx xxxx
xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx
xxxxx xx x xxxxx xx xxxxxxxx xxx xxxxxx
xx xxx xxxx
xxxxxxx x xxxxx xxxxxxx xxxxx xx xxx xxxxx
xxxx xxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx
vs
xxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxx xxxxxxxxxx
xxxx xxx xxxxxx xx xxxxxx x xx xxxxxx xxx
xxx x xxxxx xx xxxx
xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx
xxxxx xx x xxxxx xx xxxxxxxx xxx xxxxxx
xx xxx xxxx
xxxxxxx x xxxxx xxxxxxx xxxxx xx xxx xxxxx
xxxx xxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx
či lépe
xxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxx xxxxxxxxxx
xxxx xxx xxxxxx xx xxxxxx x xx xxxxxx xxx
xxx x xxxxx xx xxxx
xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx
xxxxx xx x xxxxx xx xxxxxxxx xxx xxxxxx
xx xxx xxxx
xxxxxxx x xxxxx xxxxxxx xxxxx xx xxx xxxxx
xxxx xxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx
nebo nejlépe tradičně:
xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxx xxxxxxxxxx xxxx xxx xxxxxx xx xxxxxx x xx xxxxxx xxx xxx x xxxxx xx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xx x xxxxx xx xxxxxxxx xxx xxxxxx xx xxx xxxx xxxxxxx x xxxxx xxxxxxx xxxxx xx xxx xxxxx xxxx xxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx
To je věc stylopisu.Jo. Přijde mi to podstatnější, než bezchybnost textu co do gramatických chyb.
ale to je IMHO detailJak se to vezme. Já to třeba nečetl. Prostě nehodlám nutit můj ospalý mozek, aby se v tom bordelu vyznal. To bych si na to musel vzít pravítko.
proto taky používám jeden vertikální monitor.Abclinuxu nemá úplně nejšťastnější layout, to je fakt.
Nic o tom nevím, ale možná by stálo za to vyzkoušet USB tethering
Na Race The Sun ujizdim uz docela dlouho (no, vlastne od te doby co je na Steamu linuxova verze). Na jednu stranu je to trochu deprimujici, protoze kdyz uz se clovek konecne dostane nekam dal, tak naboura a musi znovu uplne od zacatku. Na druhou stranu je to takova hra typu "tak to zkusim jeste jednou, ted uz se to urcite povede" - a najednou jsou tri rano
. Navic se mi moc libi ten minimalisticky design sveta a pekna hudba (sice porad dokola to samy, ale IMO to do te hry skvele sedi).