Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
XBMC (dříve XBox Media Center) původně vznikl jako projekt multimediálního centra pro herní konzoli Xbox a v současné době je dostupný pro většinu současných systémů a platforem ve více než čtyřiceti jazykových verzích. Celý je napsán v programovacím jazyce C++ a zásuvné moduly a dodatečné skripty jsou napsány v Pythonu. XBMC je určeno pro přehrávání a prohlížení multimediálního obsahu uloženého lokálně, v místní síti nebo na internetu. Pro jeho ovládání lze použít klávesnici, myš, dálkové ovládání nebo webové rozhraní, stejně jako jej můžeme ovládat pomocí aplikací pro Android nebo iOS.
Odkaz pro stažení aktuálního obrazu Xbianu je na xbian.org. Velikost archivu je necelých 800 MB a po jeho rozbalení získáme opět obraz vhodný pro zkopírování na 2GB SD kartu. Než obraz rozbalíme, je vhodné si jej pro jistotu zkontrolovat pomocí poskytovaného kontrolního součtu. Pozitivní kontrola nám zaručí jak integritu archivu, tak i jeho pravost:
sha1sum XBian0.8.7z
Obraz potom zkopírujeme pomocí dd
na SD kartu, přičemž
samozřejmě přijdeme o
veškerá data, která na kartě byla. Stejně jako v minulém díle pozor na
použití správného zařízení, nebo přijdeme o mnohem víc:
sudo dd bs=1M if=./XBian0.8.img of=/dev/sdb
Počkáme si až skončí kopírování, vložíme SD kartu do vypnutého Raspberry Pi, připojíme vše co připojit potřebujeme (nezapomeneme připojit napájení k USB hubu) a nakonec připojíme napájení a vyrazíme do světa multimédií.
Po třiatřiceti vteřinách nám systém bez jakéhokoli dalšího nastavování nastartuje do přehledné úvodní obrazovky. První kroky většinou povedou k nastavení mateřského jazyka a časového pásma a pak už na nás naše Raspberry Pi bude mluvit česky a ukazovat nám správný čas:
Hlavní nabídka XBianu je rozdělená do pěti částí:
Prohlížeč obrázků a fotografií dokáže zobrazit snímky jako náhledy, v plné velikosti po jednom nebo jako prezentaci. Obrázek lze při prohlížení přiblížit v deseti krocích, otáčet a zobrazit jeho EXIF informace.
Přehrávač videa nabízí standardní funkce jako rychlý posuv vpřed/vzad, změnu poměru stran, volbu zvukové stopy a zobrazení titulků. Rozšířené funkce pak umožňují různá nastavení a korekce obrazu i zvuku. Příjemnou funkcí je také to, že si pamatuje, kdy jste ukončili přehrávání a při další spuštění filmu se ptá zda pokračovat od tohoto místa nebo opět od začátku.
Přehrávač hudby kromě standardních funkcí nabízí také například zobrazení textu písně včetně momentální pozice v písni.
Obrázky, fotografie, videa, filmy i hudbu lze samozřejmě prohlížet a přehrávat z mnoha předvolených online zdrojů.
Xbian je postaven na distribuci Raspbian, tedy Debianu určenému přímo pro Raspberry Pi, rozšířenému právě o XBMC. Vejde se na 2GB SD kartu a bez zbytečných otázek a nastavení nabídne i laickému uživateli hotové řešení pro využití Raspberry Pi ve funkci domácího multimediálního centra. Podporuje síťové protokoly NFS, AFP, AirPlay a Samba, takže si porozumí s většinou síťových úložišť. Absence příkazové řádky je nahrazena SSH přístupem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
1) má cenu xbmc instalovat na RaspPi?+1, to by mě taky zajímalo. U mě na laptopu se v XBMC některá hd videa sekaj, zatímco v mplayeru není problém. Jak je na tom RaspPi + XBMC + video s trochu větším tokem a/nebo rozlišením?
Broadcom VideoCore IV - BCM2835
, který by mělo být schopný přehrávat FullHD video v MPEG4-AVC i VC-1. Takže je zřejmě to otázka ovladačů a správného rozdělení RAM...
ahoj,
dokazal by jsi se rozepsat co jsi "tunil" v openelecu? me napr. nefungoval ani ukladani nastaveni, nastavil jsem v prostredi cestinu ale po rebootu opet anglictina, nevim cim to bylo.
muze xbmc prijimat ze site multicast? umit spolupracovat s tvheadendem? jak je na tom s akceleraci po zakoupeni MPEG2 licence, pocita se tam s tim?
diky f.
Processor : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l) BogoMIPS : 697.95 Features : swp half thumb fastmult vfp edsp java tls CPU implementer : 0x41 CPU architecture: 7 CPU variant : 0x0 CPU part : 0xb76 CPU revision : 7 Hardware : BCM2708 Revision : 0002 Serial : 00000000d6ba3bd1pak do config.txt pridat:
decode_MPG2=0xc556e6a8 decode_WVC1=0xca83fca8Samozrejme napsat sve "cisla"
Od té doby co se rozjel Linux tak je dostatek alternativ k placeným programům a to mě přesvědčilo že nemá cenu krást.
s/krást/porušovat licence/
?